Tatavla Tiyatro’dan Yeni Oyun ‘İnadına İnsan’

Tatavla Tiyatro 5. Yılında Metin Balay’ın ölümsüz eseri “İnadına İnsan” ile tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor. Tek kişilik oyunda, daha önce Aktör Kean oyunu ile “En İyi Tek Kişilik Oyun” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri almış ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam oynuyor.

Ödüllü yönetmen ve yazar Metin Balay ile ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam’ı buluşturan oyunda, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, inanç, düşünce ve sınıf farkı olmadan insanların, yanlış önyargılara, kendilerine çektirilen acılara rağmen, dostluk, dayanışma ve ideallerini sürdürerek ayakta kalabildiği anlatılıyor. Gerçek yaşam öykülerinden alınmış hikayelerde her türlü koşula rağmen insanın, yaşama direncini, sevinç ve istemlerini sürdürebileceğini, dostluklarını, sevgilerini yaşatabileceğini, yaşamın içinde her zaman var olan mizah duygusu da unutulmayarak ortaya konuyor.

 

‘İnadına İnsan”, ülkemizin farklı yörelerinden altı ayrı insanın hayatının izinden giderek Türkiye’nin yakın tarihini anlatıyor. 6 ayrı öykü ait olduğu coğrafi yörenin lehçesiyle ve türküleriyle renklendirilmeye çalışılmış. Cem İdiz’in bestesiyle renklenen oyunun müzikleri Berktay Akyıldız’a ait. Eraslan Sağlam türküleri canlı olarak seslendiriyor.

6 ayrı öykünün yer aldığı iki perdelik oyun, Karadenizli Hayret, dedesi Osman, ninesi Tursune ve Elowit yaylasının hikáyesi ile başlayıp, Peralı Elpiniki’nin Ester’le olan arkadaşlığı ve Behzat’la yaşadığı platonik aşkın 6-7 Eylül olaylarıyla uğradığı yıkım ile bitiyor.

*** “Doğumlar, düğünler, cenazeler bizi bir başkası yapmazlar. İçimizdeki insanda ne varsa onu ortaya çıkarırlar.”,

 

Oyunun Künyesi

Yazan – Yöneten     : Metin Balay
Oynayan        : Eraslan Sağlam
Müzik            : Berktay Akyıldız
Asistanlar        : Atahan İsmail Keskin – Sadık Seven

Genel Koordinatör    : Ercan Ertan

 

Oyun Tarihleri

15 Aralık Cuma 20.30                   Tatavla Sahne – Cihangir

16 Aralık Cumartesi 20.30            Tatavla Sahne – Cihangir

30 Aralık Cumartesi 20.30            Tatavla Sahne – Cihangir

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here