Kanlı Komedya ‘Caligula’ ya Baba Sahne’de Renkli Gala!  

Kanlı Komedya ‘Caligula’ ya Baba Sahne’de Renkli Gala!

Baba Sahne’nin yeni oyunu Kanlı Komedya ‘Caligula’nın 22 Ocak Pazartesi akşamı gerçekleşen galası; tiyatro, sinema ve televizyon dünyasından Şevket Çoruh, Günay Karacaoğlu, Meral Çetinkaya, Olgun Toker, Ümit Çırak, Can Şengün, Caner Çandarlı, Gülenay Çoruh gibi birçok ismin katılımıyla renklendi. Yönetmenliğini Ragıp Yavuz’un üstlendiği, Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun’un birlikte rol aldığı Kanlı Komedya ‘Caligula’, oyun bitiminde davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Sanata ve edebiyata katkılarıyla olduğu kadar, halkına ve çevresine yaşattığı zorbalık, vahşet ve sapkınlıklarıyla da tanınan Roma İmparatoru Caligula’nın hikâyesini anlatan Kanlı Komedya ‘Caligula’, halkın özgürlük ve demokrasi arayışına eleştirel bir yaklaşım sunuyor. Roma İmparatorluğu’nda geçse de güncelliğini koruyan oyunda, M.S. 37-41 yılları arasında hüküm süren Caligula ve çevresindekiler, Ragıp Yavuz’un trajikomik yorumunda güncelliğini koruyan metaforik birer “figür” olarak işleniyor.

M.S. 41 yılında, Cladius şöyle seslenir İmparator Caligula’ya: “Roma Cumhuriyeti’ni hatırlayanlar çoktandır toprak oldu; sonradan doğanlar cumhuriyetin, demokrasi denilen şu şeyin ne olduğunu bile bilmiyorlar, çünkü bütün tarihler çarpıtıldı, bütün kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi; bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, zorbalıktan başka bir şey bilmiyor; zorbalıkla emzirildiğinden, zorbalığa anası gibi alışmış ve o yüzden bütün bunları çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatını yaşıyor, bunu normal kabul ediyor, hatta hoşuna gidiyor, çünkü başka bir hayat bilmiyor…” Ve sonraki 1412 yıl boyunca, yani Roma İmparatorluğu’nun son gününe kadar da, bir daha hiç kimse cumhuriyeti ve demokrasiyi geri getirmeyi denememiş…

Dünyaca tanınan Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı, Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği oyunun yönetmen koltuğunda Ragıp Yavuz oturuyor. Sahne ve kostüm tasarımına Barış Dinçel’in imza attığı oyunda, Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun rol alıyor.

Baba Sahne’nin üçüncü oyunu, tek perdelik Kanlı Komedya ‘Caligula’; 27 Ocak 2018, Cumartesi akşamı saat 20.30’da, 28 Ocak 2018, Pazar günü ise 16.00’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here