Şehir Tiyatroları’nda “Yangın Yerinde Orkideler”in Galası Yapıldı

Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Yangın Yerinde Orkideler’in galası 26 Aralık 2016 Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Hülya Karakaş rejisiyle Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye başlayan oyun, seyircisinin büyük beğenisini kazandı.

Memet Baydur’un yazdığı, dramaturgisini Ergün Özdemir’in yaptığı oyunun galasına; İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Muhsin Ertuğrul’un eşi Handan Ertuğrul ve oyunumuzun yazarı Memet Baydur’un eşi emekli Büyükelçi Sina Baydur’un da aralarında bulunduğu birçok sanatçı, gazeteci ve eleştirmen katıldı.

Oyunun başlangıcında İBB Şehir Tiyatroları’nın ilan ettiği 26-30 Aralık “Şehitlerimize Saygı Haftası” nedeniyle Sanatçılarımız Zihni Göktay ve Nilgün Kasapbaşoğlu tarafından bir bildiri okundu.

Oyunun konusu:
…Orkideleri hep bir “ballad” olarak düşündüm. Hakkı yenmişlerin, hayatın-toplumun- yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden yani en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, bütün bunlara rağmen, ya da birazda bunlardan ötürü insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim Yangın Yerinde Orkideler. (Memet Baydur, 1990-İstanbul)

Oyunda; Can Ertuğrul, Emin And, Eraslan Sağlam, Gözde İpek Köse, Ömer Barış Bakova ve Zümrüt Erkin rol alıyor.

Oyun; 28-30 Aralık 2016 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 11-21 Ocak 2017 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here