Şehir Tiyatroları 32. Çocuk Şenliği Başlıyor

DAİMA ÇOCUK!

Şehir Tiyatroları bu yıl 32.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği”, 19 Nisan 2016 Salı günü başlıyor.

Şehir Tiyatroları ailesi olarak çocuklarımızla aramızdaki bağları güçlendirmeyi amaçladığımız bir Çocuk Şenliği’nde daha karşınızdayız. Tiyatronun yanı sıra, çocuklarımızın belki de hiç görmedikleri sanat dalları ile tanışmasını sağlayan Çocuk Şenliği, bu yıl da dopdolu bir programla çocuklarla buluşacak.

Etkinlikler, 19-24 Nisan 2016 tarihleri arasında tüm Şehir Tiyatroları sahnelerinde gerçekleştirilecek.

32. Çocuk Şenliği’nde 12 konuk tiyatro ekibi, 9 Şehir Tiyatroları oyunu toplam 42 seans çocuk oyunu sergileyecek; Çocuklara yönelik 3 konser yer alacak; tiyatromuzun usta simaları masal okuma etkinliklerinde çocuklarla bir araya gelecek ve heykel, dans, karagöz, pantomim, yazarlık, müzik gibi konularda gerçekleştirilen 10 atölye çocuklarımızı farklı sanat dalları ile tanıştıracaktır.

Açılış ve kapanış etkinliklerimizde küçük misafirlerimiz için birbirinden eğlenceli gösteriler ve hoş sürprizler yer alacaktır.

102 yıldır birbirinden değerli sanatçılar ve oyunlarla yoluna devam eden Şehir Tiyatroları’nın 32 yılda gelenekselleşerek çocuklarımıza ulaşmayı amaçladığı Çocuk Şenliği’nde herkesi aramızda görmek isteriz.

Tüm oyunlar ve etkinlikler ücretsizdir.

BİR KİTAP DA SENDEN OLSUN!

Sevgili Çocuklar,

Siz de Çocuk Şenliğimize gelirken yanınızda lütfen bir kitap getirin. Okuduğunuz bu kitapları, sizlerden çok uzakta, okumamış arkadaşlarınızla paylaşmış olacaksınız.

Kitabın içine isminizi ve isterseniz küçük bir notunuzu da ekleyebilirsiniz. Unutmayın paylaşarak çoğalır, güzel hayaller kurarız.

32. Çocuk Şenliği Açılış Etkinliği

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
19 Nisan Salı 13.00 – 17.00

Şenlik Açılış Oyunumuz
PALYAÇO PRENS
Şenlik Açılış Oyunumuz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
19 Nisan Salı 14.00

Süresi: 45 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan: Turgay YILDIZ
Yöneten: Süeda ÇİL

Oyunun Kısa Özeti: Palyaço prens, çocukların hayal dünyalarının masal olgusu ile beslenmesi için kurguladığımız bir oyun. Kahramanlar, olaylar, olup biten her şey bir masal. Tiyatro, bu masalın onlara anlatılabilmesi için kullandığımız araçlardan sadece biri. Günümüzde prensler, prensesler yok ama masalımızda onlara ait gördüğümüz tüm duygular hala var. Şefkat-acımasızlık, iyilik-kötülük, mutluluk- mutsuzluk… En önemlisi sevgi… O hep vardı, hala var. Palyaço prens sevgiyi renklerle anlatan bir oyun.

Oyuncular: Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Ayşecan Tatari, Cem Baza, Deniz Yeşil Mavi, Edip Tepeli, Gürkan Başbuğ, Hakan Gümüş, Hazal Uprak, Musa Arslanali, Özgür Dağ

OYUNLAR

KRAL ÇIPLAK
Eti Çocuk Tiyatrosu

Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi – 20 Nisan Çarşamba 11.00 ve 14.00
Kağıthane Sadabad Sahnesi – 21 Nisan Perşembe 11.00 ve 14.00

Süresi: 55 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 4-12
Yazan: Hans Christian Andersen
Uyarlayan: Ünsal Sicilli – Gökhan Daldık
Yöneten: Ünsal Sicilli

Oyunun Kısa Özeti: Oyun hep yeni kıyafetler giymek isteyen, gösteriş düşkünü bir kralın doğum günü için giyeceği kıyafete karar verememesiyle başlıyor. Terziler arası bir yarışmayla kararını verecek olan kralın danışmanı da çeşitli kurnazlıklarla krallığı ele geçirme niyetindedir. Halkın içinden iki kişi, krala bir ders verme niyetiyle, terzi kılığına girerek saraya girerler ve krala kendisi için sadece akıllıların görebileceği çok özel bir elbise yapacaklarını söylerler. Aklın her şeyin üstünde ve asıl güzelliğin insanın kıyafetlerinde değil, içinde olduğunu konu alan oyun, hem çocuklara hem de ebeveynlere önemli öğretilerle birlikte eğlenceli bir dille sunuluyor. Oyunda, bazen güvendiğimiz kişilerin kendi çıkarları için bizi yanlış yönlendirebileceği ve bunu aklımızla aşabileceğimiz anlatılırken, doğru bildiğimizi söyleyebilecek kadar cesur olmamız da vurgulanıyor. Eğitici olduğu kadar eğlenceli bir oyun olan “Kral Çıplak” çocukların ve ebeveynlerin ilgisini her an dinamik tutan temposu, kurgusu, müzikleri ve diğer tüm sürprizleriyle keyifle izlenecek bir oyun.

Oyuncular: Ünsal Sicilli, Tuncay Özkan, Aylin El, Yağmur Sicim, Ali Mehmet Onur, Armağan Tongunç, Alper Yaman, Okan Can, Mert Duysak, Yağmur, Doğan Sedat Sevindik

OYUN TRENİ
Pınar Çocuk Tiyatrosu

Kağıthane Sadabad Sahnesi – 20 Nisan Çarşamba 11.00 ve 14.00
Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi – 21 Nisan Perşembe 11.00 ve 14.00
Ümraniye Sahnesi – 22 Nisan Cuma 11.00 ve 14.00

Süresi: 55 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 7-10
Yazan: Yıldırım Bayazıt
Yöneten: Yıldırım Bayazıt

Oyunun Kısa Özeti: “Oyun Treni” sağlıklı yaşam için temizliğin vazgeçilmez olduğunu eğlenceli bir dille anlatırken, sporun insan sağlığı ve gelişimi için önemini oyunlar eşliğinde aktarıyor. Aile içi iletişim, arkadaşlık ve dostluk, bilimin hayatımızdaki yerinin skeçlerle anlatıldığı gösteride çocuklarla yarışmalar yapılarak mutlu ve sağlıklı yaşamın önemi vurgulanıyor. Neşeli müziklerle, danslarla, şiirsel bir anlatımla süslenen oyun, soru-cevaplarla eğlendirirken öğretecek.

Oyuncular: Dündar Taşal, Işık Yönt, Mustafa Ergüven, Mehmet Veysi Yoldaş, Cansın Bezircilioğlu, Yağmur Şimşek, İlker Aksu, Harun Başkan, Münevver Tepe

3 KUMBARA
3 Kumbara Çocuk Tiyatrosu

Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi – 22 Nisan Cuma 11.00 ve 14.00

Süresi: 30 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 9-11
Yazan: B. Çağatay Çakıroğlu, Elyesa Evkaya
Yöneten: B. Çağatay Çakıroğlu, Elyesa Evkaya

Oyunun Kısa Özeti: Mehmet ve Aslı iki arkadaştır. Mehmet uzaktan kumandalı bir yarış arabası, Aslı ise bir dizüstü bilgisayar hayali kurmaktadır. Ancak ikisi de bu hayallerini nasıl gerçeğe dönüştüreceğini bilemez. Bu esnada karşılarına 3 sihirli kumbara çıkar! Bu kumbaralar Mehmet ve Aslı’ya hayallerini hedeflere dönüştürmenin yollarını öğreteceklerdir. Oyunda çocuklara tutumlu olmak, bütçe yapmak, para biriktirmek öğütlenir, canlı müzikler ve kuklalar kullanılır.

Oyuncular: Muhammed R. Özsoy, Banu Günaydın

ADADA ŞAMATA
Tiyatro Kronik

Gaziosmanpaşa Sahnesi – 23 Nisan Cumartesi 13.30

Süresi: 45 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan: Esin Karakaya
Yöneten: Bekir Tosun

Oyunun Kısa Özeti: Talihsiz lakaplı Cafer, gemi kazası sonucu ıssız zannettiği bir adaya düşer. Ancak adada yalnız değildir. Adada, hayattaki en büyük korkusu uygarlık olan adanın hakimi Büyük Reis ve onun muhafızları ile Büyük Reis’in güzel kızı Ramona ve Ramona’nın arkadaşları Pit ve Kit gemi kazasından habersiz hayatlarını sürdürmektedir. Kit, Pit ve Ramona’nın Cafer’le tanışmasıyla bir macera başlar.
“ADADA ŞAMATA” uygarlıktan korkan bir topluluğun öyküsünü komik olaylarla çocuklara anlatan müzikli, danslı bir oyundur.

Oyuncular: Atacan Canay, Özlem Övünç Kuldaş, Armağan Meyveci, Ümit Aydın, Hasan Bücek, Yeliz Tan, Fulya Gökkaya, Gülistan Bayden, Bekir Tosun

KAHRAMAN AĞUSTOS BÖCEĞİ
Çizgi Kukla Tiyatrosu

Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi – 23 Nisan Cumartesi 14.00

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan: Burhan Gün
Yöneten: Abdullah Gün

Oyunun Kısa Özeti: Bu oyunumuzda Kahraman Ağustos Böceği mucittir. Orman halkının yaşamını kolaylaştırmak için yeni icatlar yapar. Kahraman Ağustos Böceğinin icatlarına ilgi duyan tek orman sakini Kurnaz Tilkidir. Amacı icatları parayla orman sakinlerine satmaktır; ama Kahraman Ağustos Böceği bunu reddeder ve icatlarını sadece orman sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırabilmesine hizmet için yaptığını söyler.

Oyuncular: Ertunç Alıcı, Hakan Gün, Hasan Gündoğdu, Mesut Erdemir, Abdullah Gün, Handan Yılmaz, Sacide Soylu, Ertuğrul Doğancan

PALYAÇONUN SİRKİ
Seyyah Oyuncular

Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi – 21 Nisan Perşembe 11.30 ve 13.30

Süresi: 50 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 4-12
Yazan: Sinan Koşan
Yöneten: Sinan Koşan

Oyunun Kısa Özeti: Kocaman bir sirk içinde; Ateş çemberlerinden atlamaya mecbur kalan aslanın ve dostları maymun, tavşan, kedi ve leoparın sirkteki yaşamlarını ve kötü palyaço ile aralarında ki trajikomik hikayesini konu alan oyunumuzda, değerli dostlarımız birlik olup palyaçoya bir ders vereceklerdir. Eğlence ve maceranın eksik olmadığı oyunumuz birlik olmanın ve konuşamayan dostlarımızı anlamamızın önemine dikkat çekiyor.

Oyuncular: Tunay Çellik, Sinan Koşan, Nurdan Albamya, Merve Köse, Özge Merve Karataş, Esat Erdoğan, Recep Usta

KARLAR ÜLKESİ
Zorlu Çocuk Tiyatrosu

Kağıthane Sadabad Sahnesi – 22 Nisan Cuma 11.00

Süresi: 80 dk. (İki Perde)
Yas grubu: 5+
Yazan: Özlem Saraç
Yöneten: Gaye Cankaya

Oyunun Kısa Özeti: Soğuk bir kuzey ülkesinde yaşayan Kay, Gerda ve Tarçın çok yakın arkadaşlardır. Karlı bir kış günü Karlar Kraliçesi’nin kırılmış ve yeryüzüne dağılmış sihirli aynasının bir parçası Kay’ın gözüne batar. Kraliçe, yüzyıllarca yeryüzüne yağan karlardan oluşan aynasının eksik parçasının Kay’ın gözünün içinde olduğunu keşfedince onu Kış Ülkesi’ndeki Buzdan Saray’ına getirir. Gerda ve Tarçın en yakın arkadaşlarının başının dertte olduğunu anlayınca Kış Ülkesi’ne doğru zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Karlar Kraliçesi ise iki arkadaşı engellemek için elinden gelen her şeyi yapacak gerektiğinde sadık hizmetkarı Ays’ı da kötü planlarına adet edinmekten çekinmeyecektir.

Oyuncular: Zeynep Sevi Yılmaz, Mert Arat, Cansu Demirci, Cengiz Eşiyok, Ömer
Karasu, Dilek Demir, Mebrure Yağmur Anaz, Ayşe Günyüz, Gizem Yorgancıoğlu,
Hasan Demirci, Damla Kahraman, Yarkın Ünsal, Köksal Ünal, Taner Güngör, Miraç
Üney, Tuğçe Ayar, Şebnem Şeviktürk, Oğuzhan Sevinçer, Burak Temel, İlhan
Demir, Ali Deveci, Faruk Gürbüz, Aybike Enişte, Gaye Cankaya, Necmi Amaç

AKUT DAĞINDA ŞAŞKIN KRAL
Kadem Puppets ve Akut Vakfı Kukla Tiyatrosu

Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi – 23 Nisan Cumartesi 13.30

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 4-8
Yazan: Emre Şen
Yöneten: Emre Şen

Oyunun Kısa Özeti: Rüyasında deprem olduğu gören Şaşkın Kral deprem ile bilgilerini öğrenmek için AKUT dağının zirvesine bir yolculuğa çıkar. Orada konunun uzmanı olan AKUT gönüllüsü ile karşılaşır ve kafasındaki soruları çocukların da yardımıyla cevaplarını bulur.

Oyuncular: Yeşim Melek Şen, Emre Şen, Kadem Murat Demir, Gülen Dağ

TAŞ
Uçaneller Kukla Evi

Kağıthane Sadabad Sahnesi – 23 Nisan Cumartesi 14.00

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 5+
Yazan: Theodora Popova Lazorava
Yöneten: Theodora Popova Lazorava

Oyunun Kısa Özeti: Günün birinde çok kullanılan bir yolun üzerine büyük bir taş düşer, O sırada orada olan tırtıl canını zor kurtarır. Bu yol tek yol olduğundan karşı tarafla olan tüm irtibat kesilmiştir. İşine gitmek için bu yolu kullanan işçi tüm gücünü kullanarak taşı yoldan çekmeye çalışır. Çekiçle kırmaya, matkapla delmeye çalışır ama sonuç alamaz ve vazgeçer. Taş, bize; sorunları kafamızda büyütmek yerine farkı çözüm yolları aramamızı, çok büyük sandığımız sorunların bazen çok kolay çözümleri olabileceğini, olayları farkı açılardan değerlendirerek mutlaka bir çözüm yolu bulabileceğimizi anlatmaktadır.

Oyuncular: Mesut Rıdvan Sarıoğlu, Bircan Sarıoğlu, Devrim Elif Varol

TURUNÇ’UN BAHÇESİ
Tiyatro Gülgeç

Ümraniye Sahnesi – 20 Nisan Çarşamba 11.00 ve 14.00

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan: Bihter Gülgeç Saka
Yöneten: Emre Saka

Oyunun Kısa Özeti: Kardeş olan Toprak’la İnci’nin evlerinde canları sıkılmaktadır. İnci ve sınıf arkadaşı olan Efe’nin masal yazma ödevini hep birlikte yapmaya karar verirler. Kukla kursuna giden Toprak’ın konuyla ilgili harika bir fikri vardır. Toprak kuklalarını çıkarınca işler daha heyecanlı, eğlenceli bir hale dönüşür ve birden kendi yazdıkları masalın içinde bulurlar kendilerini.

Oyuncular: Bihter Gülgeç Saka, Ahmed Saka, Emre Saka

AFACAN TİLKİ
Tiyatro Yansıma

Ümraniye Sahnesi – 21 Nisan Perşembe 11.00 ve 14.00

Süresi: 50 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3-10
Yazan: Erkay Yavuz
Yöneten: Erkay Yavuz

Oyunun Kısa Özeti: Oyunumuz Orhan Dede‘nin güzel mi güzel çiftliğinde geçmektedir. Orhan Dede çiftliğinde sarıkız, Çato ve Çilliye adında ki hayvan dostlarıyla birlikte yaşar. Bir de aklı fikri yiyecekleri çalmak olan afacan mı afacan, çiftliktekilere rahat vermeyen bir tilki vardır. Fakat her hırsızlık denemesinde Orhan Dede’nin engeline takılır. Bir gün yarıyıl tatili için Orhan Dede’nin torunu Emre çiftliğe gelir. Bunu öğrenen tilki , Emre ile arkadaş olmak için harekete geçer.

Oyuncular: Hakan Çetiner, Zeynep Alper, Selim İşcan, Emre Gümüş, Kerem Tanık

BERFU’NUN RÜYASI
Berko Çocuk Tiyatrosu

Ümraniye Sahnesi – 23 Nisan Cumartesi 14.00

Süresi: 45 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3-9
Yazan: Özlem Durmaz
Yöneten: Banu Çiçek

Oyunun Kısa Özeti: Berfu; ailesine özellikle babasına çok düşkün sevgi dolu bir çocuktur. Yeme ile arası iyi olmadığından sağlıklı beslenme konusunda gıda takviyesi alması gerekmektedir. Bu konuda inatçı olan Berfu’yu babası bir gece, uyumadan önce , türlü diller dökerek kızını ikna etmeye çalışır. Fakat Berfu tam ikna olmuşken; babası balık yağını gidip getirene kadar uykusuna yenik düşer ve gördüğü rüyasının peşine takılır… Gizemli yolların sonunda şifalı suların hapsedildiği, ağaçların su bulmak için ayaklandığı, iyi yürekli canavarların küstürüldüğü, babaların çocuklarından ayrı düşürüldüğü, kötülerin hakimiyet kurmaya çalıştığı mutsuz diyarda; Berfu rüyasının kahramanı olmaya karar verir…
Tıpkı babasının da gerçek hayatta kendi kahramanı olması gibi. Ve rüyasının kahramanı
olanlar, kendi gerçeklerinin de kahramanı olma yolunda ilerlemeye başlarlar…

Oyuncular: Sonnur Şahin, Erçin Arslan, Numan Ertuğrul Uzunsoy, Pınar Akgüney, Yusuf Davulcu

ÖTEKİ BERİKİ İLERİSİ GERİSİ
İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi Mezuniyet Oyunu

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi – 22 Nisan Cuma 11.00 ve 14.00

Süresi: 60 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 7+
Yazan: Yonca İNAL
Yöneten: Okan PATIRER
Dramaturg: Sinem ÖZLEK

Oyunun Kısa Özeti: Unutarak büyüyoruz. Hayat bizi etiketler; öteki beriki haline getirir, ilerisi için hazırlarken geride bıraktığımız çocukluğumuz ” kendini” korumaya çalışır aslında. ” Öteki Beriki, İlerisi, Gerisi” çocuğun gözüyle yetişkinlere seslenen bir oyun.
“Neresine sığacağım ben bu dünyanın”, “Hayat bazen bizi kendiliğinden öteki yapar”, “Dönüşebiliriz ama değiştirilemeyiz”, “Ma- Me- Mi- Mu”, “Diğerine bakmak”, “Sıra dışı düşünceler; Gölge”, “Güneşin çocukları” ve “Kapılar” isimli 8 epizod, 36 çocuğun sahne üzerinden, “farklılıklarımızla yaşamayı öğrenenebilir miyiz” sorusuna aradıkları cevapları, önermeleri ve göndermeleri seyre açan bir fark ediş hikayesi…

Oyuncular: Ada Özdemir, Ada Demirer, Alisa Çoban, Ata Sümerol, Ateş Karabağ, Arda Tıkız, Ali Çınar Baktıaya, Azra Duru Yılmaz, Berra Çimenlioğlu, Beyza Kelebek, Buse Şükri, Ceyda Çelik, Defne Atlı, Defne Yaz Köprülü, Derya Köftecioğlu, Derin Cenberoğlu, Dilara Göktürk, Efe Çelebi, Eren Mehmet Kurgun, Efe Müftüoğlu, Elfin Tekcan, Elif Sevinç, Emre Durak Hale Akarsu, Irmak Koncal, Işık Zeynep Çakır, Ilgın Demirkan, Nurperi Nurdan, N. Kerem Dalyan, Melisa Talya Konya, Berk Tozkoparan, Sena Sevgi Müderrisoğlu, Yiğit Ali Uslu, Yasemin Kayabay, Zeynep Ballıkaya, Zeynep Eriş

BALON
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 60 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 7+
Yazan: Murat KARAHÜSEYİNOĞLU
Yöneten: Murat OZAN

Oyunun Kısa Özeti: Balon, dünden bugüne sosyal hayatın siyahlarını ve beyazlarını bir balon metaforu ile seyirciye ulaştırıyor. Özellikle büyükşehirlerde sosyokültürel çeşitliliğin; bir mahalle ölçeğinde değerlendirildiğinde, yediden yetmişe yozlaşma sorunu ile karşı karşıya kalındığını apaçık görüyoruz. Güzelliklerin gittikçe azaldığı mahalle hayatında, kötülüklerin ortaya çıkması, sorunların kartopu gibi büyümesi ve bununla beraber çözümsüz bir hal almasına sebep oluyor. Balonunu kötülükle şişiren Savaş için, hikâyemizin yaşandığı mahalle aranıp da bulunmayacak bir yer.
Savaş, çocukların ve yetişkinlerin olumsuz davranışlarının hakim olduğu bu mahallede kendini çok mutlu hisseder. Balon adeta mahallenin nabzını ölçer, ne vakit kötülükler artıp, olumsuz durumlar meydana gelse, balon daha da büyür. Bir saatli bombanın patlamaya yaklaşması gibi balon da, her olumsuzlukta biraz daha büyür. Mahalledeki çocuklar oyunlarını doğru oynadıklarını ve çevrelerine zarar vermeden kimseyi üzmediklerini düşünürler. Yetişkinlerin çekişmeleri her geçen gün artar. Mahalle bakımsız bir hal alır. Ve bir gün mahalleye Savaş gelir…

Oyuncular: Arda Alpkıray, Berk Samur, Çağlar Polat, Doğan Şirin, Eylül Soğukçay, Hüseyin Kefeli, Müge Çiçek Türkoğlu, Nagihan Erbaşı, Nazan Yatgın, Tuğçe Açıkgöz

HARİKALAR MUTFAĞI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Fatih Reşat Nuri Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 60 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 7+
Yazan: Haluk IŞIK-Ege IŞIK
Yöneten: Arda AYDIN

Oyunun Kısa Özeti: Papatya Sokağı’nda çalışan iki aşçı olan Gümüşkepçe ve Kırıkçatal’ın yemek pişirme macerası anlatılıyor. Oyunun önemli kahramanları, kedi Yorgunpençe ve fare Kazmadiş’tir. Bayan Gülücüğün okulundaki çocuklara yemek hazırlaması için gelmesi ve mutfağından malzemeleri çalınan Gümüşkepçe’nin, ustalığın bir işi yaparken gösterilen özen, sevgi ve dikkatle olabileceğini göstermeye çalıştığı oyun eğlenceli bir öyküyle seyirciye aktarılıyor.

Oyuncular: Berfu Aydoğan, Ertan Kılıç, Gözde İpek Köse, Nilay Bağ, Özgür Dereli

CİMRİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Kağıthane Sadabad Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 50 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 7+
Yazan: Moliére
Yöneten: Seza GÜNEŞ

Oyunun Kısa Özeti: Cimri Harpagon için hayatta en değerli şey, şapkalardır. Sahip
olduğu şapkaları herkesten sakınır ve bu cimriliği yüzünden yalnız kalır. Harpagon’a bir ders vermek isteyen Frosine, Harpagon’un çocukları ve uşağıyla birlikte ona bir oyun oynar.

Oyuncular: Emrah Derviş Soylu, Okan Patırer, Ömer Barış Bakova, Pınar Demiral,
Zeynep Özyağcılar

PİTİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan ve Yöneten: Okan KARACA

Oyunun Kısa Özeti: Annesini kaybetmiş bir kaz yavrusu olan Piti daha yumurtadayken üç kardeşin bahçesine yuvarlanır. Yumurta çatlar, içinden Piti çıkar. Üç kardeş Piti’yi çok severler ve ona annesini bulması için yardım etmeye karar verirler. Fakat Muhteşem Kurt peşinde olduğu uçurtmayı ele geçirebilmek için Piti’yi kaçırır.

Oyuncular: Ceren Hacımuratoğlu, Engin Akpınar, Okan Karaca, Pınar Aygün, Şenay Bağ

İKİ KOVA SU
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 110 dk. (İki Perde)
Yas grubu: 7+
Yazan: A. E. GREDIANUS
Yöneten: Göksel ARSLAN

Oyunun Kısa Özeti: “Mutluluk Dağıtan Eskici” Köyün Bekçi’sinin Güneş ve Çiçek adında iki kızı vardır. Köyün zengini Altınkese ve Kunduracı ise Bekçi’ye rağmen, bu güzel kızlarla evlenmek ister. Fakat Kunduracı’nın yeni bir hayat kuracak parası, Altınkese’nin de işi dışında hiçbir şeye ayıracak zamanı yoktur. Bir gün köye gelen Eskici’nin kurduğu oyun sayesinde herkesin hayatı değişir.

Oyuncular: Aslı Menaz, Hasip Tuz, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul, Özgün Akaçça, Yeşim Mazıcıoğlu

ALAADDİN’İN SİHİRLİ LAMBASI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Ümraniye Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 60 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 6+
Yazan: Turgay YILDIZ
Yöneten: Özgür ATKIN

Oyunun Kısa Özeti: Alaaddin, iyi niyetli, sevgi dolu, müziği çok seven bir gençtir. Rüyalarında gördüğü prensesle evlenmektir hayali. Ama bir türlü iş bulamaz kendine. Bir gün çok uzaklardan, şarkılarını dinleyen güzeller güzeli prensesle karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar. Kral’ın kötü yürekli veziri ise sihirli lambanın Alaaddin’in evinde olduğunu öğrenmiştir. Bakalım Alaaddin Cin’inde yardımıyla önüne çıkan zorlukları aşabilecek mi?

Oyuncular: Ceysu Aygen, Cihan Kurtaran, Hamit Erentürk, İbrahim Can, Nilay Yazıcıoğlu, Samet Hafızoğlu, Serkan Bacak

ÜÇ KARDEŞ VE MUHTEŞEM KURT
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Gaziosmanpaşa Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 ve 15.00

Süresi: 40 dk. (Tek Perde)
Yas grubu: 3+
Yazan ve Yöneten: Okan KARACA

Oyunun Kısa Özeti: Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt, çocuk seyirci için oldukça eğlenceli bir el kuklası oyunu. Oyun, üç afacan kardeşin, yaramazlıklarını ve herkesin korktuğu Muhteşem Kurt ile tanışıp arkadaş olmalarını, mümkün olduğunca yalın biçimde, çocukların gözünden anlatıyor.

Oyuncular: Okan KARACA – Okan PATIRER- Ceren HACIMURATOĞLU

KONSERLER

Çocuklar İçin Müzik (Onur Erol)
Kırmızı Burunlar Çocuk Şarkıları Dinletisi

Gaziosmanpaşa Sahnesi – 22 Nisan Cuma 14.00

Süre: 60 dk.
Yas Grubu: 6-9

Onur Erol kendi yazdığı çocuk şarkılarını seyirciyle birlikte oynanan interaktif oyunlar
eşliğinde seslendiriyor.

Kırmızı Burunlar Çocuk Şarkıları Dinletisi
Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Sahnesi – 22 Nisan Cuma 13.30

Süre: 30 dk.
Yas Grubu: 4-12

ATÖLYELER

Dans Atölyesi (Neşe Ceren Aktay)
Gaziosmanpaşa Stüdyosu – 21 Nisan Perşembe 11.30

Süre: 80 dk.
Yas Aralığı: 6-10

Çocuklarımızın beden farkındalığını artırmak, ritm-beden ilişkilerini güçlendirmek
amacıyla çeşitli doğaçlamalar yaparak ve oyunlar oynayarak hem keyifli hem de
öğrenerek bir dans dersi yapmalarıdır.

Söz Küçüğün Kutu Oyunu Atölyesi (Gözde Durmuş)
Gaziosmanpaşa Stüdyosu – 22 Nisan Cuma 11.30

Süre: 2 saat
Yaş Aralığı: 11-14

Söz Küçüğün Kutu Oyunu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi
tarafından tasarlanmıştır. 10-15 yaş grubunu hedefleyen oyun çocukların gündelik
yaşamlarından örnek olaylar yardımıyla kendi hakları üzerine düşünmelerini,
tartışmalarını ve öğrenmelerini amaçlamaktadır. Oyun aynı zamanda çocuklarda insan
haklarına dayalı tutum ve davranış değişikliğinin de hayata geçmesini hedeflemektedir.
Bu atölyede “Söz Küçüğün” isminde bir kutu oyunu oynanacak. Bu oyunda, gündelik
yaşamda karşılaşabileceğiniz birçok olay ile karşılaşacaksınız. Bu olaylar ile kendi
haklarınız üzerine düşünecek ve tartışacaksınız. Hem eğlenecek, hem de haklarınızı
öğreneceksiniz.

Karagöz Atölyesi (Fikret Terzi)
Gaziosmanpaşa Stüdyosu – 20 Nisan Çarşamba 11.30

Süre: 120 dk.
Yaş Aralığı: 10-12

Karagöz hakkında genel bilgilendirme, Tasvir-Göstermelik yapımı, Gölge oynatım – canlandırma.

Neden Olmasın? Kutu Oyunu Atölyesi
Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi – 20 Nisan Çarşamba 11.30

Süre: 1 saat
Yaş Aralığı: 10-14

Mimli Masallar Pantomim Atölyesi (Hatice Arslantaş) – (Gözde Durmuş)
Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi – 20 Nisan Çarşamba 13.30

Süre: 90 dk.
Yaş Aralığı: 9-12

Seçilen masalın hareket iskeleti çıkartılır ve bunun üzerinden pantomim teknikleri çalışılır. Eğitmen önce masalı anlatır. Isınma, mim teknikleri aşamasına geçilir. En son müzikle beraber bütün katılımcılar masalı mim ile anlatır, oynar.

Oyun Yazım Atölyesi (Fikret Terzi)
Kağıthane Küçük Kemal Sahnesi – 22 Nisan Cuma 11.30 ve 13.30

Süre: 2 saat.
Yaş Aralığı: 9-12

Öykü ve diyalog üretme. Katılımcıların bir masa etrafında atölye yönetmenince
yönlendirilerek fikir üretmeleri ve ortak oyun metni-kurgusunu kaleme almaları.
Metni-kurmacayı okuma ya da doğaçlama ile canlandırmaları.
Neden Olmasın? Kutu Oyunu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi
tarafından tasarlanmıştır. 10-15 yaş grubunu hedefleyen oyun çocukların cinsiyetleri
nedeniyle uğradıkları ayrımcılığı, haksızlıkları fark etmelerini ve toplumsal cinsiyet
eşitliğine ilişkin olumlu algı ve tutum geliştirmelerine destek olmayı amaçlamaktadır.
Bu atölyede “Neden Olmasın?” isminde bir kutu oyunu oynanacak. Bu oyunda
amacımız; cinsiyetlerimiz nedeniyle uğradığımız ayrımcılıkları fark etmek ve tersine
çevirmek! Bunu anacak güçlerimizi birleştirir ve birlikte hareket edersek yapabiliriz. Bu
nedenle oyunda, oyuncular ekipler halinde bir araya geliyor ve hep birlikte eşitsiz ve
renksiz bir dünyayı gösteren siyah beyaz kartları, eşitlikçi ve renkli bir dünya ile
değiştiriyorlar.

Çamur Atölyesi

Ümraniye Stüdyo – 20 Nisan Çarşamba 14.30

Süre: 45-60 dk.
Yas Aralığı: 6+

Mutlu Çılgınlar Drama Atölyesi (Ebru Kaymakçı) – (Dilek Karen)
Ümraniye Stüdyo – 21 Nisan Perşembe 14.30

Süre: 70 dk.
Yas Aralığı: 4-6

• Başkaları ile ilişkilerini yönetebilme
• Estetik özellikler taşıyan özgün ürünler oluşturabilme
• Gözlem yapabilme
• Verilen bir problem durumunu çözebilme
• Duygularını fark etme

Beden Perküsyon Atölyesi (Engin Akpınar)

Ümraniye Stüdyo – 22 Nisan Cuma 11.30

Süre: 2 saat
Yas Aralığı: 11-13

Çocukların bedenlerini kullanarak müzik yapmayı keşfetmelerini amaçlayan, müziğin
yalnızca enstrümanlarla değil her an ve her yerde yapılabileceğini gösteren bir atölye.
Çocuklarımızın el becerilerini geliştirecek, onları heykel sanatı ile tanıştıracak eğlenceli
bir atölye.

32. Çocuk Şenliği Kapanış Etkinliği

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi – 24 Nisan Pazar 12.00 – 17.00

Şenliğimizin son gününde birbirinden eğlenceli oyun ve etkinliklerimizle 32. Çocuk Şenliği’ne veda ediyoruz. Dopdolu geçen bir şenlik haftasının sonunda çok özel bir kapanış programıyla siz çocuklarımızı Kadıköy Haldun Taner Sahnemizde ağırlayacağız. Umarız Çocuk Şenliği bizler için olduğu kadar sizler için de güzel geçmiştir.

33. Çocuk Şenliğinde görüşmek üzere…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here