Tiyatro Temas’tan: Şehir Büyüyor – Sahne Aznavur’da!

Arnavut asıllı Kosovalı yazar Yeton Neziray’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Şehir Büyüyor” adlı oyunu, Yeni tiyatro ekibi Tiyatro Temas tarafından ilk defa, 7 Şubat Pazar akşamı Sahne Aznavur’da seyirci ile buluşuyor. Tiyatro Temas, Avrupa’da ayrımcılığa uğrayan en büyük topluluk olan Çingeneler’in sorunlarını, Almanya’dan Kosova’ya zorla gönderilmiş bir Çingene ailesinin başından geçen trajik bir olay üzerinden sahneye taşıyor. Bu trajik öykü, nahif, çocuksu, eğlence dolu bir atmosferle acı, sert bir taşlama arasında gidip gelen kara mizahla anlatılıyor.

Senem Cevher’in çevirip yönettiği “Şehir Büyüyor”un genel sanat yönetmenliğini Samet Silme, sahne ve kostüm tasarımını Tiyatro Temas, ışık tasarımını Ali Düşenkalkar, müziğini Sezgin Gezgin yapıyor. Oyuncu kadrosu ise Fatma İnan, Gül Altınok, Osman Dursun, Ozan Dağara, Samet Silme ve Zümrüt Öleş’den oluşuyor.
Balkanlar’ın en önemli oyun yazarlarından biri olan Yeton Neziray’ın oyunu Şehir Büyüyor, şubat ayında 7-17-28 Şubat akşamları saat 21.000’de İstiklal Caddesi’ndeki Sahne Aznavur’da seyirciyle buluşuyor. Oyunun biletleri www.mybilet.com sitesinden satın alınabilir.

Oyun Hakkında
Kosova kenti, yeni kapitalist düzenin getirdiği vahşi, saldırgan bir ortamda büyümektedir. Şehrin her yerinde binalar yükselirken, sokaklarda sayısız çukurlar açılmıştır. Küçük Çingene kızı Madeleine, evine giderken bu çukurlardan birine düşerek ağır yaralanır. Kazaya uğrayan küçük kız, Çingene olduğu için sağlık hizmetinden yararlandırılmaz. Aile, Almanya’ya gidebilmek için başvurduğu Alman Konsolosluğundan da Nazi dönemine özgü faşist bir Alman tavrı ile kapı dışarı edilir. Madeleine yaşam mücadelesi verirken, annesi ile babası da Çingenelere reva görülen insanlık dışı uygulamalara uğrarlar. İç burkucu, trajik sahnelerle sert bir ironinin iç içe geçtiği oyun; her yerde yabancı, her yerde “öteki” olanların öyküsünü sahneye getiriyor.

Yazar Hakkında
1977 Kosova doğumlu Neziray, Balkanlar’ın en önemli oyun yazarlarından biri olarak tanınıyor. 20’den fazla eseri bulunan ve 15’ten fazla dile çevrilen yazarın oyunları, ABD ve Avrupa ülkelerinde pek çok kez sahnelendi. Arnavut asıllı Yeton Neziray, ülkesindeki son savaşta yaşanmış olayların getirdiği acıları, yıkımları, bu savaşın toplum ve birey üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, tedavi edilemez ruhsal ve sosyo-ekonomik travmaları sahneye taşıyan yapıtlarıyla ün kazandı. Neziray, çağdaş tiyatro ve dramaturji üzerine odaklanan ve kurucusu olduğu Qendra Multimedia’nın da yöneticiliği yapıyor.

Tiyatro Temas Hakkında
Samet Silme tarafından 2015 yılında kurulan Tiyatro Temas; 2008 yılında kurulan Tiyatro Nüans’ ın bir uzantısı olarak, yeni konsepti ve kadrosuyla 2016 sezonu için çalışmalarını sürdürmektedir. Sezonun ilk oyunu olarak Şehir Büyüyor’un seçilmesindeki en önemli neden gerçek bir olaydan yola çıkılarak kaleme alınmasının yanı sıra, bu gerçeğin tüm insanlığın gerçeği ve ayıbı olduğunu traji-komik bir dille anlatılmasında yatıyor. Genel sanat yönetmenliğini yürüten Samet Silme, ilk oyunları olan Şehir Büyüyor’u Dünya üzerindeki tüm Yue’lara, Madeleine’lere, yok sayılmışlıklara, dünyayı bir çukur haline getiren herkes ve her şey ile mücadelesi olan, sözde değil özde insanlara ithaf ediyor.

Daha detaylı bilgi için:
Tiyatro Temas, Samet Silme, 0532 286 72 03, tiyatrotemas@gmail.com

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here