Zakir – İmdat Halk Geliyor / Hilfe Das Volk Kommt

Ahmet Sami Özbudak’ın yeni oyun “Zakir” Uluslararası bir proje olan “İmdat Halk Geliyor” festivali kapsamında seyirciyle buluşuyor. Bir okuma performansı olarak izlenenecek olan oyun Armada Otel’in otomobil garajında gerçekleşecek.

GalataPerform ve LCB işbirliğinde gerçekleşen “İmdat Halk Geliyor / Hilfe Das Volk Kommt” adlı etkinlik kapsamında GalataPerform bir okuma performansı, bir metin okuması ve yurt dışından misafirlerle söyleşi düzenliyor.

Kasım 2015’te üç yazar Wannsee’de yer alan Literary Colloquium Berlin (LCB- Berlin Edebiyat Kolokyumu) merkezinde açık uçlu bir deney için buluştular. Kahire’den Zainab Magdy, İsviçre/Basel’den Ariane Koch ve İstanbul’dan Ahmet Sami Özbudak ilk kez bu kapsamda bir araya geldiler. Her üç yazarın de tamamen farklı edebi geçmişlerden gelmesi, dünya görüşlerinin farklılığı ve tiyatroyla olan ilişkilerinin çeşitliliği projeyi çekici kılan itici güç oldu.

Onları bir araya getiren nokta ise ülkelerindeki politik durumun kendileri ve yarattıkları üzerindeki etkisiydi. Herhangi bir amaç güdülmeden yola çıkılan projede Berlin, Kahire, Basel ve İstanbul’da yer alan ortak okumalar, kreasyonlarla devam etti.

Projenin İstanbul ayağında yer alan GalataPerform bünyesinde yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın yine proje kapsamında kaldığı rezidansta yazdığı “Zakir” adlı oyununun okuma performansının yanısıra proje bünyesinde yazılan metinlerden parçalar okunacak. Ayrıca İsviçre’den Ariane Koch, İstanbul’dan Ahmet Sami Özbudak, LCB proje koordinatörleri Laura Ott ve Thorsten Dönges ile Yeşim Özsoy moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleşecek.

Tüm etkinlikler Sultanahmet Armada Otel’inin garajında gerçekleşecektir.
Zakir oyununda İngilizce üst yazı olacaktır.
Literary Colloquium Berlin, Robert Bosch Stiftung ve Armada Otel katkılarıyla…

PROGRAM
11 Mart
20:30 – “Zakir” Okuma Performansı / Reading Performance of “Zakir”
Yazan ve Yöneten: Ahmet Sami Özbudak

“Devrim sendedir diye sana geldim, bir kere gülmedin bana.”
Oynayanlar:
Ben Ali Ilgaz: Ersin Umut Güler
Ali’nin Arkadaşları: Barış Gönenen, Batur Belirdi, Erol Babaoğlu, Ilgın Sönmez, Koray Kadirağa, Nazlı Bulum.
Alan Tasarımı: Ilgın Sönmez
Işık Tasarımı: Melis Karaman
Müzik Performans: Ahmet Çaplı
Hareket Performans : Mert Kayacık
İngilizce Üst Yazı Çevirisi: Ilgın Sönmez

12 Mart
19:00 – Zakir okuma performansı
20:30 – Üç Yazarın Metinlerinden Okumalar
Yazarlar: Zainab Magdy, Ariane Koch, Ahmet Sami Özbudak
21:00 Yazarlarla ve LCB ekibiyle Söyleşi
Moderasyon: Yeşim Özsoy

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here