Bir Şehre İhanetin Hikayesi: “İstanbul Deyince”!

Bir Şehre İhanetin Hikayesi: ‘İstanbul Deyince”!

İstanbul’un, uğradığı ihanetler sonucu yaşadığı acıyı şiirler ve sesler ile anlatan “İstanbul Deyince” oyunu 22 Mart’ta Gayrettepe KATS Sahne’de seyirciyle buluşuyor.

 

Perküsyon ustası Orhan Topçuoğlu’nun 3. yüzyıldan günümüze kadar İstanbul üzerine yazılmış şiirleri derlediği “İstanbul Deyince” adlı şiirli-vurmalı gösteride; Orhan Topçuoğlu, Eda Özel ve Onur Şenay aynı sahnede buluşuyor. ‘İstanbul sesleri’nin Orhan Topçuoğlu’nun sıra dışı ve usta yorumuyla dinlenebileceği oyunda; yaşadığımız şehrin hikâyesi, şehrin kendi sesleriyle birlikte anlatılıyor.

 

22 Mart Perşembe akşamı “İstanbul Deyince” oyununun hemen ardından; yumuşak sesiyle Türk sanat müziğine kendi yorumunu katan Özge Eyüpoğlu alaturka şarkılar seslendiriyor. Türk sanat müziğini caz altyapılarıyla buluşturan sanatçı, hazırladığı özel repertuarıyla müzikseverlere unutulmaz bir alaturka gecesi yaşatıyor. Sanatseverler “Alaturka Şarkılar” başlıklı konsere, oyun biletlerini göstererek katılabiliyor.

 

Sözleri ve sesleriyle benzersiz bir şehir hikâyesi anlatan “İstanbul Deyince”, 22 Mart 2018 Perşembe akşamı ise 20.30’da Gayrettepe KATS Sahne’de izlenebilir. “Alaturka Şarkılar” başlıklı konser ise aynı akşam oyunun hemen ardından, 21.30’da gerçekleşecek. Etkinliklerin biletleri, Biletix’ten ve gişeden temin edilebilir.

 

“İSTANBUL DEYİNCE” HAKKINDA

“İstanbul Deyince” aklımıza neler gelir neler; bir vapurun çığlığı, bir martının sesi, bir şiirin rüzgârı, bir şarkının ezgisi… “İstanbul Deyince” aklımıza bir masal geliyor. Çağlar boyunca aşk, nefret, özlem ve umut olmuş, hem varlık hem yokluk olmuş bir şehrin başrolde olduğu “İstanbul Deyince” oyununda; sevdiğimiz ve hasret kaldığımız İstanbul’un yok oluş hikâyesini şiirlerden dinliyor, İstanbul’a yapılan ihanetle yüzleşiyoruz.

 

Özdemir Çiftçioğlu’nun yönetmenliğini, Ümit İlban’ın yardımcı yönetmenliğini, Cengiz Orhonlu’nun ışık yönetmenliğini üstlendiği oyunun dekoru Onur Şenay, kostümleri Özdemir Çiftçioğlu, afiş tasarımı Berkcan Okar, fotoğrafları ise Fethi Karaduman imzası taşıyor.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here