Yeni Yılın Neşeli Gelmesi için ‘Hangisi Karısı’ Adlı Oyunda Tiyatro Dünyası Oyuncuları ile Buluştuk (Füsun Akmen Balkaya)

YENİ YIL’IN NEŞELİ GELMESİ İÇİN
‘’HANGİSİ KARISI ‘’ADLI OYUNDA
TİYATRO DÜNYASI OYUNCULARI İLE BULUŞTUK.

RAY COONEY ,VAZGEÇİLMEZLİĞİ VE FARS

Ray Cooney‘in ‘’Hangisi Karısı’’ adlı oyunu, Orhan Azizoğlu çevirisi ile Tiyatro Dünyası Oyuncuları tarafından bu sezon da oynanmaya başlanmıştır. Seyircisine her zaman ‘ kahkaha’ çağrısı yapmayı amaç edinmiş topluluk bu sezon da perdelerini açarken yine sözünü unutmamıştır. Oyunun yönetmenliğini de topluluğun kurucusu Can Törtop üstlenmiştir.

Can Törtop, Berke Hürcan, Ümmühan Kıldiş, Ece Gürsel,Celal Belgil, Ferhat Balaban, Can Mutluca ise oyunda başlıca rolleri paylaşmışlardır…

Durumların öne çıktığı ve gülüncü ortaya çıkarırken de aynı ilkeden yararlanan daha gevşek bir sebep–sonuç yapısından bahsedebileceğimiz itiş, kakış gibi hareketlerin veya hareketlenmenin daha doğal olarak beklentilerimizi desteklediği, abartının zenginleştirdiği bu tür, komedya’nın önemli alt başlıklarından biri olan fars’ı bize her zaman işaret etmiştir.

Antik Yunan’dan itibaren Ortaçağ dinsel oyunlarına uzanan yolda 19 yy Fransız Tiyatrosu’nda yaygınlaşan 20yy da Güldürü Tiyatrosu olarak yerini alan yine çağımızda da devam eden ve özellikle ülkemizde yazar Ray Cooney ile bütünleşmiş olan bu tür üzerine olan ilginin hatta vazgeçilmezliğin gerçekten ilginç olmasının haritasını çözmenin nedenlerinin hiç de zor olmadığı açıkça hep tarafımdan herkes kadar bilinmiştir.

Sıcak, hareketli, düşüncenin yerini hoş bir duygusal rehavete bırakan bu oyunlar da sahne denilen tuvalde bir başka renk skalası oluşturulmuş ve bugüne kadar bu tercihler varlıklarını da sürdürmüştür. Sürdürmeye devam ettirilmesi hususunda düşüncem doğru olanın benimsenmesi üzerine olmuştur.

OYUN VE OYUNCULAR

‘’Hangisi Karısı’’ adlı oyun Londra da bir taksi şoförünün yaşadığı bir dayak olayı sonucunda sarsıntı geçiren ve başına gelenleri yaşarken aynı zamanlama içinde apartman komşusunun da bu olaylara bilinçsiz karışması iki ev ve iki kadın trafiğinde yaşananların sevimli öyküsü olarak anlatabileceğimiz bir oyun olarak yazar Ray Cooney tarafından yazılmış, oyun gerçekten müthiş bir performansla Tiyatro Dünyası Oyuncuları tarafından oynanmıştır.

Yorgun bir günün ardından ‘Hangisi Karısı’ adlı oyun, hoşça vakit geçirebileceğinizi düşündüğünüz saatlerinizi değerlendirebileceğiniz bir yer olacağından kuşkunuz olamayacağı gibi, oyun sonrası yüzünüzün tebessüm etmesinden de kuşkunuz olamayacağına inancımızın sonsuz olduğu oyunu izledikten sonra da iyice kesinlik kazanmıştır .

John Smith(Berke Hürcan) taksi şoförü rolünde Londra’da farklı iki bölgede, farklı iki hayatın kahramanı olarak tüm sevimliliği ile komşu Stanly (Can Törtop) yardım etmek üzerine odaklanmış komşudaşlık duygusunun getirdiği en yüksek karışıklığın kahramanı olarak sahne empatisinin en yükseğini seyircisi ile paylaşmayı başarmişlardır.

1.eş Mary(Ümmühan Kıldiş) Topluluğun önemli isimlerinden biri olarak Berke Hürcan ve Can Tortop’a ciddi bir destek vererek oyun‘un düşmeyen o güzel istenen temposunda söz sahibi olmayı ,2. Eş Barbara (Ece Gürsel )ise topluluğa yeni katılmış olmasına rağmen sadece fiziksel avantajını kullanmayarak diğer arkadaşlarına verdiği destek görüntüsü ile gelecekte topluluğun kalıcı elemanları arasına girebileceği hususunda güzel ve başarılı enerji’yi seyirciye vermeyi başarmıştır.

Can Törtop, Berke Hürcan ve Ümmühan Kıldiş gerçekten seyircinin başarılarına alışık olduğu, topluluğun olmazlarsa olmazları arasında yer alan bu üçlü arasında durmanın zorluğu da yeni katılanlar için gerçekten zor olduğu gerçeği bizler tarafından da unutulmamıştır.

Hırsızlık olaylarını araştıran 1. ve 2. Detektifler’in (Ferhat Balaban–Celal Belgil) katkılarıyla da istenilen kıvama gelen gelen oyun yapısındaki tempo ‘ya olumlu eşlikleri ile 2.Eş Barbara’nın komşusu Bobby(Can Mutluca) çok sıkıntılı olabilecek tiplemenin sınırlarını son derece doğru çizebilmiş ve sahnenin haklı bir rengi haline gelmiştir.

YÖNETMEN VE TÖRTOP

Tiyatro Dünyası Oyuncuları kurucusu, yönetmeni, oyuncusu sevgili Can Törtop ‘a tüm bu güzellikleri seyircisine yaşattığı için, her sahnelenen oyunun bir öncekinden daha başarılı olmasını sağlayan bu topluluğu bu zaman da sımsıkı ayakta tuttuğu için topluluğun mütevazı seyircilerinden biri olarak bir kez daha, daha daha iyilere ulaşmanız dileğiyle sizi yürekten kutluyorum.

İhtiyacım olan tebessümüme ve kahkahama verdiğiniz katkınız ise paha biçilmez olmuştur.

‘’Çıkın, çıkın gelin’’ Slogan’ı size ulaşsın!

Sevgili dostlar topluluğun sloganı olan ‘’Çıkın, çıkın gelin’’ bana ulaştığı gibi dilerim sizlere de ulaşır …..

FÜSUN AKMEN BALKAYA
26 ARALIK 2015 PROFİLO/İSTANBUL

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here