| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Doğum Gününüz Kutlu Olsun Nisa Ablacığım
Can Murat Yaşar Şengel
DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN NİSA ABLACIĞIM, “CUMA ZİYARETÇİSİ” NİN SİZİN ANILARINIZIN PEŞİNDE BİR GÜNÜ VE “CAN”IN YENİDEN “CAN” BULMASI…

Sevgili Nisa Ablacığım,

Bugün 12 Nisan 2012. Doğum gününüz kutlu olsun. Evinizin “Cuma Ziyaretçisi” olarak bana kazandırdıklarınız hayat boyu yol göstericim olacaktır. Annemden sonra hayatımda bana tüm insani değerleri öğreten sizin gibi bir arkadaşım, bir dostum en önemlisi bir tutkum olması benim hayatta kazandığım en büyük hazine. Ben de hem tiyatrom “Tiyatro Caniko” ki bu sene yirminci yılını kutluyor Türkiye’min en uzun soluklu amatör tiyatrosu olarak, hem de sizin ve Tolga Ağabeyimin tiyatral yaşantısını anlatmaya çalıştığım kitabımla sizlerin misyonunu devam ettirmeye ve isimlerinizi yaşatmaya çalışacağım.Geçmişte sizlerin adlarını yaşatmaya çalıştığım “118-Y Lions Yönetim Çevresi Sevgi-Saygı-Hoşgörü Liselerarası Tiyatro Şenlikleri” ni maddi problemler dolayısıyla devam ettiremedim biliyorsunuz. Belki de benzeri bir organizasyonu başka bir oluşumla gerçekleştireceğim önümüzdeki seneden itibaren. Kim bilir ?

Çocuğum dediğim “Tiyatro Caniko” ya gelince; tırnaklarımla kazıyarak yirmi yaşına getirdim, uğruna maddi olarak çok büyük kayıplarım oldu ama manevi olarak “Tiyatro Caniko” sayesinde dünyanın en zengin insanlarından birisiyim. Etrafımda herkes çocuğumu öldürmemi öğütlüyor ama yapmayı hiç düşünmüyorum. Çocuğum uğruna savaşmaya devam edeceğim eminim. Salonsuzluk, seyirci profilinin ve beğenilerinin değişmesi, aynı sektörün insanlarının birbirine destek olmaları yerine köstek olmaları ve benzerleri benim gibi naif bir adamı çok yoruyor. Arada sırada alıp başımı bu diyardan gitmeyi bile düşünüyorum. Bilemem nereye gideceksem ? Bu anlattıklarım size hiç yabancı değil biliyorum.

Şu aralar yaşantımda olumlu olan en önemli konu yazdığım kitabın çok ağır gitmesine rağmen
beni mutlu etmesi. Size layık bir eser olması için çok detaylı bir çalışma içindeyim. Dostlarınızın çoğu da bana fikirsel destek vermekteler. Yazarken, tanıdığım Nisa Serezli’ye ek olarak zaten bildiğim müthiş insan, müthiş sanatçı, kültürel açıdan derya deniz gibi değerli kavramların sizin büyüklüğünüz karşısında ne kadar az kaldıklarını hissettim. Sizi tanımanın Tanrı’mın bana bir lütufu olduğunu bir kez daha gördüm ve kendimle bir kez daha gururlandım.

Bugüne gelince; neler yaptım biliyorsunuz eminim hissetmişsinizdir. Okulumun bahar tatili nedeniyle bugün izinliydim. Sabah öncelikle elimde bir demet lale buketimle kabristana geldim. Sizi, sevgili Tolga ve Kerem’i ziyaret ettim. Daha sonra oradan çıktım yola ve geçmişte sizinle yaptığımız ziyaretlerin bir benzerini yapmaya çalıştım. Önce ver elini Saint Sophie. Her zaman huzur bulduğumuz bu mabetle başladım zira şu anda içimde huzura çok ihtiyacım olduğu bir dönemden geçmekteyim. Uzun uzun oturdum. Daha sonra yerdeki haç işaretleri boyunca yürümeye başladım. Hatırlarsınız bir keresinde sizinle de bu işaretleri takip ederek ana kubbenin çevresini turlamış ve ne kadar çok gülmüştük. Bahçede café’de çayımı yudumlarken güneş ışınları yüzümü yaladı geçti ben gözleri derinlere dalmış bir şekilde hayata gülümserken.Daha sonra atladım tramvaya ver elini Karaköy ve Tünel. İstiklal’de yürürken önce Saint Maria’ya girip dua ettim ve mumlarla dilekler diledim. Kimbilir sizlerin adını yaşatacak bir tiyatro salonu dilemişimdir. Belki de tiyatroyu yaşatabilmemin zorluğunuı aşabilmem için bulamadığım sponsor dilemişimdir. Benden dilemesi.

İstiklal’de yola devam ettim. Yol üzerinde durup Karaca Tiyatro’dan bu akşam için bir bilet aldım. Son sezonunuzda, yolculuğa çıkmadan önce son kez sahneye çıktığınız o mabette. Daha sonra yola devam ettim ve ver elini Sainte Antoine. Dilekler ve mumlar aynı yürekten aynı fikirleydi. Daha sonra geldim tarihi Alkazar’ın önüne. Kapıda aylardır olduğu gibi kocaman bir demir ve kocaman bir kilit. Ve ben her zamanki gibi kilite ve demire dokunup. “Burası yeniden açılmalı, Nisacığımın kendi tiyatrosu ile oynadığı ilk sahne.” diye mırıldandım. Keşke bu yazımı okuyan bir yetkili veya varlıklı bir kişi ya da kuruluş bu düşüme destek olsa. Şu anda sesinizi duyar gibi oluyorum: “Sevgili Can, Gözün çok yukarılarda. Bizlerin isimini taşıyan altmış-seksen kişi arasında bir cep tiyatrosu bile büyük başarın olur.”

Daha sonra “Rebul Eczanesi”. Bana tanıttığınız ve müdavimi olduğum yer. Kadıköy’de oturmama rağmen tüm ihtiyaçlarımı aldığım eczanem. “Lavanta” aşkımı sizin sayenizde edindim biliyorsunuz. “Müdavimi Olmak” ya da “Sadakat” bilirsiniz ben aşırı sadık bir adamım kuaförümü, eczanemi, manavımı, balıkçımı, kasabımı, kitapçımı, plakçımı kasetçimi (Gülmeyin bana tatlı tatlı oradan biliyorum artık cd ve dvd var.), yemek yediğim mekanları kolay kolay değiştirmem. Her biriyle bağlantım en az on beş yıllıktır.

Yola devam ettim ve ver elini “Hacı Abdullah”. Sizin bana tanıttığınız bir başka cennet tıpkı “Rejans” gibi.(Biliyorsunuz Rejans artık yok ne yazık ki !). “Cancığım, bu Cuma seninle “Hacı Abdullah” da buluşacağız. Hünkar Beğendili Kebap ve Karışık Komposto bizi bekliyor.” cümlenizi defalarca duymuştum ve defalarca da orada ne güzel sohbetlerimiz olmuştur. Sizden sonraya oraya gitmiyordum bugün kendime koyduğum bu yasağı da deldim. Bu arada evde birkaç kez “Hünkar Beğendili Kebap” yapmaya kalktım ve gene siz haklı çıktınız ben de tutturamadım o kıvamı.

Zaman yaklaşıyordu yavaş yavaş “Karaca Tiyatro”ya doğru yöneldim. Sizden sonra o salona da çok gitmedim en fazla dört ya da beş kez gittim. Restorasyon sonrası ilk açıldığı geceyi hatırladım.”Anılar beni rahat bırakın!” diye haykırmak istedim. Salon bakım açısından ne yazık ki bir çivi bile çakılmamış gibi geldi bana. Belki koltuklar değişmiş olabilir, sahne yenilenmeye çalışılmış olabilir o kadar.

Oyuna gelince Türk Tiyatrosu’na yıllarını vermiş bir sanatçı olan Sayın Kemal Kocatürk, bu sezon kurulan “Tiyatro Kumpanyası” nın ilk oyunu olarak “Can” oyununu seçmiş. Bildiğiniz gibi oyunu Sayın Can Yücel’den uyarlayan Sayın Genco Erkal Üstadımız. Yıllar önce de kendisi de muhteşem üslubuyla yorumlamıştı zaten. Sayın Kemal Kocatürk oyunu kendisi yönetmiş ve yorumluyor ama ne yorumlama tek kelime ile muhteşem. “Can” ın yeniden “Can” bulması olarak değerlendiriyorlar oyunu ya da bir başka deyişle “Can” a dokunmak fikiri olarak.

Sayın Ayça Kocatürk’ün müziği muhteşem. Sayın Aslı Atasoy (Işık) ve Sayın Sırrı Topraktepe’nin (Çevre Düzeni) müthiş katkılarıyla oyun bir şölene dönüşmüş. Oyun broşüründe yazdığı gibi basit bir merdiven başrolü paylaşıyor Sayın Kemal Kocatürk ile.


En büyük alkışlardan bir bölümü kime gidiyor biliyor musunuz ? Sayın Mehmet Güleryüz’e. Emeğinize,yüreğinize, kaleminize sağlık Sayın Güleryüz. Desenler ile “Can”ın yeniden “Can” bulmasında en büyük katkılardan bir bölümü de sizin eseriniz. İyi ki bu çalışmanın içine özveriniz ve mütevazılığınız ile katılmışsınız.

Muhteşem bir günün ardından, muhteşem bir oyun izledim. Yolunuz açık olsun “Tiyatro Kumpanyası”, yolunuz açık olsun Sayın Kemal Kocatürk, en büyük dileğim bu akşamki gibi her oyununuzda oynadığınız salonların dolması ve tüm salonun oyunun sonunda ayakta alkışlaması.

Sevgili Nisa Ablacığım,

İşte bugün “Cuma Ziyaretçiniz” sizin anılarınızın peşinde bir gün yaşadı. Doğum gününüzü kendi çapında kutladı.

Doğum gününüz yeniden kutlu olsun Nisa Ablacığım. Beni tanıyanlara selamlarımı ve hürmetlerimi iletin lütfen.

Sevgi-Saygı-Hoşgörü dileklerimle.
C’est La Vie ! (Hayat Bu ! )

CAN MURAT YAŞAR ŞENGEL
12 Nisan 2012

cansengel@hotmail.com
cansengel@gmail.com

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

emel - ( 4/23/2012 )
onu çok seviyorum

Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 155
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Metin Boran Yazdı: Sırada Devlet Tiyatroları Var (Metin Boran) - 4/22/2012
 • Muhafazakar Kumpanya'nın Asistçileri ve Golcüleri (1) (Kemal Oruç) - 4/22/2012
 • Şehir Tiyatroları Benim Neyim Oluyor? (Murat Örem) - 4/20/2012
 • İBBŞT Yeni Yönetmelik Üzerine Düşünceler (1) (Melih Anık) - 4/20/2012
 • Nedim Saban, Şehir Tiyatroları'nda Yönetmelik Değişikliğini Yazdı! (Nedim Saban) - 4/19/2012
 • Ali Erdoğan, Şehir Tiyatroları'nda Edebi Kurul'un İlk Toplatısını Yazdı (Ali Erdoğan) - 4/19/2012
 • İBBŞT'da Yeni Yönetmelik, -Kabahatin Çoğu Senin Canım Kardeşim-! (Melih Anık) - 4/17/2012
 • Vefa Arıyor(d)um… (Can Murat Yaşar Şengel) - 4/17/2012
 • Sıkıntılı Bir Oyun: Yanık (İstanbul DT) (Melih Anık) - 4/17/2012
 • Rengin Uz, Şehir Tiyatroları'na yapılan müdahaleyi yazdı (Rengin Uz) - 4/14/2012
 • Doğum Gününüz Kutlu Olsun Nisa Ablacığım (Can Murat Yaşar Şengel) - 4/14/2012
 • Neruda'ya Güzelleme: Ateşli Sabır(İBBŞT) (Melih Anık) - 4/12/2012
 • Yalıtım Sarmalında Kendini Yok Eden İnsanlığın Öyküsü: İzole (Üstün Akmen) - 4/12/2012
 • Çok Katmanlı Bir Aile Dramı: Limonata (Üstün Akmen) - 4/12/2012
 • Bu -Otobüs- Türkiye'dir (Metin Boran) - 4/10/2012
 • Sözleşme'den Geriye Kalanlar... (İhsan Ata) - 4/10/2012
 • Afife Tiyatro Ödülleri'nin Matematiği (2012) (Melih Anık) - 4/5/2012
 • Onca Yoksulluk Varken (Metin Boran) - 4/4/2012
 • Kafesten bir kuş uçtu (Guguk Kuşu) (Hayati Asılyazıcı) - 4/4/2012
 • İnsanlar Binmişler Bir Alamete, Gidiyorlar Kıyamete: Otobüs (Üstün Akmen) - 4/4/2012
 • SANATI ANLAMAK - …izmler - Stephen LITTLE (Serkan Fırtına) - 4/4/2012
 • Arda Aydın'dan Afife Tiyatro Ödüllerine Sert Eleştiri (Arda Aydın) - 4/3/2012
 • Melih Anık'ın Afife Tiyatro Ödülleri tartışması ile ilgili yazısı (Melih Anık) - 4/3/2012
 • Yiğit Sertdemir'den Bir Yumruk: Gerçek Hayattan Alınmıştır (Melih Anık) - 4/2/2012
 • Anita'nın Aşkı veya Antigone Newyork'ta (Savaş Aykılıç) - 4/2/2012
 • Uyanın Artık, Uyanın! - Polat Alemdar Kıbrıs'ın Tanıtım Elçisi Olabilir mi? (Hüseyin Köroğlu) - 3/30/2012
 • Mehmet Akan'ın Hikaye-i Mahmudbedreddin Oyunu Üzerine... (Erkan Küçük) - 3/28/2012
 • O, Bir Kadın Duyarlılığıyla Cumartesi Annesidir: Antigone (Üstün Akmen) - 3/28/2012
 • Sıcağı Sıcağına: Mimesis-Tiyatroda Eleştiri Panelinin Ardından (Melih Anık) - 3/27/2012
 • Siluet, Güneş, Ritüel, Bir Buket Lale, -Gölge- ve 27 Mart 2012 (Can Murat Yaşar Şengel) - 3/27/2012
 • Şimdi Brecht Zamanı (Metin Boran) - 3/26/2012
 • 27 Mart İçin Bir Rüya… (Melih Anık) - 3/26/2012
 • Tiyatroda Psikanaliz : Günlük -M- Sırlar (İBBŞT) (Melih Anık) - 3/26/2012
 • 12 Taksitte Tiyatro Günü Yazısı (Nedim Saban) - 3/26/2012
 • Televizyon Kumandaları Bize Kumanda Etmemeli: Canlı Yayın (Üstün Akmen) - 3/21/2012
 • Poyrazoğlu, Başınıza Aşk Düşmesini Diliyor: Beni Yeniden Sev (Üstün Akmen) - 3/21/2012
 • Bilin: Halkın Ekmeğidir Adalet - Ben Bertolt Brecht (Rengin Uz) - 3/19/2012
 • KaST'ta Masanın Altında (Roland Topor) (Melih Anık) - 3/19/2012
 • Köpek Olsam… (Nedim Saban) - 3/19/2012
 • Suçlusun, Görevini Yerine Getirmedin Sen! - Arka Bahçe (Hüseyin Köroğlu) - 3/19/2012


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  1 Mayıs'tan itibaren her ÇARŞAMBA Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  Tiyatro Maydanoz, Nazım’ın Kadınları ile Sahnede
  Tekin Deniz: Dümbüllü kavuğunu kimseye devretmedi

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..