| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Mekan Artı'da -Hayatımın Performansı-
Melih AnıkBu akşam “hayatımın performansı” ile Mekan Artı’dan geçtim. Bu özel gösteri için bir bilet parasına kendi kendimin sponsoru oldum. Performansımın 63 DAKİKA 36 SANİYELİK kısmına 30 kişiyi ortak ettim. Salondakiler içinde yaşı yaşıma yakın bir kadın vardı sadece. Galiba en yaşlı bendim. Diğerleri GENÇTİ, çok GENÇTİ. Her birimizin ZAMANı farklıydı.


Salonun DIŞINDA çevreme baktım.

Küpeli genç, sevgilisi ile beraber olmanın mutluluğu içinde GELECEK HAFTA bir “iş yapacağını” söyledi. “GEÇEN HAFTA ‘karanlık’ bu hafta ‘ZAMAN’mış konu”. Karşısındaki kıpır kıpır kadın sordu: “Oyun nasıl?” “DEVAM EDİYOR” (Demek “oyuncu”) “GELECEK misin?” dedi, kadın “Gelmez miyim! Oradayım PAZARA!” Sonra “GELECEK sezon da keşke oynasanız. AYDA BİR KERE olsun” Adam beğenilmekten mutlu, yanındaki kıza sarıldı, “Bilmem ki!”. Onun sevgilisine sarılışını aldım.

Yanımda uzun bir adam vardı, sokakta park etmiş bir arabaya yaslandığı için boyu kısalmış, elindeki telefonu ağzının önünde tutarak konuşuyordu. Avrupa şampiyonu olan Yunan takımını övüyordu. Maçtaymış. Onun coşkusunu aldım.

Bir grup birbirlerine dokunarak konuşuyordu kapının önünde. Hiçbiri duramıyordu yerinde. Havaya savurdukları gamsız kahkahaları aldım.

Girişin hemen yanında ama şehre çok “uzak” iki kız çocuk, meraklı gözlerle bakıyordu kapı önündeki kalabalığa. Onların merakını aldım.

Bir kedi, iki yana bakınarak ve korkarak GEÇTİ sokağın ortasından. Kedinin korkusunu aldım.

Kravatlı bir adam bir elinde evrak çantası diğer elinde üç somun ekmek, AKŞAMI sırtlamış yürüyordu. Onun yorgunluğunu aldım.

Bir kadın pencereden bakıyordu, hüzün vardı gözlerinde, bekliyordu. Onun BEKLEMESİNİ aldım.

Girişteki masadaki oyun broşürlerini karıştırdım. Oyunlar, oyunlar. Çoğunu biliyordum. Genellikle soyut kavramları seviyor gençler, karanlık bir aydınlık içindeler. “Karanlık aydınlığı” yakaladım koydum cebime.

Bir kadın önündeki masanın üstündekilere yabancı, gözleri uzakta. Masaya baktığımı görünce “Bir şey alır mısınız?” Ne alacağım? Ha evet, masa-büfe bu. “Yok almam” dedim ama o sırada onun “hayâllerini” aldım.

Gişede 3 kişi vardı. Biri internet biletimi eliyle yazdı, sistem çalışmıyormuş. Sistemi aldım.

Salon kapısı kapalıydı. Basamaklı fuayede bir sıranın üstüne geniş geniş yayılmış birinin yanına sıkıştım. Yerinden kımıldamadı ama onun tedirginliği koştu girdi cebime.

Bir kadın tuvaletin kapısındaki arkadaşına “Girme, bekle” diyerek KOŞTU. “Ben girmeliyim” diyen kadının telâşı saçıldı ortaya, onun telâşını aldım.

Bir tv oyuncusu “dizi”sini taşıyordu yanında, dizisini aldım.

Kapılar açıldı. Kapıdaki adama biletimi verdim, elimden aldı bileti, kesti yarısını, uzattı diğer yarısını bana, “iyi seyirler” dedi . Onun iyi seyirlerini aldım.
Salonun oksijensiz olmasını ben özellikle istedim. Herkes katlı duran sandalyeleri açtı bir elipsin çevresine oturdu. Ben iki büyük spotun karşısına, elipsin sivri yerine oturdum. “Dışarısı” kapandı üstümüze.

Zaten karanlıktayız ama tam o anda geldi “zifir”. Bazı sesler yükseldi, kadınlardı. Birileri yürüdü, koştu, hatta biri başıma dokundu, seslenmedim. Zifte döndü zifir, sıcak, oksijensizlik, ter kokuları macun gibi yapıştı , derin soluklar duydum. “1,2,3” diye bağırıyordu biri. Kör bir çocuktan bahsetti bir diğeri. Kapatılmışlık, acı, öfke vardı seslerde. Ben öylece durdum. Karanlıktı ama ben “gördüm”, herkes de kendi içini “görsün” diye bekledim. Yanıma aldıklarım o karanlık içinde sabırsız bekliyordu.

11. DAKİKADA ışıklar yandı. Karanlıktan ani çıkış herkesi kör etti. Ses etmeden etrafa AĞIR AĞIR baktım. Ağır bir hava vardı. Herkes önüne bakıyordu. Bir ses duydum, karanlıkta duyduğum seslerden birine benziyordu. Sesin sahibi kalktı, arkasından 3 kadın daha. Sanki karanlık takip ediyordu onları. Koşmaya başladılar, ebeleme oynuyorlardı. “Ne bakıyorsun hiç mi süslü kadın görmedin” diyordu biri tekrar tekrar. Diğerleri ne diyeceklerini bilemiyordu. DAKİKALARCA sürdü. Onlara baktım ama onlar bakmadan “gördü” beni. Sıkılınca oyun değiştirdiler, “öndeturaa bir iki üç” oynadılar sıkılıncaya kadar yeniden. Ben öylece durdum. Enselerinin aynı yerinde dövmeleri vardı kadınların. Biri üstünde renkli daireler olan eflatun bir çorap giymişti, ayakkabıları yoktu. Birinin saçları uzundu, yere çömelince de ayağa kalkınca da saçlarını bir yandan alıp diğer tarafına atıyordu devamlı. 15 DAKİKA sonra, nefes nefese kalıp oturdular. Ben kımıldamadım. Performansım DEVAM EDİYORDU. Defterime notlar aldım, alırken etrafıma baktım, ayak ayak üstüne attım, ayaklarımı uzattım, topladım. Arkamda biri önünde bir laptop bir küçük masanın arkasında idi. O çakılıydı yerine, kımıldamadı . Uzun uzun boşluğa bakıyordu. Bir ara boşluğu kapattı. Bakışlarımla salonu taradım. Sessizlik, kıkırdamalar, gülüşler ile büyüdü. Biri “BUGÜN Canan’ın doğum günü” dedi. “Canan kim?” “Ben!” “Ben” diyen gülme numarası yaptı. Saçma sapan güldü. Salondan da ilk o çıktı. Gülüşünü katladım koydum defterime. Sonra üç kişi çıktı salondan ardından 2 kişi.. Giden geri dönmüyordu. Ben oturuyordum. Koşuşturan kadınlardan çivit mavi fanilalı olan, boşalan iki sandalyeyi birleştirip üstüne yattı. Uyur gibiydi. Diğer kız saçlarını tepesinde topladı. Üçüncüsü, içlerinde en balık eti oydu, kalakaldı öylece. En uzun boylusu gölgeliğe sığınmıştı. Saçlarını tepede toplayan şimdi ayakkabılarını giymişti, kırmızı ayakkabılarını. Dört kadının ayağında da spor ayakkabılar vardı. Yorulmuşlardı, boşalmışlardı, ekleyecek harfleri hatta sesleri bile yoktu. Salondakiler ne yapsa benim işime yarardı istediğim gibi yorumlardım. Bu durumda her şeyden bir anlam üretilebilir, her şeyin bir anlamı olabilir. 63 DAKİKA 36 SANİYE sonra gidecektim, bilmiyorlardı.

Gitgide azaldı salon, 10 kişi kaldı. 10 kişi ağa takılmış balıklar gibiydi. Ne yapacaklarını bilmiyorlardı, nereye gidecekler, kim onları “toplayacak” ? Bu durum ne kadar sürecek? Ben “performansımı” alıp gidecektim.

Sandalyenin arkasına astığım ceketimi ağır ağır aldım. Sevgiliye sarılışı, uzun adamın coşkusunu, gamsız kahkahaları, küçük kızların merakını, kedinin korkusunu, evrak memurunun yorgunluğunu, penceredeki kadının beklemesini, karanlık aydınlığı, büfedeki kadının hayallerini, gişedeki sistemi, sıradaki adamın tedirginliğini, tuvalete koşturan kadının telâşını, dizi oyuncusunun dizisini, kapıdaki adamın ‘iyi seyirlerini” bıraktım salona. İstedim ki kalsın geride her şey. Salondan çıkarken masanın başındaki adama baktım. Salonun dışını görmeye çalışsaydı keşke. Daracık olan fuayeye çıktım, oksijen aldım, geri döndüm salona bir daha baktım. Salonda koşturan iki kadın seslerini yükseltip konuşmaya başlamışlardı. Uyur gibi yapan uyur gibi yapmaya devam ediyordu. Çoraplı kadın yerinde idi, kırmızı ayakkabıları ile. Salondaki tek masanın arkasında oturana baktım bir daha, elinde kalan ZAMANı mıncıklıyordu. Kâinatın en HIZLI SAATİ bile kurtarmadı ZAMANı. Soyut, somut olmazsa anlaşılmaz dedim içimden, soyut soyutla anlatılmaz. Her şey zıddı ile “var” olur, korku korkusuzlukla, iyilik, kötülükle, karanlık aydınlıkla, ZAMAN ZAMANSIZLIKLA. Akan bir şey ZAMAN, durarak anlaşılmaz, durarak anlatamazsın. ZAMAN durmaz. Dorian Gray mi gelsin, Ahmet Muhip Dranas mı Ahmet Hamdi Tanpınar mı? Ya beklemek, sonu olan beklemek? Sokaktaki sevgiliye sarılış, uzun adamın coşkusu, gamsız kahkahalar, küçük kızların merakı, kedinin korkusu, evrak memurunun yorgunluğu, penceredeki kadının bekleyişi, karanlık aydınlık, büfedeki kadının hayâlleri, gişedeki sistem, sıradaki adamın tedirginliği, tuvalete koşturan kadının telâşı, dizi oyuncusunun dizisi, kapıdaki adamın ‘iyi seyirleri” ZAMAN’ın yüzleri aslında. Salon karaya vurmuş duran bir gemiydi sanki, daha ağırdı benim bıraktıklarımla.

Akan ZAMAN içinde “hayatımın performansı” devam ediyor. Yürüdüm. Eve geldim. Defterimin arasından Canan’ın gülüşü düştü yere. Gülüşü aldım, duvara asarak performansıma kattım. Birkaç twit attım, yattım. Gözlerimi kapattım. Ama o da ne! Sevgiliye sarılış, uzun adamın coşkusu, gamsız kahkahalar, küçük kızların merakı, kedinin korkusu, evrak memurunun yorgunluğu, penceredeki kadının bekleyişi, karanlık aydınlık, büfedeki kadının hayâlleri, gişedeki sistem, sıradaki adamın tedirginliği, tuvalete koşturan kadının telaşı, dizi oyuncusunun dizisi, kapıdaki adamın ‘iyi seyirleri” yanımda. Onları zihnimin odalarına yerleştirmek epey ZAMAN aldı. SABAH kalktım. Zihnimin oda kapıları kırılmış, her şey ortada. “Hayatımın performansı” devam ediyor. ZAMAN akıyor. Yazsam? Yazmak da bir ZAMANdır. Göç eder, ölür, bir musalla taşına ya da yüzdeki bir çizgiye saklanır, pişmanlığa sürgündür, özlemin sesidir, şehrin üstünden geçen bir buluttur, belki de “Bursa’da bir camii avlusu”ndadır ZAMAN. Beklemek en cılız halidir ZAMANın. Kim sıkıştırabilir ZAMAN’ı, “bekleme”ye?

Performansımı sahiplenen çıkarsa inanmayın ya yalancıdır ya da cahil!

Melih Anık

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 204
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Seyirci Saatli Bomba! (Seyhan Arman) - 6/5/2012
 • Lüküs Hayat ve had bilmek! (Seyhan Arman) - 6/5/2012
 • Devlet ve Tiyatro İlişkileri (I) (Savaş Aykılıç) - 6/5/2012
 • Modern Anti Kahraman HAMLET (Cüneyt İngiz) - 6/4/2012
 • Gergedanlaşmak Ya Da Gergedanlaşmamak (Cüneyt İngiz) - 6/4/2012
 • İbrahimbekov-Arkadaş Arıyorum / Oyuncular Tiyatro Grubu (Melih Anık) - 6/1/2012
 • Opera, Bale, Akrobasi, Jimnastik Harmanı Bir Anlatı: ORPHEO (Üstün Akmen) - 5/30/2012
 • Shakespeare'in Kahramanı Uçurumun Eşiğinde: HAMLET (Üstün Akmen) - 5/30/2012
 • 11.Profilo Alışveriş Merkezi Liselerarası Tiyatro Buluşması sona erdi (Adnan Tönel) - 5/29/2012
 • Muhafazakâr sanat arayışları: Money, money, money (Nedim Saban) - 5/28/2012
 • Mekan Artı'da -Hayatımın Performansı- (Melih Anık) - 5/25/2012
 • GEZEGENLER + ANNELER + VANYA DAYI (Üstün Akmen) - 5/23/2012
 • Bir Nehir Gibi (Yurdagül Yurtseven) - 5/20/2012
 • Bu Çığlığa Kulak Verin! -Şiddet Üçlemesi 1 – Ayna…- (İhsan Ata) - 5/20/2012
 • Doğru Kişilerin Yanlışları (Nedim Saban) - 5/20/2012
 • Sanatın Konservesi Olur Mu? (Üstün Akmen) - 5/19/2012
 • Eskişehir'de Bir Hafta Sonu-2 (Eskişehir BB Şehir Tiyatroları) (Melih Anık) - 5/18/2012
 • Eskişehir'de Bir Hafta Sonu-1 (Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen) (Melih Anık) - 5/17/2012
 • Muhafazakar Kumpanya'nın Asistçileri ve Golcüleri (2) (Kemal Oruç) - 5/17/2012
 • Türkiye'de Çin Kültür Yılı Etkinlikleri (Üstün Akmen) - 5/16/2012
 • Yakın Doğu Üniversitesi'nde Ciddi Bir Tiyatro Çalışması: Töre (Üstün Akmen) - 5/16/2012
 • Tiyatro Fora ve Portakal Çiçeği Suyu (Cüneyt İngiz) - 5/16/2012
 • Kocaeli Şehir Tiyatrosu da Sus(m)uyor! (İhsan Ata) - 5/14/2012
 • Annelerimize... Gençlik Günleri 2012, Anneler Günü 2012 (Can Murat Yaşar Şengel) - 5/14/2012
 • Üç Yanlış Bir Doğruyu Götürür (Nedim Saban) - 5/14/2012
 • Parçalanmış zaman üstünde dans: Şakayla Söyler Haldun Taner (Tevfik Yalçın) - 5/11/2012
 • Tutsak Padişahın, Bale Adımlarıyla İçsel Yolculuğu: V. MURAD (Üstün Akmen) - 5/9/2012
 • İBB Kültür Müdürlüğü'nün Repertuvarı(?) (Melih Anık) - 5/9/2012
 • Antonius ve Kleopatra'nın Aşkı Oyun Atölyesi'nde (Metin Boran) - 5/7/2012
 • Bindik Bir Otobüs'e (İBBŞT) (Melih Anık) - 5/7/2012
 • Aslında Devlet De Biraz Haklı - Tarafsız Da Olmalı (Kaan Erkam) - 5/7/2012
 • Ferhan Şensoy'un Orta 2'den Terk Arkadaşı, Ayakkabıcı Hüseyin (Murat Örem) - 5/3/2012
 • Afife Ödülleri'nden izlenimler: TÖRENDE İSYAN VAR! (Rengin Uz) - 5/3/2012
 • Cüneyt Türel Taziye Sayfası - Başsağlığı Mesajınızı Yazın (Taziye Sayfası) - 5/1/2012
 • Ezberini Unutan Aktör! (Nedim Saban) - 4/29/2012
 • Kötülükten İyilik Görenlerin Öyküsü: AUT (Üstün Akmen) - 4/28/2012
 • 23. Nisan Çocuk Şenliği ve Karagöz Dadım Olsana (Cüneyt İngiz) - 4/26/2012
 • Hakan Meriçliler Röportajı: Feuerbach'tan Çağatay Koçtuğ'a (Onur Şimşek) - 4/25/2012
 • Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa - (Medine Müdafaası) TV Dizisinden Önce Tiyatro Sahnesi'nde (Savaş Aykılıç) - 4/25/2012
 • Sözleşme'nin Özel Hayata Karışma Hakkı Var Mıdır? (Savaş Aykılıç) - 4/25/2012
 • Engin Alkan ile Afife Ödülleri Hakkında Konuştuk (İsmail Can Törtop) - 4/23/2012


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  8 Temmuz'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..