Baba Sahne’de “Bir Baba Hamlet”!

Çok Eğlenceli, Bir O Kadar da Hareketli: Baba Sahnede “BİR BABA HAMLET”!

Zaman zaman alaturka öğelerle bezenen, zaman zamansa adeta bir rock müzikaline dönüşen çok eğlenceli ve çok hareketli “Bir Baba Hamlet” 2, 3, 4, 9 ve 10 Mart’ta Baba Sahne’de seyircilerini bekliyor. Oyun, dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i, Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu’nun olağanüstü performanslarıyla ve alışılmadık bir yorumla sahneye taşıyor.

Yönetmenliğini Emrah Eren’in üstlendiği “Bir Baba Hamlet”, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Zaman zaman seyircilerin de oyuna dahil olduğu oyunda, oyuncular bir karakterden bir karaktere geçerken, dekor da onlarla birlikte sürekli değişiyor.

Baba Sahne’nin kendi prodüksiyonu “Bir Baba Hamlet”te; kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i seçmişlerdir. Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil “can havli”ne dönüşür. Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın… Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e döner. “Ha unutmadan, çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”

Sahne ve kostüm tasarımını Barış Dinçel’in, ışık tasarımını Yakup Çartık’ın, hareket düzenini Işıl Zeynep’in yaptığı oyunun müzikleri Can Şengün’ün, eskrim koreografisi Deniz Özmen’in, şarkı sözleri ise Faruk Üstün’ün imzasını taşıyor.

İki perdelik “Bir Baba Hamlet”, 2 Mart 2018 Cuma, 3 Mart 2018 Cumartesi akşamları saat 20.30’da, 4 Mart 2018 Pazar günü 16.00’da, 9 Mart 2018 Cuma ve 10 Mart 2018 Cumartesi akşamları ise yine 20.30’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here