| Konservatuar Hazırlık Kursu  | Çocuklar İçin Tiyatro Kursu  | Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Sanatçılar Tiyatro ile Kadına Şiddete Hayır Diyor: Kadın Olmak (9/4/2011)


Son günlerde kadına olan şiddetin artmasıyla beraber 'Kadına şiddete hayır' sesleri yükselmeye başladı. Kadına olan şiddete bir tepkide tiyatroculardan geldi.Sinema-Tv dünyasından ve Ankara Sanat Tiyatrosunda uzun yıllar oyunculuk ve yönetmenlik yapan Yaşar Akın '' Ülkemizde son zamanlarda hemen hemen her gün,şiddet ,bıçaklama ve kadın ölümleri ile karşı karşıyayız.
Bu toplumsal sorumluluktan hareket ederek,KADIN OLMAK? Oyununu yazdım. Feryat eden,analarımızın ,bacılarımızın,kızlarımızın sesine kulak veren o kadar az ki,biz sanatçılar duyarsız olamayız. '' Dedi.
 
''KADIN OLMAK ? '' Adlı oyunun yönetmeni Yaşar Akın bu projede yer alan oyuncu Nagihan Doğan'la uzun bir araştırmadan sonra oyunda yer alan karakterleri anlaliz ederek çalışmalara başladı.Oyun çağdaş bir anlayışla yorumlarken dans ve müzikler ile zenginleştirilmiştir.Oyunun dans düzenini Filiz Çoşkuner,müziklerini ise Kaan Özcan yapmıştır.
  
Şiddete hayır diyen tek kişilik  '' KADIN OLMAK ? '' oyunu eylül ayında prömiyer yapacaktır.Paylaş      
Yorumlar

memduhadogan - ( 05/09/2011 )
tum kadınların analalrımızın bızlerın belkıde sessız kalan tum cıglıkların sesı olacak basarıların daım olsun senı sevıyrum yavrum

ömer tural - ( 05/09/2011 )
Kadına şiddetin giderek arttığı bu dönemde, bu soruna dikkati çeken Yaşar hoca ve ekibini tebrik eder, oyunlarında başarılar dilerim. Merakla bekliyorum.

SUAT ÜLHAN - ( 08/09/2011 )
PROVASINI İZLEME ŞANSINI BULDUĞUM ÇOK KALİTELİ BİR OYUN.MUTLAKA HER KİŞİNİN İZLEMESİ GEREKİR.HİÇ DE SLOGANCILIĞA KAÇMAYAN,İZLEYENİ SIKMADAN SORUNU KADIN OLMAK OLAN BİR OYUN.KADINA ŞİDDETİN GİDEREK YOĞUNLAŞTIĞI BİR DÖNEMDE HERKESİBU OYUNA VE BU EKİBE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM.ELİNE SAĞLIK YAŞAR HOCA,ELİNE SAĞLIK FİLİZ HOCA VE İYİ Kİ VARSIN NAGİHAN.

byrmefe - ( 09/09/2011 )
bu oyun bir çok kadının yaşadığı gerçek olayları gözler önüne sereceğe benziyor. alkışınız bol olsun. tüm kalbimizle destekliyoruz.

barıs efe - ( 09/09/2011 )
merhaba ;
böyle insanların yaralarını ; daha doğrusu kadınların maruz kaldığı şiddet ve tacizleri anlattığınız ve sahne üzerinden eleştirdiğiniz için kendi adıma teşekür ederim alkışınızbol olsun


musa efe - ( 09/09/2011 )
emeğinize sağlık. umarım ses getirir. ben yürekden destekliyorum

ecem yalçın - ( 09/09/2011 )
Kadına yapılan şiddete sanatçılardanda destek gelmesi tüm kadınlar gibi benide çok mutlu etti. Tebrik ediyorum. Başarılar.

Erkan Sevinç - ( 12/09/2011 )
Öncelikle bu oyunun herkese hitap ettiğini söylemeden geçemem. Özellikle de erkeklere hitaben uyarlanmış bence. Çünkü; hala fiziksel gücünü karısının, çoluk çocuğunun üzerinde deneyerek sitres atan erkeklere hitap ediyor. Kendilerini izleyip dışarıdan biraz nasıl göründüklerini görmeleri gerekiyor ve bunların kendileri haricindeki diğer insanlar üzerindeki etkilerini de görmeleri gerekiyor. O nedenle izleyici kitlesini bayanlardan çok erkeklere yönlendirelim arkadaşlar çünkü zaman zaman yaptığımız yanlışları görmezden gelip unutabiliyoruz bayanlara karşı. Diyeceksiniz kadınlar hiç haketmiyor mu? Belki gerçek anlamda hiç haketmediği şiddete haksız yere uğramanın yanı sıra bazende fazlasıyla hakettikleri durumlarda olmuyor mu diyecek erkekler. Evet doğru bazen kanser edercesine adamı zıvanadan çıkarabiliyorlar ama bunun çözümü kadını öldüresiye dövmek değildir ve şiddet olayı çözüme kavuşturmak yerine daha da çıkmaza sürükler. Örnekleri çok fazladır.

Mesela kocasını aldatan bir kadın diyelim ya da tersi karısını aldatan koca diyelim. Çzüm öldürmek ya da öldüresiye işkence ederek intikam almak mı hayır. Diyelim ki bir de çocuklar var. O çocukların hali ne olacak bu durumda. Karı koca ilişkisi arasında her ne yaşanırsa yaşansın o çocukların anne ve babaları olduğu gerçeğini değiştirmez. Birinin hatası ikisininde hatası olmuş oluyor bu durumda ve o çocuklar da doğal olarak bundan çok kötü etkileniyor ve ilerde aynılarını kendi hayatlarında vede daha da korkunç bir şekilde uygulayabiliyorlar. Gelecek nesil de nereye gidiyor sorusu yerine kendimize çeki düzen verip gelecek nesilin yanlışlar yapmaması için önce bizde yanklış yapmamalıyız ya da yaptıysak bile olumlu bir şekilde telafi yollarını aramalıyız. Hayatın devamlılığı için bunlar şart. Evet eyleneceğiz güleceğiz ama bizden sonrakileri de düzeltmek için önce kendimizden başlayacağız düzelmeye...

İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü provalarına diğer giren arkadaşlar gibi benimde girme fırsatım oldu. Gerçekten etkileneceğiniz bir oyun ve oyunculuk söz konusu...


hüseyin bağcer - ( 12/09/2011 )

OYUNUN GÜNÜMÜZ ANLATIYOR OLMASI VE KADINLARIN SESİN KULAK VERMESİ GERÇEKTEN ÇOK SEVİNDİRİCİ İNŞ İYİ SES GETİRİ. Nijerya-da, Emine Laval-ın evlilik dışı çocuk sahibi olduğu gerekçesiyle şeriat mahkemesi, Mardin-de Şemsiye Allak-ın ailesi tarafından taşlanarak öldürülmesine karar verilmesi bunun en somut ve güncel örnekleridir. Bugün dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor.

-Çin-de, yılda 1 milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısı 40-50 milyonu buluyor.

-Uluslararası Göç Örgütü, her yıl 2 milyon kadının sınır ötesi kadın ticaretinde kullanıldığından bahsediyor.

-ABD-de, her 6 dakikada bir kadına tecavüz ediliyor.

-İngiltere-de, her 7 kadından biri birlikte olduğu erkek tarafından tecavüze uğruyor.

-Fransa-da, her ay 6 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor.UMARIM İNSANLARA BU OYUNDA GEREKEN MESAJLAR GİDER...


BARIŞ EFE - ( 12/09/2011 )
merhaba ; ben bu tavrınızı sonuna kadar destekliyorum. ayrıca sizleri tebrik ediyorum. sesimizi duyurup KADINA ŞİDDET e hayır diyelim.

musa efe - ( 12/09/2011 )
hep beraber kadına şiddete hayır diyelim. Kadınlarımızın hepsi birer çiçektir. bu toplumsal projeyi hep birlikte destekleyelim.

efe - ( 12/09/2011 )
bu toplumsal projeyi hayata geçiren herkes e sonsuz teşekürler. sabırsızlıkla bekliyoruz :))

ozlemkalukantar - ( 12/09/2011 )
oyunun konusu son zamanlarda yaşanan tatsız konularıda dusunursek cok manıdar olmus,umarım ıstenen kıtleye ulasır,fayda saglar.

erkan - ( 12/09/2011 )
GÜZEL VE ANLAMLI BİR OYUN OLUCAK ŞİMDİDEN BOL ŞANS.

Erkan Sevinç - ( 12/09/2011 )
Arkadaşlar oyunun provalarında bende bulunma fırsatı buldum. Gerçekten çok etkileneceğiniz bir oyun olmuş. Konu iyi işlenmiş ve kadınlarımıza değerleri, kadınlarımıza yapılan bu durdurulamayan şiddet erkek eğemen toplumda ki dünyanın tamamı böyle doğanın kanunu gereği. Ama aslında kadınlar mucizevi varlıklardır. O dünyanın hakimi erkekleri doğurup yetiştiriyorlar ve dünyanın hakimi olmalarını sağlıyorlar. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır bu gerçek. Kadın yoksa o başası kuru bir hırstır ve ateş gibi tehlikelidir.

Netice itibarı ile oyuna gitmenizi erkek ya da kadın olsun şiddetle tavsiye ederim...


Erkan Sevinç - ( 13/09/2011 )
Günümüz 21.yy-da hala kadınlarımız şiddet görüyor ve buna biz erkeklerde sebebiet vermeye devam ediyoruz. Kadına şiddete son. Bu oyuna kadın-erkek herkesin gitmesi şiddetle tavsiye ederim.

memduha dogan - ( 14/09/2011 )
27 eylulde Bariş Manco Kültur Merkezınde prömıyerı yapılacak kadın olmak oyununda hep beraber kadına şıddete hayır dıcez emmeyinıze saglık hep yanınızda hep destekcınız olacacgız

cananCANAN - ( 14/09/2011 )
sonunda bu durum birilerinin dikkatini çekti
çok teşekür ederim size
umuttan yana tiyatrosu.
bol alkışlar.


LEMAN PARLAKYILDIZ - ( 22/09/2011 )
KADINA ŞİDDETİN TÜM YAPIMCILARINA ve OYUNCU NAGİHAN DOĞAN a BAŞARILAR DİLERM

Tuğçe - ( 26/09/2011 )
Türk kadınlarımızın ANNELERİMİZ GEREK TÜRK KADINI VE GENÇLERDE OLMAK ÜZERE TÜM KADINLARIMIZA VE KIZ ÇOCUKLARINA KADDINA ŞİİDEETE HAYIR !!!

jiyan merve - ( 28/09/2011 )
KADIN

Kainatın varlığından bu yana
Gülün rengi balın özüdür kadın
Doğuran üreten can katan cana
Tabiat ananın gözüdür kadın

Balım Sultan Nene Hatun Gül Bacı
Kara Fatma Hüsne Gelin baş tacı
Laik Cumhuriyet sundu ilacı
Bu evrenin gücü tezidir kadın

Fatımatül Zehra Halide Suna
Yiğitler yiğidi Zübeyde ana
Doğurdu Ata’yı kattı cihana
Umudun baharı yazıdır kadın

Kadın felsefede büyük bir tema
Gülen gözlerinden nurlanır sema
Anadır bacıdır canandır ama
Kutsal değerlerin gizidir kadın

Kederde sevinçte gerek korkuda
Yıllarca işlenir şiir şarkıda
Ağıtta destanda içli türküde
Aşığın elinde sazıdır kadın

Asil olan kem bakışı sindirmez
Aşk atına edepsizi bindirmez
Has bahçeye atmacayı kondurmaz
Yüce Atatürk’ün kızıdır kadın

Didari’yim hayranım ülkemize
Değerini verir paka temize
Toplumsal yaşamda omuz omuza
Hayatın en gerçek yüzüdür kadın

PAKİZE ALTAN


Bu Haber Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 720
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 


    Güncel Haberler     En Çok Okunan Haberler
İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan Öğretmenler Günü Ücretsiz Oyun Davetiyeleri
İstanbul Şehir Tiyatroları 311 kişi alacak
  Tüm Haberler

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Haberler
  Bu haberin yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer haberler aşağıda listelenmiştir...

 • Moda Sanat Tiyatrosu Yeni Dönem Kursları Başlıyor (9/18/2011)
 • Büyülü Sahne, bu sezon da tüm tiyatroların hizmetinde (9/13/2011)
 • Oyun Atölyesi: Erol Köse, kamuoyunu yanıltıyor (9/13/2011)
 • Ti Performans'tan 6 Aylık Oyunculuk Bursu (9/13/2011)
 • Şehir Tiyatroları, Dullar ile 9. Kıbrıs Tiyatro Festivali'nde (9/9/2011)
 • Şermola Performans'tan Çöl Fırtınaları (9/9/2011)
 • Metin Özlen, 50 Yıllık Karagöz-Hacivat Koleksiyonunu Satıyor (9/9/2011)
 • Ahlen'de yaşlılarla Tiyatro Projesi (9/9/2011)
 • Tiyatro sahnesinde -şike- var (9/6/2011)
 • Korku İmparatorluğu 11 Eylül'de Kumbaracı50'de (9/5/2011)
 • Sanatçılar Tiyatro ile Kadına Şiddete Hayır Diyor: Kadın Olmak (9/4/2011)
 • Kıbrıs Tiyatro Festivali 6 Eylül'de Başlıyor (9/4/2011)
 • Tiyatro Kumpanyası, Can Yücel şiirlerinden uyarlanan CAN ile sahnede (9/3/2011)
 • Şermola Performans, Eylül Ayı Programı (9/3/2011)
 • Yeryüzü Sahnesi, İzmir Dikili'de (9/3/2011)
 • Karagöz-Hacivat cep telefonlarında (9/3/2011)
 • KKTC Yakın Doğu Üniversitesi'nde Tiyatro Eğitimi (9/3/2011)
 • Sevinç Aktansel Vefat Etti (8/26/2011)
 • Maşukiye Sanat Merkezi Açılıyor (8/18/2011)
 • Spolin Doğaçlama Oyunculuk Tekniği Atölye Çalışması (8/18/2011)
 • Oyuncu Tayfası 2011-2012 Sezonu Kurs kayıtları başlıyor (8/18/2011)
 • Kadıköy'deki Broadway Sineması tiyatro sahnesine dönüştürüldü (Ak'la Kara Tiyatro) (8/18/2011)
 • ANKET: Geçtiğimiz Sezon İzlediğiniz En İyi 3 Oyun Hangisiydi? (8/17/2011)
 • Sadri Alışık Tiyatrosu, yeni sezonda Keşanlı Ali Destanı'nı sahneleyecek (8/17/2011)
 • LET'STANBUL Deneysel Sanat Festivali (9-15 Eylül 2011) (8/17/2011)
 • Oyun Atölyesi'nin yeni sezon oyunu: Don Juan'ın Gecesi (8/16/2011)
 • Altan Erkekli Sahnesi’nde Drama Atölyesi (Mersin) (8/15/2011)
 • Aşkın Uçucu Kokusu, Ekim'den itibaren Türkçe ve Almanca olarak sahnede (8/15/2011)
 • Tiyatro Panorama Oyuncular Arıyor! (8/15/2011)
 • Moda Sanat Tiyatrosu'nda İsteyen Herkese Tiyatro Eğitimi (8/15/2011)
 • Kültür Bakanlığı'na Gerek Kalmayacak (8/15/2011)
 • Turgay Tanülkü Röportajı (Zaman) (9/1/2011)
 • Derme Tiyatro Oyuncular Arıyor (8/5/2011)
 • Öğretmenler ve Lise Öğrencileri için Yaratıcı Drama (8/5/2011)
 • İstanbul Temaşa Tiyatrosu Yeni Takım Arkadaşları Arıyor (8/3/2011)
 • İstanbul Temaşa Tiyatrosu'nun Yeni Oyunu Kayıp Ruhlar Kıraathanesi Antalya'da (8/3/2011)
 • Üstün Akmen: Gazze Baskını Ürkütücüdür, İnsanlık Dışıdır (8/3/2011)
 • Etna, Muammer Karaca Tiyatrosu'nda (8/3/2011)
 • Şehir Tiyatroları, Sanatçısı Sevgi Sakarya'yı Yitirdi (8/1/2011)
 • Bu yaz kukla yapıyoruz (7/15/2011)
 • Mask-Kara Tiyatrosu'nun sezon kapanışı (7/15/2011)


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  3 Aralık'tan itibaren her Perşembe Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!


 • DENEYİMLİ OYUNCULAR (TİYATRO AFFOLA)
 • GİRESUN BELEDİYE ŞEHİR TİYATROSU (ertan aksu)
 • TİYATRO OYUNCUSU ARANIYOR / İSTANBUL (Şeker Çocuk Tiyatrosu)
 • ANKARA TAKSAVDA (ertan aksu)
 • ACİL BAYAN OYUNCU ARANIYOR (Tülay öz)
 • Satilik Tiyatro Koltuklari (Yalın BICER)
 • BAY VE BAYAN TİYATRO OYUNCUSU ARANIYOR (ADANA GÖSTERİ SANATLARI MERKEZİ/ADANA)
 • Oyunculuk (Mine batur)
 • devren satılık tiyatro salonu (Beyaz Sanat Merkezi)
 • DERYA GÜLÜ (ertan aksu)

 • Panoya Yaz!
  Tüm Duyurular

  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan Öğretmenler Günü Ücretsiz Oyun Davetiyeleri
  Tiyatro Cosmos'dan Sizin İçin Zararlı

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |