İstanbul Halk Tiyatrosu Alevli Günler ve Bezirgân oyunları ile Mart ayında İzmir ve İstanbul’da

İstanbul Halk Tiyatrosu “Alevli Günler” ve “Bezirgân” oyunlarını ile Mart ayında İzmir ve İstanbul’da sahneleyecek.

 

Alevli Günler:

Çocukluğundan beri ayrılmamış üç arkadaş, biri mahallenin kasabı, biri muhasebeci, biri de Türk kültürü profesörü olmuş üç kafadar.

İçlerinden biri kanser olunca, inançları gereği öldükten sonra yakılmak ister ve farklı olana yaşam hakkı vermeyen düzenle karşı karşıya gelirler.

Başvurdukları heryerde başka komediler yaşar, her türden anlaşmazlık ve anlayışsızlıklarla karşılaşır, bize çağdaş bir “Yaşar-yaşamaz” hikayesi sunarlar.

Irmak Bahçeci’nin yazıp Yıldıray Şahinler’in yönettiği, Cem Davran, Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Selin Yeninci ve Erkan Can’ın oynadığı oyun, yılın komedisi olmaya aday.

 

Alevli Günler Mart Oyun Programı:

Mekan & Tarih: 10 Mart Cuma Saat :20.30 İzmir Bostanlı Suat Taşer K.M
Gişe Telefonu : 0 232 362 61 61

Mekan & Tarih: 11 Mart Cumartesi Saat :20.30 Konak A.K.M İZMİR
Gişe Telefonu : 0 232 445 2919

Mekan & Tarih: 20 Mart Pazartesi Saat :20.30 Kadıköy Halk Eğ. Mrk
Gişe Telefonu : 0 216 336 2907

Mekan & Tarih: 26 Mart Pazar Saat :20.00 Akatlar K.M.
Gişe Telefonu : 0 212 351 9384

Mekan & Tarih: 29 Mart Çarşamba Saat :20.30 Mall Of İstanbul – Moi Sahne
Gişe Telefonu : 0212 801 1000

Yazan : Irmak Bahçeci Yöneten : Yıldıray ŞAHİNLER
Dekor&Kostüm : Barış Dinçel
Işık Tasarım & Uygulama: Efe Sümer
Oyuncular
Cem DAVRAN, Erkan CAN
Yıldıray ŞAHİNLER, Bahtiyar ENGİN
Selin YENİNCİ, Yönetmen yrd. :Özge Çatıkkaş – Tuğçe Kıltaç
Dekor Uygulama: Muhammet Topraktepe – Mustafa Topraktepe
Görsel Tasarım :Emre Erdem

 

Bezirgan

İstanbul Halk Tiyatrosu’ndan yepyeni bir Moliere yorumu: BEZİRGÂN Tartuffe’ü hiç böyle görmediniz! İstanbul Halk Tiyatrosu, Moliere’in başyapıtı Tartuffe’ü yepyeni bir uyarlamayla sahneye getiriyor BEZİRGÂN. Tartuffe’ün kim olduğunu biliyoruz ama peki nereden çıktı bu Tartuffe? Nasıl oldu da girdi hayatlarımıza; talan etti herşeyi? İşte bu sorulara yanıt arayan oyunumuzun sürprizleri var: Biri aramıza yeni katılan bir parlak oyuncu daha: Selin Yeninci… Erkan Can’ın dediği gibi, “kırıp dökmeden” ve Brecht’in dediği gibi “çok eğlendirerek”. Her zamanki gibi.

Mekan & Tarih: 8 Mart Çarşamba Saat :20.30 Kozzy Kozyatağı Avm

Mekan & Tarih: 12 Mart Pazar Saat :16.00 Konak A.K.M İZMİR
Gişe Telefonu : 0 232 445 2919

Mekan & Tarih: 19 Mart Pazar Saat :20.00 Mall Of İstanbul – Moi Sahne
Gişe Telefonu : 0212 801 1000

Mekan & Tarih: 27 Mart Pazartesi Saat :20.30 DadDas Sahne (Batı Ataşehir Watergarden )
Gişe Telefonu : 0 216 504 75 25

Mekan & Tarih: 30 Mart Perşembe Saat :20.30 Kadıköy Halk Eğ. Mrk
Gişe Telefonu : 0 216 336 2907

Yazan: Molière
Uyarlayan: İstanbul Halk Tiyatrosu
Yöneten : Yıldıray ŞAHİNLER
Proje Koordinatörü: Bahtiyar ENGİN
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel Kostüm Tasarımı: Duygu TÜRKEKUL
Masklar: Seda Candan BALABAN
Yönetmen yrd.: Salih KIRLI & Elif ESİN
Işık&Efekt: Erdem ÇINAR
Afiş Tasarımı: Gence ARSLAN
Sahne Teknisyenleri: Muhammet TORAKTEPE & Murat KIRCA
Fotoğraflar:
Alper TÜĞDEŞ
OYNAYANLAR:
Zikret: Cem DAVRAN, Valida: Erkan CAN , Delile: Bahtiyar ENGİN
Elmire: Selin YENİNCİ , Senad: Faruk AKGÖREN
Mirsad: Aytek ÖNAL , Meryem: Simge DEFNE
Damir: Selim Can YALÇIN & Salih Kırlı

 

 

İstanbul Halk Tiyatrosu hakkında:

İstanbul Halk Tiyatrosu, 2006 yılı Aralık ayında İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü, Kemal Kocatürk ve Dolunay Soysert tarafından kuruldu ve halen Yıldıray Şahinler ve Bahtiyar Engin yönetiminde değerli ustalar Erkan Can ve Cem Davran’ın da katılımları ile yoluna devam ediyor.

İlk Yılında(2006-2007) Kemal Kocatürk’ün yazıp yönettiği, Dolunay Soysert, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin ve Ertan Saban tarafından oynanan “CAN TARLASI” oyunuyla perdelerini açtı.

İkinci Yılında(2007-2008) Sinan Tuzcu’nun yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği, Dolunay Soysert, Erkan Can, Tardu Flordun, Ceyda Düvenci ve Beste Bereket’in oynadığı“SÜRMANŞET” isimli oyunu sahneledi..

Üçüncü Yılında(2008-2009) Gregory Burke’ün yazdığı, Mehmet Ergen’in Türkçeleştirip sahneye koyduğu, Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü, Bahtiyar Engin ve Deniz Celiloğlu’nun oynadığı “GAGARİN SOKAĞI” isimli oyunu sahneledi.

Dördüncü Yılında(2009-2010) Irmak Bahçeci’nin yazıp Yıldıray Şahinler’in yönettiği, Cem Davran, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin, Tuğçe Kıltaç(GÜLEÇ), Selin Yeninci ve Erkan Can’ın oynadığı “ALEVLİGÜNLER” isimli oyun 100 gösterimi aştı.

Beşinci Yılında(2011-2012) Burak Akyüz’ün (W.Shakespeare’in “Hırçın Kız” isimli eserinden uyarlayarak) yazıp Kemal Başar’ın yönettiği, sahne tasarımını Sadık Kızılağaç’ın, müziğini Fuat Saka’nın yaptığı, Erkan Can, Neslihan Yeldan, Murat Taşkent, Faruk Akgören, Tuğçe Güleç, Fehmi Karaarslan, Nazif Uğur Tan ve Aytek Önal’ın oynadığı “PAÇİ” BİR KARADENİZ KOMEDİSİ isimli eser ile 2 Kasım 2011′den itibaren izleyici karşısına çıktı.

Altıncı Yılında(2012-2013) tiyatromuz sezona, Molliere’in “TARTUFFE” oyunundan Yıldıray Şahinler’in uyarlayıp yönettiği, Cem Davran, Erkan Can, Bahtiyar Engin, Selin Yeninci, Aytek Önal, Selimcan Yalçın’ın yer aldığı BEZİRGÂN isimli komediyle başladı. 4’üncü sezonunda ALEVLİ GÜNLER yine büyük ilgi görmeye devam etti.

Yedinci Yılında(2013-2014) Irmak Bahçeci’nin yazıp Yıldıray Şahinler’in yönettiği, Cem Davran, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin, Tuğçe Kıltaç(GÜLEÇ), Selin Yeninci ve Erkan Can’ın oynadığı “ALEVLİGÜNLER” isimli oyun 100 gösterimi aştı.

Geçtiğimiz sezon büyük başarı kazanan BEZİRGÂN (Tartuffe) ve 4 sezon boyunca 250’yi aşkın gösterim ve 100.000′in üzerinde izleyiciye ulaşarak bir komedi klasiğine dönüşmüş olan “ALEVLİ GÜNLER” oyunumuz 5. Sezonunda da izleyici önünde olmayı sürdürecek.

Genellikle yerli ve genç yazarların oyunlarını halkımıza yakın, yerli, özgün yorumlarla, “Geleneksel Türk Tiyatrosu”ndan çağdaş çıkarımlarla geliştirerek sahneye taşımayı ilke edinmiş olan tiyatromuz, çeşitli nedenlerle sahne bulmakta güçlük çeken tüm eser ve sanatçılara ev sahipliği yapmayı, her türlü estetik düşüncenin özgürleşmesine katkı sağlamayı görev bilmektedir.

İstanbul Halk Tiyatrosu, din, dil, ırk ve siyasî düşünce ayrımı gözetmeksizin, halkı kucaklayan, çağdaş sanatın gerekliliklerini sorgulayan, tarafsız, evrensel değerler çerçevesinde dünyayı güzelleştirmeye yönelik her şeyin savunucusu bir anlayışla yola çıkmıştır. Temel ilkesi hiçbir sansüre ve dayatmaya boyun eğmeden, başı dik, alnı açık bir şekilde yoluna devam ediyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here