| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Titanik Orkestrası - İstanbul Şehir Tiyatroları
Ezgi Toz 

Titanik Orkestrası

 

Yazan: Hristo Boytchev
Yönetmen: Macit Koper

 

Tarih: 15 Aralık

Yer: Haldun Taner  Sahnesi

Acaba beklenen tren gelir  mi?... Bizi alır mı?... Peki nereye?... Hiçbir yere.. Herkesin indiği yerde inmek istiyoruz… ve Titanik orkestrası başlıyor çalmaya. Değişik ve etkileyici bir oyun izleyeceğimizi loş ışıkla sisler altında aydınlanmaya başlayan dekoru görmemizle hissediyoruz.

Yazıya önce dekorla başlamak pek doğal değildir elbette ama Barış Dinçel’in eserine hayran kalmamak elde değildi. Görkemli bir sahne yaratılabilmiş, oyun daha sahneye konulmadan bizi sahneye çekmeye başarabilmiştir. Efektler ve müzikler de bu görselliğe iyi işitsel bir katkı sağlamış.

 

Luka (Ahmet Uz) eski bir gar şefini, Doko ( Can Başak) Milli parkta çalışan eski bir ayı bakıcısını, Meto ( Burak Davutoğlu) eski konservatuarlı bir müzisyen, Lyubka (Bensu Orhunöz) ise günahkar, geçmişinden kaçan bir kadını oynuyor. Hepsinin ortak özelliği eskiden bir sıfata sahip ama  şimdi bir hiç olmaları.  Bu dört insan köhne, terkedilmiş bir tren garında bir gün bir trenin durup kendilerini almasını beklemektedir. Günlerini içki içerek ve tren geldiğinde nasıl davranacaklarının provasını yaparak geçirmektedirler. Trenden atılan içkilerle geçmişlerinden ve kendilerinden kaçmaya çalışırlar.  Bütün zamanlarını ve umutlarını onları alacak trene bağlarlar.  Bu insanların hayatı bir gün ortaya çıkıveren illüzyonistin hayatlarına girmesiyle değişir. Gar sakinleri artık umutlarını bu kahramana bağlamışlardır.  Onların gözlerini kandıran sihirbazın bu şovu benliklerini de esir alır. Acaba illüzyonist Harry (Naşit Özcan) onların beklediği kurtarıcı mıydı yoksa onların hayallerinin yarattığı biri miydi?  Düşlerimizde gerçekleri mi yaşarız yoksa gerçeklerimiz birer düş mü?... Gar sakinleri artık umutlarını illüzyoniste  bağlamışlardır.  Onların gözlerini kandıran sihirbazın bu şovu benliklerini de esir alır

 

Oyun, içinde yaşadığımız hayatı felsefi ve simgesel bir dille anlatmaya çalışmış, içinde yaşadığımız dünyanın ne denli zor ne denli boş olduğu vurgulanmış.  Günümüzde gittikçe çaresizleşen bireysellikten uzaklaşan,   kimliklerini terk etmiş insanların varolma ve olamama durumu çok derin ve güzel bir dille ifade edilmiş. Dünya aslında bilinmeyen bir saatte bilinmeyen bir yere yolculuk yapmayı bekleyen insanları ağırlayan kocaman ama küçücük bir gardan ibaret. Biri bizi yönlendirip biletimizi alıp, şuraya şu saatte yolculuğun var ve ineceğin yer şurası mı demeli? Yalnız yola çıksak kaybolur muyuz? Yoksa yola çıkmasak bile bizi yoldan çıkaracakların hipnozuna aldansak mutlu olmamıza yeter mi?

 

İşte aslında binilemeyen ve inilemeyen bu düşler trenininde  nereye gideceğini  bilmeyen  insanların mucizelerinin gücü  bile onları kurtarmaya yetmedi ama Titanik orkestrası gemi batana kadar çalmaya devam etti.
 
Ezgi Toz
 


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

armi - ( 12/26/2008 )
METO (BURAK Davutoğlu) sana hayranım ya ben de senin gibi tiyatrocu olmak istiyorum. :)

onur_kajmer - ( 4/13/2008 )
helal olsun ödevime cok yardımcı oldunuz;)

fatih şeker - ( 12/21/2007 )
aynı oyunu görmüş biri olarak ,’vasat’ olduğunu söylemeliyim.oyuncu performanslarına diyecek söz yok, hepsi teker teker tebrik edilmeyi hak ediyorlar.Ama hikaye sürükleyiciliğe önem veriyorsanız sizin için pek tatmin edici olmayabilir.

can törtop - ( 12/21/2007 )
2000 yılında üniversiteyi kazanıp istanbula geldiğimde ilk izlediğim oyunlardan birisi kadın ve memur adında bir oyundu şehir tiyatrolarında..
oyunda seyirci yeterince reaksiyon vermiyordu, naşit özcan bir noktada oyunu yarıda kesti ve seyirci ile sohbet etmeye başladı. oyunun bir komedi oyunu olduğunu söyledi ve niye gülmüyorsunuz dedi. sonra da başından geçen komik olayları biraz anlatıp seyirciyi kahkahaya boğdu. "bakın güleceksiniz bundan sonra" deyip seyirciyle anaştıktan sonra oyuna devam ettiler ve seyirci artık oyunun içindeydi..

o zaman hayran olmuştum kendisine, bu oyunda yine çok çok beğendim.


selma cicek - ( 12/22/2007 )
titanik orkestrasi sehir tiyatrolarinda ve son yillarda izledigim en nitelikli oyunlarin icinde geliyor.
mutlaka gorulmesi gereken bir oyun.kesinlikle tavsiye ederim


ebru güman - ( 12/30/2007 )
Evet ezgi hanım’ın dediği gibi dekor gerçekten çok etkileyici,
oyunu izlerken aklıma paulo COELHO’un Simyacı kitabı geldi,kişisel menkıbesini aramak üzerine ,okumayanların ve felsefe ile ilgilenenlerin okumasını tavsiye ederim,birde hani ne istedigini bilmek ile ilgili bir hikaye anlatılır;kör,bekar ve fakir bir adam bir gün bir lamba bulur ve lambanın içinden bir cin çıkar ve adama sadece tek bir dilek hakkı olduğunu ve bunu yerine getireceğini söyler ve adama dileğini sorar,adamda çocuklarımı paralarımı sayarken görmek istiyorum der,işte hayatta ne istediğini tam bilmek ile ilgili guzel bir örnek,siz benden bir tren istediniz ama makinist istemediniz,Herkes kendi içinde koskoca dünyanın ruhunu taşır ve o ruh içerisinde yok olur,bulabileceginiz herşey içinizdedir.her yolcunun kendi treni vardır,trene binip gitmek istiyorlar nereye,oraya herkesin gittiği yere,oyundan aklımda kalan ve hoşuma giden sözler,kendi geçmişinizi,isteklerinizi ve geleceğinizi düşündüren bir oyun,tam bu düşüncelere dalmaya başladığınızda naşit özcan ilizyonist kimliğinden sıyrılıyor,heeey geri dön diyor sanki size,
bence traji komik bir oyun.
yeryer ağır gittiğini düşündüğüm sahneler olmakla birlikte,oyunun tümünü izlediğimde bu fikrimi değiştirdim.
izleyin,memnun kalacaksınız
mutlu ve sanat dolu bir yıl dilerim.


rumuz - ( 12/24/2007 )
ben ikinci defa tiyatroya gidiyorum ilk defa gitmiş olsaydım bu oyundan sonra tiyatroya gitmeyi düşünmezdim çünkü ben tiyatroyu hep eğitici ve sürükleyici düşündüm.karşılaştığım oyunla hayalkırıklığına uğradım.buarada oyuncuların perormansına diyecek laf yok...

izem - ( 4/23/2008 )
BU OYUN İZLENMEYE DEĞER
Ben öncelikle dekorun mükemmelliğinden bahsetmek istiyorum.Gerçekten tam anlamıyla süperdi.Tam bir egzotizm hakimdi.Kostümlerde çok iyiyiydi.Oyunu çok beğenmemle birlikte,oyunun sonuna doğru biraz bozulmalar oldu.Ama o kadar kusur kadı kızında da olur.Öyle değil mi?Oyunun adını pek beğenmediğim için geçtiğimiz yıl bu oyunu izlememiştim.Fakat bugün Haldun Taner Sahnesinde izlediğimde ne kadar çok şey kaçırmışım anladım.Çok eğlenceli ve komik bir oyun olmuş.Tüm oyuncuların iyi olmasıyla birlikte bence (yanılmıyorsam Bizimkiler dizisinden de hatırlaya bileceğimiz) Bensu Orhungöz ve Burak Davutoğlu genç yaşlarına rahmen göz dolduruyolar.Kıssadan hisse ben çok beğendim size de tavsiye ederim.


cizity - ( 2/9/2009 )
ben bu oyundan hiç bişe anlamadım çok saçmaydı bnce...

Ezgi Pir - ( 1/25/2009 )
Ben oyunu 25 Ocak’ta izledim ve çok beğendim özellikle Naşit Özcan (Harry)’in seyircilerle kurduğu diyaloglar çok güzeldi.Bütün oyuncuları çok beğendim 5 kişilik bir kadro ve o oyunu nasıl yaptıklarına inanamadım.Bensu Orhunöz (Lyubka)’nın hamile kadını oynaması çok gerçekçiydi. Burak Davutoğlu (Meto)’nun oyunculuğuna da bayıldım.Ben de öyle bir oyuncu olmak isterim..

begüm zaimoğlu - ( 1/28/2009 )
son zamanlarda gittigim en iyi oyundu çok akıcı eglenceli ama aynı zamanda düşündürüp biraz kendi içinizde soru sormanıza sebep olabiliyor..Oyunculuk basarısı da oldukca yuksek...

Serhan - ( 1/21/2009 )
Ben geçen ay ve bu ayki sahnelerin içinde en zevk alamadan izelediyim bir sahne diyebilirim.Sürükleyici değil,tiplemeler çok itici.Oyuncular emeklerine saygı duyuyorum.Sadece hep alkol ve agrasif davranışlar sergilendi.Bence gittiğime deymedi gidecek olanlara tavsiye etmiyorum.

M.Salih Dölen - ( 1/26/2009 )
Son zamanlarda Şehir Tiyatrolarında izlediğim en sıkıcı oyunlardan birsiydi.Bu oyunu anlamak için öncelikle konusunun okunması gerekir.Naşit Özcan ı sevenlerin rahatlıkla izleyebileceği bir oyun.Etrafıma bakındığımda insanların son derece sıkıldığı bir oyundu.Şayet tren efektleride olmasa rahatlıkla uyunacak bir oyun.Onca dekor ve ses efekti mükemmel, gerisi seyredilmesede olur.Nedense sol yazarların oyunları hep böyle oluyor.Anlamak için birisi ile tartışmanız şart.Yoksa anlayamadan çıkarsınız oyundan.

SEDA - ( 12/31/2008 )
BEN DE BURAK DAVUTOĞLUNA HAYRAN OLDUM ÇOKK TATLIII.BENDE ONUN GİBİ ROL YAPMAK İSTERİMMM.

bediş - ( 11/26/2009 )
ben geçtiğimiz sene gittim.tadı hala damağımda.bu oyundan keyif almak için derin bakmak ve derin düşünmek gerek.felsefe ile mizahın bir arada olabiliceğini hiç düşünmezdim.çok muhteşem olmuş.ellerinize beyninize dilinize sağlık tiyatrocular.

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 333
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Tiyatrotem'den Modern Tartuffe (Ahmet Kara) - 12/27/2007
 • Ödül - Liman Tiyatro (Üstün Akmen) - 12/27/2007
 • Çocuk Şimdi Yenilik Yaptığını Sanıyor (Ali Çakır) - 12/27/2007
 • TUNCER CÜCENOĞLU`NUN AZERBAYCANDA OYNANAN OYUNU ÇIĞ-UÇQUN HAKKINDA AZERBAYCAN GAZETELERİNDE DE YAYINLANMIŞ BİR MAKALE (Rasim Aşın) - 12/24/2007
 • DALGA - DONKİŞOT TİYATRO (Yasemin Aktaş) - 12/24/2007
 • Gizli Hayatlar Sahnesi (Tiyatro Başka Bir Yer) - 12/23/2007
 • İHALEYLE TİYATRO OYUNCUSU ALMAK SİYASİ SOYTARILIKTIR (Üstün Akmen) - 12/23/2007
 • FA ve SOL (Dündar İncesu) - 12/23/2007
 • Dalga - Donkişot Tiyatro (Ahmet Kara) - 12/23/2007
 • Azerbaycan’daki Tuncer Cücenoğlu fırtınasından izlenimler (2) (Üstün Akmen) - 12/23/2007
 • Titanik Orkestrası - İstanbul Şehir Tiyatroları (Ezgi Toz) - 12/21/2007
 • Savaş Dinçel Vefat Etti - Üstün Akmen'in Mesajı (Üstün Akmen) - 12/20/2007
 • Tuncer Cücenoğlu’nun ‘Çığ’ı Azerbaycan’da alkışlanırken… (Üstün Akmen) - 12/18/2007
 • Kapıların Dışında - Altıdan Sonra Tiyatro (İsmail Can Törtop) - 12/17/2007
 • Savaş İkinci Perdede Çıkacak - İstanbul Devlet Tiyatrosu (Üstün Akmen) - 12/17/2007
 • Bernarda Alba'nın Evi - İstanbul Şehir Tiyatroları (Ömer Kavrut) - 12/15/2007
 • TEATRAL KAKAFONİ (Erdinç Yapan) - 12/15/2007
 • “YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ” OYUNU ÜZERİNE BİR ELEŞTİRİ DENEMESİ ! (Savaş Aykılıç) - 12/13/2007
 • Koca Bir Aşk Çığlığı - Aysa Prodüksiyon (Yasemin Aktaş) - 12/11/2007
 • Zamazingo (Trabzon Şehir Tiyatrosu) - 12/10/2007
 • Oyunu Bozuyorum - Sokak Tiyatrosu (Üstün Akmen) - 12/10/2007
 • Üç Kızkardeş - İstanbul Şehir Tiyatroları (İsmail Can Törtop) - 12/9/2007
 • Şerefe Hatıralar - Tiyatro Pera (Üstün Akmen) - 12/7/2007
 • Yolumuzu Bulalım (Kabare Dev Aynası) - 12/6/2007
 • Akıllı Bulut (Ali Erdoğan) - 12/6/2007
 • Ben Artist Olmak İstiyorum - Bursa Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 12/6/2007
 • 403. KİLOMETRE - (Özgür Sahne) - 12/5/2007
 • Haldun Dormen Söyleşisi (Yasemin Aktaş) - 12/5/2007
 • Kadıncıklar - Sadri Alışık Tiyatrosu (Üstün Akmen) - 12/5/2007
 • Kadinciklar (Sadri Alışık Tiyatrosu) - 12/3/2007
 • YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ (Çalgılı, Şarkılı Oyun) - İstanbul Şehir Tiyatroları (Ayşe Müge Gerdan) - 12/3/2007
 • Sahne Arkası Ekibi 9 Ay Son Gün Oyunundaydı (İsmail Can Törtop) - 12/1/2007
 • HİŞT... HİŞT - Oyuncular Tiyatro (Üstün Akmen) - 12/1/2007
 • Bayazıt - İstanbul Şehir Tiyatroları (Cüneyt İngiz) - 11/27/2007
 • Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler - Oyun Atölyesi (Üstün Akmen) - 11/27/2007
 • Tek Kişilik Şehir - Ankara Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 11/27/2007
 • Engin Alkan Söyleşisi (Yasemin Aktaş) - 11/24/2007
 • Mikado'nun Çöpleri - Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları (İsmail Can Törtop) - 11/23/2007
 • Kuva-i Milliye Kadınları - Konya Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 11/22/2007
 • An Interview with a Famed Stage Director Avra Sidiropoulou (Zeynep Kehaya) - 11/22/2007


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  20 Haziran'dan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!


 • Tiyatroya oyuncu (Halil Özer)
 • İstanbul'da tiyatro oyuncuları aranıyor (Komedi Tiyatrosu)
 • ilan (osman pehlivan)
 • TİYATRO 46,46 FİLM YAPIM (AHMET TOKATLI)
 • Kiralık Sahne - Beyoğlu (Çınar Burcu Bayur)
 • DANS, MÜZİK VE GÖRÜNTÜLÜ TEK KİŞİLİK OYUN (FİLİZ COŞKUNER)
 • Okuma Provası Kadın oyuncu (Muzaffer ONTEM)
 • öğretmene yardımmmm (melek dincer)
 • Kadın Oyuncu Araniyor !!! (Emre Boynukalin)
 • bilgi (osman pehlivan)

 • Panoya Yaz!
  Tüm Duyurular

  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  "İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
  Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..