‘Meryem’ 02 Tiyatro Tarafından Sahneye Konuldu!

Bu sezon tiyatro sahnesinde yeni bir oyun var.  Meryem. Oyun Meryem Ana’nın hayatından esinlenilerek ‘’O2 TİYATRO’’ tarafından sahneye konuldu.

Tanrı bu oyunda konuşuyor. 

Bakire bir kız olan Meryem hamile kalıp bir çocuk doğurur.  Ancak dönemin kralı o gece doğan bütün çocukların öldürülmesini emreder. Meryem bu haberi alır ve bebeğiyle birlikte bulunduğu bölgeden kaçar. Artık onun hayatı bebeğe adanmıştır. Tüm hayatını onu koruyarak geçirir. Ama bebek dönemin siyası iktidarı ve din önderleri için oldukça tehlikelidir. İşte Meryem’in o dönemde başlayan yükselişi günümüze kadar gelir. Ona insanlık tarihinin en güçlü kadını, Madonna, Günahsız Bakire, Evrenin Kraliçesi, Meryem Ana ve ünlü Kara Meryem gibi isimler verildi. Bu unvanların ona verilmesi bir tesadüf mü? Yoksa Meryem gerçekten ruhlar sonsuz yaşama ulaşsın diye acı çekmeyi kendi mi istedi?

O kraliçe değildi, prenses değildi. Sıradan halktan biriydi.  Öyleyse ona güçlü olmayı kim öğretti?

Bu bir yolculuğun hikâyesi!

Oyuncular Selda Şahin ve İnan Ambarkütük,  çellist Gülşah Erol ile birlikte bu oyunda aynı sahneyi paylaşıyor. Oyunun müziklerini Oktay Köseoğlu hazırladı. Işık tasarımı ise Zabit Erol’a ait. Faruk Akgören sesiyle oyuna destek verenler arasında. Akgören’in ses kaydı  hdvizyon seslendirme stüdyosunda kaydedildi. Oyunun provaları ÇATI (Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği) da gerçekleşti.

 ‘’Yol, gerçek ve yaşam benim!’’ diyor bir ses. 

25 Şubat Beyoğlu Grand-Pera Sahnesinde ve 27 Şubat Endlessart Taksim Sahnesinde oyunu izleyebilirsiniz.

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here