| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |Tiyatro Akla Kara

Hakkında :
TİYATRO AK'LA KARA

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BİR YOLCULUĞUN KİLOMETRE TAŞLARI...

Savaş Özdural ve Kerem Kobanbay’ın yolları ortaokuldayken bir yaz kampında çakıştı. Bu yaz kampının ardından ertesi yıl evlerinden epeyce uzaktaki bir lisenin bahçesinde birbirlerini tekrar görmeleri onlarda oldukça şaşkınlık yarattı.Sınıf dağıtımında ayrı sınıflara düşselerde on dakika sonra değişen öğrenciler sayesinde yine aynı sınıfta hatta aynı sıradaydılar.İşte 27 yıldır süren dostluğun temelleri o sıralarda atıldı.Lisede okul tiyatrosunu kuran ve başrolleri oynayan ikili mezun olduklarında hiç tereddütsüz konservatuar sınavlarına girdi.Pek çok okulun sınavına giren Savaş Özdural ve Kerem Kobanbay’ı kader ayırmak istememiş olacakki ikisi de 1988 yılında MSÜ Devlet Konservatuarının tiyatro bölümünü kazandı.Okul yıllarından itibaren seslendirme yapan bu iki dost yıllar boyunca birbirinden hiç kopmadı ve 2000 yılında kendi şirketlerini açmaya karar verdiler..

‘’Seslendirmenin içinden gelip stüdyo kuranlara pek rastlanmadığı hem sanatçıların hem teknik ekibin hem de müşterilerin mutlu olacağı bir ortam yaratmak hayalimiz’’dediler ve yola çıktılar.

Mezun oldukları yıldan beri televizyon için dizi,yarışma ve program senaryoları yazıyorlardı. İşte bu özgün Talk show projelerinden birinin adıydı Ak’la Kara;bu nedenle şirketlerini kurarken isim bulmakta hiç zorlanmadılar.Aslında onların hayallerinin iki yanıydı bu isim.

Kurduklari şirketin ilk durağı Bagdat caddesi üzerindeki bir bahce katıydı 2 oda 1 salondan ibaret bu ofisin odalari o kadar küçüktü ki ikili kendi masalarını salona kurmak zorunda kaldı.Zaten onların dışında da şirkette maaşını bile zar zor ödeyebildikleri bir de sekreter vardı.Buradaki tek problem ofisin girişinin salona açılıyor olmasıydı gelenler aslında öncelikle bilmeden ikilinin odasından geçerek sekreterin olduğu odaya gidiyor, sonra ilk girdikleri yere geri dönerek Savaş ve Kerem’le görüşüyorlardı.

Umutsuzluğa hiç kapılmadan tutunmaya çalışan ikilinin zaman içinde şansları döndü .Önce dublaj yapmaları için bir kanaldan teklif geldi bunu diğer kanallar ve şirketler izledi.Bir stüdyoluk kiralık mekanlardan Suadiye’deki 3 stüdyoluk binalarına ve en sonunda da 8 stüdyoluk Acıbadem’ deki şimdiki mekanlarına geçtiler.Yıllar yılları kovaladı hiç kaybetmedikleri umutlarına çok çalışmayı,sıkıntılar çekip pes etmemeyi eklediler. Her ne yaşanırsa yaşansın vazgeçmeden ve kopmadan ilerlediler. Müşteriler,sanatçılar,çevirmenler,çalışanlar çoğaldı Ak’la Kara ailesi yavaş ama emin adımlarla büyüdü,küçük bir kartopuyken büyük bir çığa dönüştü. Bugün Acıbadem'deki müstakil binasında 8 dublaj,3 mix stüdyosu altyazı ve montaj süitleriyle,50'ye yakın maaşlı çalışanı, 20'yi geçen çevirmen kadrosu ve her gün dublaja gelen 80’ni aşkın seçkin sanatçısıyla , Türkiye ve Dünya'nın 40'a yakın prestijli kanal ve firmalarına dublaj hizmeti verir hale geldi.

Dublajda herşey yolunda giderken ikiliyi birşeyler rahatsız etmeye başladı,seslendirme iyiydi hoştu ama ya tiyatro ? Birkaç amatör grup ve bir profesyonel çocuk oyunu dışında asıl mesleklerini çok ihmal ettiklerini ve özlediklerini farkettiler ve bir sabah ‘’Hadi tiyatro kuralım’’ dediler.Kadro zaten hazırdı, yıllar boyunca aynı yolda yürüdükleri pek çok oyuncu arkadaşları vardı,oynamak istedikleri oyunları da bulmuşlardı geriye önemli ama onlarca küçük bir sorun kalıyordu...Salonları yoktu! 1Mart sabahı odalarında oturup hangi salonlarda oynasak diye tartışırken ‘’bari boş bir depo bulalım,içini tadil ettirip tiyatro salonu yaparız’’ fikrinde anlaştılar.Sıra internette dolaşıp boş depo aramaya gelmişti,Savaş Özdural’ın sadece laf olsun diye arama motoruna ‘’kiralık tiyatro salonu’’ yazmasıyla karşılarına çıkan ilan şu anda tadilatını bitirip provalara başlayacakları ‘’Broadway sinemaları’nın’’ ilanıydı.5 Mart günü imzalanan sözleşmeyle salonun anahtarlarını almışlardı.

Sahne_yeniUzun yıllardır ailede olan 80’ni aşkın tiyatro,dizi ve sinema oyuncusu dostlarını arkalarına alarak her duyanın ‘Çılgınlık’ dediği bu büyülü işe soyundular.
Bu yolda devir aldıkları Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki eski Broadway sinemalarını bir tiyatro merkezi yapmak için kolları sıvadılar. 4 ay süren yoğun tadilat sonunda sanat hayatına yeniden gözünü açan salon ,156 koltuğu, tamamen yenilenmiş sahne,ışık ve efekt sistemleriyle Bahariye'nin tam ortasında perdelerini 11 ekim 2011 de açtı.

Bir hafta içinde 3 büyük 1 çocuk oyunu oynayan Tiyatro Ak’la Kara, bütün oyunların oyuncu,yönetmen ve teknik kadrosunu birbirinden ayrı tutacak kadar geniş bir sanatçı ailesine sahip.

Savaş Özdural ve Kerem Kobanbay’ın dostluklukları bugün 27 yaşını,Ak’la Kara Dublaj Stüyoları olarak da 10. Yılını kutluyor.
İkilinin bundan sonraki istekleri; 10 yıl sonra da buna benzer bir yazıyı,
seyircisi,oyuncusu,yönetmeni,teknik ekibiyle birlikte ‘’Tiyatro Ak’la Kara’’ için yazmak.

Sevgi ve sanatla dolu bir yıl dileğiyle...

AK'LA KARA AİLESİ.


İletişim :
TİYATRO AK'LA KARA
Bahariye Caddesi (Tramvay Yolu) NO:92 Akyıldız Pasajı KADIKÖY-İSTANBUL
TEL : 0216 541 43 59 FAKS: 0216 541 43 60
tiyatro@tiyatroaklakara.com


Oyunları :

Devam Eden Oyunlar:

Kayıtlı oyun bulunmamaktadır. Oyun Bilgilerinizi tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine gönderebilirsiniz..

Önceki Oyunlar:

Cyrano De Bergerac - 2013
Arsız Davet - 2013
Aşk Köpekliktir - 2013
Tanrı - 2012Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Haziran'dan itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!


 • Tiyatroya oyuncu (Halil Özer)
 • İstanbul'da tiyatro oyuncuları aranıyor (Komedi Tiyatrosu)
 • ilan (osman pehlivan)
 • TİYATRO 46,46 FİLM YAPIM (AHMET TOKATLI)
 • Kiralık Sahne - Beyoğlu (Çınar Burcu Bayur)
 • DANS, MÜZİK VE GÖRÜNTÜLÜ TEK KİŞİLİK OYUN (FİLİZ COŞKUNER)
 • Okuma Provası Kadın oyuncu (Muzaffer ONTEM)
 • öğretmene yardımmmm (melek dincer)
 • Kadın Oyuncu Araniyor !!! (Emre Boynukalin)
 • bilgi (osman pehlivan)

 • Panoya Yaz!
  Tüm Duyurular

  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..