Türk Tiyatrosu’na Yeni Bir Soluk; Playback Tiyatro (Sabiha Topallar)

Türk Tiyatrosu’na Yeni Bir Soluk; Playback Tiyatro

Playback Tiyatro, kişilerin kendi yaşamlarından gerçek olayları anlattığı ve sonra anlatılanların hazırlık yapılmadan oynanarak izlendiği özgün doğaçlama tiyatro biçimini temsil eder.

İlk Playback Tiyatro topluluğu 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde, Jonathan Fox tarafından kurulmuştur. Ulusal düzeyde oldukça yeni olan bu gösteri biçimi özellikle Fransa, Almanya, Amerika ve Japonya gibi ülkelerde aktif bir şekilde uygulanmaktadır.

İnsanın olduğu yerde hikaye vardır, Playback Tiyatro bu hikayelerden yalın ve samimi bir sergilemeyle yapılan bir tiyatro biçimi.

FÜTURSUZ DOĞAÇLAMA

Fütursuz Doğaçlama, Şubat 2016’da Playback Tiyatro Performansları’na başlamış, Genel Sanat Yönetmenliğini Dr. Salih Karaaslan’ın yürütmekte olduğu “AFTUD Oyuncu Arkadaşlar”ın İstanbul yapılanması olan bir ekip.

Oyunlarını izledim ve farklı bir oyun deneyimi yaşadım, herkesin hikayesi başka seyirciler başka olunca bu durumda her oyun bir kere oynanıyor. Oyuncular hikayesini paylaşan seyirciye göre doğaçlama bir performans sergiliyor örneğin izlediğim performansta bir seyircinin yaşadığı ikilemi gördük sahnede, sonra başka bir izleyici yaşadığı aşk acısını paylaştı ve hüznü kahkahaya dönüştü, diğer hikayelerin sahnelenişini seyreden seyirciler kendi hikayelerini düşünüp paylaştı ve oyunu beslediler. Sahnede performansa eşlik eden müzisyenlerin olması da daha keyifli bir seyir sundu.

 

SEYİRCİNİN SENARİST OLDUĞU TİYATRO BİÇİMİ

“Hangi anımı sahnede görmeyi isterdim” diye düşünüp gitmeniz iyi olabilir ya da o an o gün oraya hangi ruh haliyle gittiyseniz akışına bırakın, duygularınızı paylaşın, sahnelensin. Ancak seyircinin bu durumda bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum anılar hicvedilerek sahnelendiğinden seyircinin incinmeyeceğini düşündüğü anıları belirtmesi yararına olacaktır. Oyuncular da bu konuda hassas ve sorumlulukla yaklaşıyorlar, psikodramanın alanına kolaylıkla kayabilecek kişinin duygularını incitebilecek durumları yumuşatmaya özen gösteriyorlar.

Seyirci bu tiyatro biçiminde son derece aktif rol alıyor seyirci ve oyuncu arasındaki sınır kalkıyor. İnteraktif bir tiyatro biçimi olmasının ötesinde seyirci oyunu biçimlendiriyor.

“Hikaye sizden oynaması bizden, hikayenizi alın gelin birlikte deneyimleyelim” diyen Fütursuz Doğaçlama’nın Tiyatro’ya gönül vermiş oyuncularının çağrısına iştirak edip farklı bir oyun deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Sanatla, sağlıcakla kalın

Sabiha Topallar

 

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here