| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

Oyun Hakkında Yorumlar
İnek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Başlangıç Yılı : 2008

Puan : 2.76 / 10    
Merak Edenler : 319 kişi


Paylaş      
Kadro :
Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Mehmet Avdan
Dekor Kostüm Düzenleme: Mehmet Avdan
Işık Tasarımı: Vahit Geyik
Efekt Tasarımı: Metin Taşkıran
Dramaturg: Dilek Tekintaş

OYUNCULAR
Ana: Berna Oğuzutku Demirer
Kız: Işıl Zeynep Tangör
Çocuk: Can Ertuğrul
Şoför: Zafer Kırşan
Öğretmen: Ozan Gözel
Doktor: Cem Uras
Ses: Haldun Ergüvenç


Oyun Hakkında :
Nâzım Hikmet’in son dönem oyunlarından İNEK’te, hayallerinin peşinde koşan bir ailenin, içinde bulundukları maddi sıkıntılarından, satın aldıkları bir inekle kurtulma çabaları absürd bir dille anlatılırken, aynı zamanda sıkı bir bürokrasi eleştirisi de yapılıyor. Başta ineğin kendilerine çok para kazandıracağını düşünen aile fertleri, inekten nasıl yararlanacaklarını bilemeyince, durumları zamanla “inekten kurtulma çabası”na dönüşüyor.

Nâzım Hikmet’in yazdığı, Mehmet Avdan’ın yönettiği İNEK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 24. Genç Günler etkinlikleri kapsamında, geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez sahnelenmişti.


Fotoğraf ve Videolar :Yorumlar

kmpiöo - ( 1/11/2009 )
sonn 3 gün!çarşamba günü görcezz:-)reşat nuri güntekin sahnesinde oleyy yhaa xdxdx

feyyaz - ( 1/16/2009 )
gülmekten ağladım :D
aslında komedi sevmem ama böylesi tabi başımın tacı :D


fernald - ( 1/17/2009 )
oyuna gıtmeden once bir komedi oyununa gideceğimi sanıyordum ama beklentime uymadı.bu oyunculardan dolayı degıl metınden dolayı oldugunu dusunuyorum. vasat bir oyundu.buradakı yorumlara bakıyorumda mukemmel dıyenler bile var. tabı zevkler ve renkler tartısılmaz.

göktürk - ( 1/15/2009 )
cumartesi 8,30 izleyıp gorecegız ınek nasılmış

kmpiöo - ( 1/6/2009 )
Haftaya bu oyuna okuldaki bazı öğrencilerle gitcez.Çok merak ediyorum.Nazım HİKMET gibi önemli bir şairimizin güzel bir hikaye yazdığına inanıyorum.HAFTAYA GÖRCEZ İNŞALLAH!

kırpı - ( 2/5/2009 )
oyun metin olarak ıyı bır oyun ancak Ozan bey ve berna hnmın sahnelerı oyunu epey asagı cekıyor. onların performansını begenmedım. ancak zafer kırsan;can bey ve berna hnmların performansı gayet ıyıydı. gene de oyunun tamamına bakıldıgında oyunu yukarı cekmeye yeterlı olmadı. ancak;yonetmen mehmet avdanın ozellıkle ıkıncı perdede buldugu sözzüz oyunlara bayıldım. gercekten zaman zaman gulmekten oldugumu soyleyebılırım.

engin düzü - ( 11/15/2008 )
Oyun çok güzel ve keyifliydi. Özellikle "şair"e bayıldım. Tüm oyunculara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

umay - ( 11/18/2008 )
bu oyun çok güzel

kenan - ( 11/17/2008 )
çok güzel tek kelimeyle mükembel

neşe - ( 11/16/2008 )
kötü, tuhaf bir oyun olmuş.
can bey ve ışıl hanım kendini fark ettiren oyuncular.
berna hanım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. gürleyen bir ses tonu çıkarmış, neden çıkarmış anlamadım. kaldı ki yaşı/görünüşü anneye uygun değil. ozan bey ile sahneleri vasatın altında.
eğlendirmek için gereksiz abartılar yapılmış.
tip komedisi üretilmek istenmiş, olmamış. halbuki hikayenin absürtlüğü üzerine gidilmeliydi, buradan eğlence ve düşünce çıkabilirdi. çıkabilirdi diyorum çünkü metin de çok başarılı diyemeyeceğim.


nuh keremoğlu - ( 11/25/2008 )
^^NAZIM HİKMET^^
tek kelimeyle müthiş bi kişiliğe sahip ve mükemmel bir şair ve gerçekten harika bir oyun yazmış diğer yazdığı oyunlar ve şiirler gibi...


yaşar - ( 12/1/2008 )
harika müthiş çok güzel

asdsd - ( 4/22/2009 )
Bence o kadar da güzel değildi.Bizi Okul Götürdü.Çok abartılıydı.Pek Beğenmedim.

Burcu - ( 4/26/2009 )
maalesef buradaki yorumlara aldanarak ve 4 arkadaşıma da bilet alarak oyuna gittim. hepimiz hayal kırıklığınıa uğradık, sıkıntıdan patladık. özellikle yorum yapanlar arasında ''''gülmekten ağladık'''' yazanlar neye ağlamışlar çok merak ettim.

SsezzzinN - ( 4/26/2009 )
Burdaki güzel yorumlara kandım ve bir arkadaşımı da yanıma alıp gittim ancak biz hiç beğenmedik. Gülenler oldu ancak bizi birazcık gülümseten sahneleri de o kadar uzattılar ki baydılar. Bazı sahneleri çok uzatmışlardı, bazı şeyleri sürekli tekrarlıyorlardı bu yüzden çok sıkıldık. Bir başka görüşte yorumların arasında bulunsun istedim. Gidecek olanlara iyi seyirler :)

Abide - ( 4/26/2009 )
Ben ödev için gittim oyuna,toplumsal bir sorunu mizah ekleyerek anlatmaya çalışmışlar.eminim nazım hikmet yazarken o komik sahneleri düşünmemiştir.belki de her kesim insana hitap etsin diye yapmışlardır.ama oyuncuların performansı çok büyüleyiciydi...

gül - ( 4/29/2009 )
uzun zmandır tiyatroya gidemiyordum. reşet nuri sahnesine de önceden gitmemiştim. nazım hikmetin olduğu için merak ettim. bence güzeldi. bir yazarın bir şairin bir oyuncunun ötesinde anlatmak istedikleri çok çok öne çıkamamış diye düşündüm üstteki yorumları okuyunca. ben şiar ile ablasını çok beğendim.ne sedece gülmek ne sadece düşünmek için gittim sadece tiyatro için yani bu ikisi hatta bu ikisinden de daha çok şeyi birarda bulmak için. böyle düşünenler beğenicektir.

elif - ( 4/25/2009 )
tek kelimeyle harikaydı konusu oyuncular herşey çok iyiidi beğenerek izledim hep birlikte yemek yedikleri sahnede gülmekten öldüm müthhişti en çok zeynep hanımı beğendim o , o süper bi oyuncuu onu tebrik ediyorumm saygılarımla.

MERAL - ( 4/25/2009 )
Bu oyunu çok merak ediyorum yarın gidicem.İnşallah güzeldir !!!

sezin-(4/29/2009) - ( 5/1/2009 )
bir hayat görüşü olmadan bu oyuna yorum yapılması ne acı. çok güldüm ama içim ağladı.

damla - ( 3/13/2009 )
ben bu oyuna çok gitmek istiyodum ama gidemedim haldun taner sahnesinde gösterilmesini çok istiyorum bu sefer kaçırmam kesinlikle giderim meraktan çatlıycam inş. gösterilir

efe - ( 10/7/2009 )
Oyunculuk açısından ne eksik, ne fazla. Jestler, süreklilik ilgiyi diri tutuyo. Özellikle Işıl Zeynep Tangör çok çok başarılı. Söyleyecek söz varsa o da dekora. Ahır dekoru iyi kullanılmış ama ev tarafı gözü çok yoruyordu. yine de temiz bir oyun.

gülseren - ( 10/12/2009 )
çok güzel resimleriniz ve yazılarınız


afganaf - ( 10/19/2009 )
Oyunu geçtiğimiz hafta izledim. Pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Özellikle öğretmen (Ozan) ve annenin (Berna hanım) sahneleri çok sinir bozucuydu. Uzun ve gereksiz ayrıntılar vardı. Oyunun en iyi oyuncusu bana göre evin kızıydı (Işıl Zeynep). İzlemesi çok zevkli bir oyunculuğu var. Önü açık bence. Şoför rolündeki Zafer Bey de çok iyiydi. Ne zaman sahnede görünse oyunu yukarı çekmeyi başardı. Evin oğlu (Can) ise hiç mi hiç başarılı değildi. O yürüyüşler, tripler falan, aman diyeyim.

Çok boş vaktiniz varsa izlenebilecek bir oyun bence İnek. Daha fazlasını beklemeyin.


serap - ( 12/18/2009 )
güzeldi


seyhan - ( 1/28/2010 )
bakalım yarın aksam bende ızılıycem ,

ila - ( 2/13/2010 )
pazartesi izleyip göreceğiz.............

emre - ( 2/15/2010 )
Tiyatroda yönetmenin ön planda olduğunu görmek çoğu zaman zordur. En azından sinemadaki kadar olmadığı konusunda hemfikir olunabilir. Fakat bu kez karşılaştığım durum beni oldukça şaşırttı. 6 oyuncuyla birlikte yönetmen de sahnedeydi adeta. Ve elbette Nazım. Tarım ve hayvancılıktan, sanayileşmeye geçiş sürecinin sancıları, grotesk ve hatta absürd bir anlatıma rağmen ancak bu kadar temiz verilebilirdi. Başta inek ve gül olmak üzere objelere yüklenen anlam, psikolojik travmaların fiziksel etkileri (kızın konservatuarı terkedişiyle edindiği tik gibi) ve ilişkilerin yorumlanışı ile insan üzerinde izleri kolayca silinmeyecek bir etki bırakıyor. Yürekten kutluyorum.

emre - ( 2/15/2010 )
Tiyatroda yönetmenin ön planda olduğunu görmek çoğu zaman zordur. En azından sinemadaki kadar olmadığı konusunda hemfikir olunabilir. Fakat bu kez karşılaştığım durum beni oldukça şaşırttı. 6 oyuncuyla birlikte yönetmen de sahnedeydi adeta. Ve elbette Nazım. Tarım ve hayvancılıktan, sanayileşmeye geçiş sürecinin sancıları, grotesk ve hatta absürd bir anlatıma rağmen

can - ( 3/23/2010 )
çok basit ve sıkıcı

isa - ( 3/24/2010 )
oyunu beğenmedim seyirciyi ise hiç beğenmedim. köfte sucuk kokusu, oyun esnasında yanımızda oturan bayanın tavşan gibi kıtır kıtır bişeyler yemesi oyun arasında çantalarından çıkardıkları ekmek arası yemeklerin kokusu valla az daha mangal yakacaklardı.İlgili ve yetkililere duyururlur. Bu arada 24/03/2010 günü 15:00 oyunuydu. Aslında birdaha böyle görgüsüzlük yapmasınlar diye koltuk numaralarını da yazmam gerek ama onlar anlar anlar zaten.

BERNA - ( 3/28/2010 )
HARİKA ZATEN NAZIM HİKMET YAZMIŞ MUTLAKA GİDİNNN

büşra - ( 4/16/2010 )
çok güzel


ercow - ( 5/1/2010 )
vasat bi oyundu ilk yarısı cok bi ağır ve sıkıcı gecti , ikinci yarıda biraz daha iyiydi.Gittiğim için pişman değilim ama bi dostum gitmek isterse de gitmemesi gerktiğini söyleyebilirim.

merve - ( 12/10/2010 )
Nazım Hikmet in eseri kötü olabilir mi diye gittim fakat oyuncular pek iyi değildi..sadece -şair- karakterini çok begendim..çorba diye su içip birbirlerini fışkırtıyorlar..en azından yapma bir inek konulabilir..dekor çok vasat

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 338
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

İnek      Balıkesir Muhasebecisi      Rahat Yaşamaya Övgü (Brecht Kabare)      Cesaret Ana ve Çocukları      Canavar Sofrası      Bavul Hikayesi      Saatleri Ayarlama Enstitüsü      Değiştirilmiş Çocuk (Çocuk Oyunu)      Bir Şubat Gecesi (Çocuk Oyunu)      Uyarca      Küçük Genny Efsanesi      4 Artı 4      Küçük Hayalet (Çocuk Oyunu)      O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise      Irk Bitig      Deri Ceket      Bir Tavsiye Mektubu      Şah Mat      Kaset      Bana Bir Picasso Gerek      Aşk Heryerde      Akıl Defteri      Baş Belası      Bu Can Benim Kime Ne?      Deli Bayramı      Asiye Nasıl Kurtulur?      Ay Işığında Cinayet      Yeşil Papağan Limited      Gülüşlere Yolculuk (Çocuk Oyunu)      Resmi Geçit      Kumsal      Yamalı Bohça (Meddah)      Müfettiş      Marx'ın Dönüşü      Bu Da Benim Ailem      F451      Van Gogh      Çatışmalar      Derviş ve Ölüm      Gagarin Sokağı     


Tiyatro Kursu Başlıyor!
8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..