Galataperform’un Kült Oyunu “İz” Yeniden Sahnede

GalataPerform’un ilk kez 2013 yılında sahneye koyduğu ve kapalı gişe oynadığı “İz” yeniden seyirciyle buluşuyor. Pek çok uluslararası festivale katılan ve ödüller alan “İz” seyirciden gelen yoğun istek üzerine 2016 sezonunda tekrar sahnede.

Türkiye’nin yakın tarihindeki üç farklı dönem, Tarlabaşı’ndaki yüzyıllık bir binada aynı anda yaşanırsa nasıl ‘İz’ler bırakır?

1950’lerde yaşayan ve 6-7 Eylül olaylarında evlerini terk etmek zorunda kalan Rum kızkardeşler Markiz ve Eleni; 1980’lerde 12 Eylül olaylarından sonra kaçmak için Tarlabaşı’nda yine aynı evi kiralayan Ahmet ve onun Karadenizli ev sahibi Turgut Usta; 2000’lerde bölgede yaşayan ve çalışan Sevengül adlı travesti karakteri ve onun sevgilisi Rizgar… Tüm bu dönemler ve karakterler evde bıraktıkları “İz”lerle hem bir önceki dönemin hikayelerini taşırlar hem de kendi hikayelerini yaratıyorlar.

GalataPerform bir ilki deniyor!

GalataPerform bu oyun için Galata’da bulunan kendi mekanını eski bir ev haline dönüştürdü ve özel bir sahneleme çalışması gerçekleştirdi. Seyirci, 8 değişik kamera aracılığıyla Tarlabaşındaki eski bir evin gözünden, oyunda yer alan tüm karakterleri hem sahne hem de ekranlar yoluyla izleyebilecek. Yeşim Özsoy Gülan’ın yönettiği “İz” adlı oyunda Sahne Tasarımı Başak Özdoğan’a, Kostüm Tasarımı Tülin Kermen’e ait. Oyunun Görüntü Yönetmenliği’ni ise Ferhat Öçmen üstleniyor. Sahnede Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy Gülan, Ceren Demirel ve Görkem Doğan yer alıyor.

İZ’İN ALDIĞI ÖDÜLLER

*“İz”, 2006 yılından bu yana Türkiye’de oyun yazarlığı konusunda önemli adımlar atmış olan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında yazar Ahmet Sami Özbudak tarafından yazıldı. Bu oyunla Özbudak geçtiğimiz yıl Almanya’nın Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En Genç En İyi Oyun Yazarı” ödülünü aldı.

*Özbudak, 2014 Afife Ödülleri kapsamında Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü de aldı. Ayrıca Afife Ödülleri kapsamında İz, en iyi yönetmenlik, en iyi sahne tasarımı, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yapım dallarında da aday oldu.

*Oyunda Sevengül karakterini canlandıran Okan Urun 2013 Ekin Yazın Dostları ödülleri ve 2015 Sadri Alışık Ödülleri’nde en iyi yardımcı erkek ödülünü aldı.

İZ

Yazan: Ahmet Sami Özbudak
Yöneten: Yeşim Özsoy
Oyuncular: Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy, Ceren Demirel, Görkem Doğan.
Sinematografik Dramaturji: Ceren Ercan
Sahne Tasarım: Başak Özdoğan
Müzik Tasarım: Özüm Özülgen
Kostüm Tasarım: Tülin Kermen
Görüntü Yönetmeni: Ferhat Öçmen
Teknik Yönetim: Tugay Görmez
Sahne Amiri: Zuhal Güreli
Asistanlar: Dine Altıok, Sercan Can
Fotoğraf: Hande Göksan

Tarihler
6 Şubat Cumartesi 20.30
7 Şubat Pazar 18.00
8 Şubat Pazartesi 20.30
13 Şubat Cumartesi 20.30
14 Şubat Pazar 18.00
20 Şubat Cumartesi 20.30
21 Şubat Pazar 18.00
22 Şubat Pazartesi 20.30

Yer: GalataPerform
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21/1 Galata Kuledibi, Beyoğlu, İstanbul

Biletler Biletix’te.
Tam: 50 TL
Öğrenci: 30 TL
Rezervasyon: 0530 260 25 24

www.galataperform.com
twitter.com/GalataPerform
www.facebook.com/galata.perform
instagram/GalataPerfrom

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here