Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları’ndan “Sahne Eseri Yazma Yarışması”

Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları, oyun yazarlığı konusunda gençleri teşvik etmek ve sanat dünyasına nitelikli eserler kazandırmak amacıyla “Sahne Eseri Yazma Yarışması” düzenliyor. Başvurular 30 Haziran’da sona erecek.

Bursa’da sanatseverleri iyi oyunlarla buluşturan Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”, bu defa edebiyat, sanat ve tiyatro ortamına nitelikli eserler kazandıracak, yazarlara ve gençlere cesaret verecek bir yarışmaya imza atıyor. Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”, Mitos Boyut Tiyatro Yayınları ile birlikte “Sahne Eseri Yazma Yarışması” düzenliyor.

Yarışma ile tiyatro camiası başta olmak üzere sanatçı ve edebiyatçıları teşvik etmek, desteklemek için yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucu ve seyirciler ile buluşturmak ve yerelden evrensele kültürel kimliğin gelişmesine katkı amaçlanıyor. Aynı zamanda yarışma aracılığıyla vatandaşların, yeni oyun metinleri ve birbirinden değerli sanatçılarla bir araya gelmesi, yerli oyun repertuarını genişleterek oyun yazan yazarların desteklenmesi de hedefleniyor.

KATILIM KOŞULLARI

Organizasyonundan ve başvuru sürecinden Nilüfer Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu yarışmaya, adaylar, en fazla bir eser ile başvurabilecek. Yarışma oyunlarının, daha önce basılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekiyor. Daha önce herhangi bir oyunu ödenekli tiyatrolar ya da Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen tiyatrolarda sahnelenmeyen yazarlara açık olan yarışmada, Nilüfer Belediyesi tarafından bir kişiye verilecek olan “Özel Ödül” için ise bu şart geçerli değil. “Özel Ödül” kategorisi herkese açık olacak.

Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını birinci baskı için Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınlarına devrettiğini kabul etmiş olacak ve dereceye giren oyunlar Nilüfer Belediyesi tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilecek.  Konu kısıtlamasının olmadığı yarışmada oyunların Türkçe yazılması şartı da var.

Yarışmaya başvurular 30 Haziran 2017 tarihinde saat 17.00’de sona erecek. Katılımcılar başvuru formunu http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden temin edilebilecek. Birincilik ve Nilüfer Belediyesi Özel Ödülü’nün 6 bin TL, ikincilik ödülünün 5 bin TL, üçüncülük ödülünün de 4 bin TL olduğu yarışmada ödüle değer bulunan oyunlar 2 Ekim 2017 tarihinden itibaren http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden duyurulacak.

 

 

NİLÜFER BELEDİYESİ – MİTOS BOYUT

SAHNE ESERİ YAZMA YARIŞMA ŞARTNAMESİ

  1.      KONU VE AMAÇ:

Tiyatro oyun yazarlığını meslek olarak benimsemek isteyen yazarlara ve gençlere cesaret vermek.

Edebiyat, sanat ve tiyatro ortamına nitelikli eserler kazandırmak;

Tiyatro camiası başta olmak üzere sanatçı ve edebiyatçıları teşvik etmek ve desteklemek için yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucu ve seyirciler ile buluşturmak;

Yerelden evrensele kültürel kimliğimizin gelişmesine katkı sağlamak;

Vatandaşlarımızı yeni ve seçilmiş oyun metni ve birbirinden değerli sanatçılar ile bir araya getirmek;

Yerli oyun repertuarını genişleterek oyun yazan yazarlarımızı desteklemektir.

2.      KAPSAM:

Yarışma; Nilüfer Belediyesi “Tiyatro” ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınları tarafından düzenlenir. Yarışmanın organizasyonundan ve başvuru sürecinden Nilüfer Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü sorumludur.

3.      YARIŞMANIN TÜRÜ:

Sahne eseri yazma yarışması.

4.      KATILIM KOŞULLARI:

a.      Yarışmaya dosya halinde adaylar en fazla 1 (bir) eser ile başvururlar. Yarışma oyunlarının daha önce basılmamış ve sahnelenmemiş olması gerekmektedir.

b.      Yarışma; daha önce herhangi bir oyunu ödenekli tiyatrolar ya da Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen tiyatrolarda sahnelenmeyen yazarlara açıktır. Nilüfer Belediyesi tarafından bir kişiye verilecek olan “Özel Ödül” için bu maddede anılan şartlar geçerli değildir. Bu kategori için katılım herkese açıktır.

c.       Nilüfer Belediyesi, Mitos Boyut çalışanları, Seçici Kurul Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

d.      Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. (Posta veya kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.)

e.       Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını birinci baskı için Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut Tiyatro Yayınlarına devrettiğini kabul eder. Dereceye giren oyunlar Nilüfer Belediyesi tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilir. Bu süre zarfında oyunun başka tiyatrolar tarafından sahnelenmesi Nilüfer Belediyesi’nin yazılı iznine tâbidir.

f.       Yarışmaya gönderilen oyunların özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda oyun sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

g.      Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.

5.      YARIŞMAYA GÖNDERİLECEK ESERLERDE ARANACAK ŞARTLAR:

a.      Konu kısıtlaması yoktur. Ancak oyunlar Türkçe yazılmalıdır. Yarışmaya uyarlama ya da özgün eserlerle başvurulabilir.

b.       Uyarlama oyunlar ile başvuracak olan katılımcılar eser sahibinin yazılı onayı olmadan başvuru yapamazlar. Uyarlamalar ile özgün eserler ayrı kategorilerde değerlendirileceklerdir.

c.       Yarışmaya katılacak oyunlar:

      12 punto Times New Roman fontu ile Normal (A4) boyutunda sayfalara yazılmış oyun metninin 6 kopyası ve oyun metninin dijital koyasını içeren bir harici/flash bellek  tek bir zarfa (1.Zarf) konulmalıdır

      Her nüshanın ilk sayfasında oyunun adı, oyunun türü, Perde/sahne sayısı ve rumuz yer almalıdır. İkinci sayfada ise oyunun adı ve rumuzun ardından yarım sayfalık oyun özeti olmalıdır. (Yarışma rumuzu üç harf ile üç rakamdan ibarettir. Örneğin ABC123, GNC456, HBG389 gibi).

      Katılımcılar başvuru formunu doldurup üzerinde sadece rumuz yazılı olan kapalı bir zarfın (2.zarf) içine koymalıdırlar. (Başvuru formu; http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden temin edilebilir.)

      Harici bellek ve 6 nüsha oyununun bulunduğu zarf ile (1.zarf) formun bulunduğu zarf (2.zarf), üzerinde isim yazmayan bir başka bir zarfa konularak teslim edilmelidir.

d.      Eserler minimum 50 bin vuruş olmalıdır.

e.       Başvuru adresi aşağıda belirtilen kurum adresidir. Başvurular şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir.

6.      YARIŞMA TAKVİMİ :

Son Başvuru Tarihi: 30.06.2017 (17:00)

Ödüle değer bulunan oyunlar 2 Ekim 2017 tarihinden itibaren http://www.nilufer.bel.tr/nilufertiyatro adresinden duyurulacaktır.

30.06.2017 (17:00) tarihinden sonra belirtilen adrese ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

7.      ÖDÜLLER:

a.      Birincilik Ödülü :   6.000,00 TL.

b.      İkincilik Ödülü   :    5.000,00 TL.

c.       Üçüncülük Ödülü:   4.000,00 TL.

d.      Nilüfer Belediyesi Özel Ödülü: 6.000,00 TL

      Dereceye giren oyunlar Mitos Boyut Tiyatro Yayınları (Tem Yapım Yayıncılık Ltd.Sti.) tarafından basılacak. 50 adet yazar kopyası hariç basılan oyunlar piyasaya sürülecektir. Ödüle değer eser bulunmadığında dağıtılmayan öl diğer derecelere tahsis edilmez.

 8. BAŞVURU ADRESİ:

            Nilüfer Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü / Nâzım Hikmet Kültürevi

            Yüzüncüyıl Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No:7/A Nilüfer/BURSA

            Tel : (224) 413 27 37 / 125

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here