Çağan Irmak ve 13. Film “Feridun”u Sevdik Mi? (Füsun Akmen Balkaya)

Mahir Ünsal Eriş öyküsünü senaryolaştıran ve yöneten Çağan Irmak’ın on üçüncü(13) filmi olan ‘’Benim Adım Feridun’’ile seyircisine kavuşmuştur.

Sezon sadece çok yoğun!……………..

Halil Sezai Paracıkoğlu,Büşra Pekin,Suzan Aksoy,Tarık Pabuçcuoğlu,Güngör Bayrak ,Cem Kurtoğlu,Defne Yalnız, Kadriye Kenter ve Özge Boraklı kadronun rol aldığı filmin henüz dumanları üstünde olduğu bu dönem, aynı anda başarılı birçok yönetmenin filmlerinin de vizyona girdiği zamanla aynı tarih de seyirciyi ‘’Feridun’’ ile buluşturmuştur.

Sinema seyircisinin çoğunlukla beklentisini karşılayamadığı veya ilgili yönetmenin ve senaryonun beklentisi dışına çıkmadığı, çıkamadığı bu günlere Çağan Irmak da rastlamıştır.
Belli imzaların sezon başı gösterilerinin, bir öncekinden üstünlüğünden söz etmek de maalesef zorlaşmıştır.

Feridun ve oyuncular….

Film de aşk ve nefeslenme sürecini mekan değişikliğiyle atlatmaya çalışırken pek inandırıcı olmayan bir karışıklık, bir düğün ve arkasından yeniden kendini bir aşk içinde bulan ‘’Feridun’’ ,genç bir adamın sadece sevimli öyküsü olmuştur.

İçiçe geçmiş küçük değişim katmanlarının yaşamsal dönemleri üzerinde tüm sevimli kişiliğiyle öyküde ilerleyen Feridun- Ersan ,aniden tüm bunları unutarak başka yerde,başka insanlarla buluşmuş ve bizleri de buluşturmuştur…Rüya da bile yaşanmayacak şeyleri bu sıkılgan ve sevimli delikanlı ana öyküden çıkarak oluşturulan ikincil,üçüncül öykücüklerde Ersan’dan Feridunlaşarak yaşamaya yaşatmaya başlamıştır.

Çağan Irmak filmi beklenilenin çok altında olmuş,Irmak dokusunu öz ve biçimde yakalayamadığımız bu filmi seyirciye tavsiye etmek gücünü ise maalesef kendimizde bulamadığımızı da paylaşmamız gönülsüz,hatta üzüntülü olmuştur.

Oyuncu kadrosunda bulunan başarılı ve usta isimlere üst satırlarda yer verdiğimiz zaman filmin seyredebilirlik başarı payındaki yüzdelerinin yüksekliğinden bahsetmediğimi hatırlayarak, bu satırlarda yazılmayan eksikliği onlara alkışlarımızı yollayarak tamamlamak isteğimiz olmuştur.

Halil Sezai Paracıkoğlu(Ersan-Feridun) H.Ü Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Halil Sezai tiyatro ve müzik çalışmalarına Türkiye’nin ilk sanat mektebinde başlamış ve tiyatro öğretimin tamamlayarak mezun olmuştur.Müzik alanındaki elde ettiği başarısını eğitim ve öğretimini üzerinde taşıdığı oyunculuk sorumluluğunu da hakkıyla yerine bu film de getirmiştir. Oyuncu Halil Sezai tüm doğallığı,sevimliliğiyle duygularının seyirciye geçmesini sağlamış özellikle yakın çekimlerde yüz ifadesinde gördüğümüz ayrıntılarda başarısını pekiştirmiştir.

Büşra Pekin (Hayal)Aklını duygularının önünde tutmasını bilmiş diğer kadın Ayla’dan çok farklı bir karakter ve başarılı performans olarak Hayal kıza Büşra Pekin gerçekten hayal olan bir hayat vermiştir.

Özge Borak (Ayla) beden dilinde hissettiğimiz sıkıntılarla birlikte oyunculuk anlamında filmin özünden de uzaklaştığı hatta içine hiç ulaşamamış bir Ayla olarak bizi karşılamıştır.

Tarık Pabuçcuoğlu, Defne Yalnız gibi ustaların filmdeki varlıkları ,güzelleştirmenin ötesinde genç sanatçı adaylarına ders niteliği değerinde paha biçilmez değer de oyunculuk katkıları olduğu görülmüştür.

Suzan Aksoy,Güngör Bayrak,Kadriye Kenter için de alkışlarımızın kendilerine ulaşması isteğimiz olmuştur.

Ve Çağan Irmak …..

Çağan Irmak’la Asmalı Konak ile başlayan,Çemberimde Gül Oya ile devam eden Babam ve Oğlum,Issız Adam,Unutursam Fısılda , Nadide Hayat ‘la gelişen sinema dostluğumuz bu filmde olamamıştır.

Herkes gibi bizlerinde severek, biraz da hayranlıkla filmini izlemeye koştuğumuz yönetmen Irmak bu film’le sadece bizi şaşırtmıştır.

Gelecekte yeniden Çağan Irmak’la sinemada hayranlığımızı yineleyerek beraber olmak için isteğimizi hep geçerli olmuş ,olmaya da devam etmesi vazgeçilmezlerimiz arasına çoktan girmiştir.

Füsun Akmen Balkaya
12.11.2016 /Nişantaşı City’s-İst.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here