| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
On İki Öfkeli Adam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2014

Puan : 0.55 / 10    
Merak Edenler : 118 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Reginald Rose
Yöneten: Arif Akkaya

Oyuncular
Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin, Yalçın Avşar


Oyun Hakkında :
Reginald Rose'un 1950’lerde kaleme aldığı oyun için Akkaya; Adalet ne demek, suçlu ne demek... On dokuz yaşında bir çocuk mahkemenin tüm öngörüsüyle suçlu mudur, suçsuz mudur? Oyun, 19 yaşında bir çocuk hakkında jürinin kendi sınıfsal refleksleri ile oluşan genel yargılarını ve adalet sisteminin çıkmazlarını gözler önüne sermekte. Bu yanıyla da modern hukuk sistemlerinin bir öz eleştirisini yapmakta olduğunu söyledi.
On İki Öfkeli Adam’dan biri olan A.Gökmen Altuğ ise; Adalet kavramının o yıllardan bu yıllara değişmediğini dile getirerek, oyunun 1950 yılındaki adalet sistemini sorguladığını ancak bugün de toplumumuzda aynı önyargı, öfke ve keskin sert bakış açısının birçok konuda kendini gösterdiğini söyleyerek bu açıdan bakıldığında, günümüze temas eden çok ortak nokta olduğunu belirtti.
Oyunun adalet ve önyargılar üzerine bugünün seyircisine ne söylediği sorusuna ise Serdar Orçin; Bugünün koşullarından baktığımızda basit bir cinayet davası. Ama bunları bir tarafa bıraktığımızda, insanların bir takım olaylar karşısında verdiği tepkilerin ne olduğu ve ne olabileceği hakkında önyargılarıyla ilgili bir metin. Oyunda çok güzel bir replik var onu paylaşabilirim. Oyunda bir kişi çıkıyor ve bir insanın suçlu olduğuna dair kuşkularım var diyor ve “suçlu değil diyemem ama tam olarak suçlu olduğuyla ilgili kuşkularım var.” diyor. Bu durum tartışılmaya başlanıyor ve o zamanda herkesin düşüncesi, yaklaşımı ortaya çıkıyor.


Fotoğraf ve Videolar :
Oyun Hakkında Eleştiriler :

- 12 Öfkeli Adam Üzerine Bir İnceleme - Zeynet Öztunca

Yorumlar

Hüseyin Acar - ( 11/4/2014 )
Bilindik bir metin olduğundan metin hakkında bir şey söylemeye gerek yok. Oyunculuğa odaklandım izlerken. Yeni oyun olmasına rağmen tüm oyunculukları beğendim. Karakterler oturmuştu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Oyunda tek eleştirim masanın şekline olacak. Sahneye paralel değil de dik olsaydı. Biraz da açıyla sahneye doğru genişlese de herkesin yüzünü görebilseydik çok daha iyi olurdu sanırım.


bayülger - ( 2/2/2015 )
Oyunu 31 Ocak-ta Reşat Nuri-de izledik. Nasıl başlayıp bittiğini anlmadık. Oyunculuk, kurgu, sahne gayet iyiydi. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 301
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Kral Lear      Sünnetsiz - Tiyatro Silüet      KRAL (soytarım) LEAR - Pangar ve Altıdan Sonra Tiyatro      İsimsiz      Lillian      Çürük Temel      Hıdrellez      Bir Delinin Hatıra Defteri      5. Frank      Kerbela      Poz - İkincikat Tiyatro      III. Richard      Terzi      Geçtim Ama Tiyatrodan      Hoş Geldin Boyacı - Tiyatro Martı      Uçlar - Tiyatro Martı      Cibali Karakolu      Komşum Hitler      Öteki      Dolu Düşün Boş Konuş      Kim Korkar Hain Kurttan      Zübük      Köpek, Kadın, Erkek      Sırça Hayvan Koleksiyonu      Bir Yaz Gecesi Rüyası      Merheba      Ölü Ordunun Generali      Kısasa Kısas      Şekerpare      Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi      Fosforlu Müzikali      Köprüden Görünüş      Ayaktakımı Arasında      Cyrano de Bergerac      Hangisi Karısı      12. Gece      Frankenstein      Bir Bu Eksikti      Üç Kız Kardeş      Cimri     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..