Savaş – Tiyatro Pürtelaş

Tiyatro Grubu – 2014

Kadro:

Yazan: Lars Norén
Yöneten/Çeviren: Serdar Biliş

Oyuncular:
Tilbe Saran, Sermet Yeşil, Onur Gürçay, Damla Sönmez, Ecem Uzun

Tasarım: Gamze Kuş
Koreografi: Candaş Baş
Ses Koçu: Susan Main
Yönetmen Yardımcıları: Pınar Bekaroğlu, Tamer Can Erkan
Işık: Cem Yılmazer
Ses tasarımı: Mustafa Özdemir
Video: Ali İhsan Elmas, Mehmet Sami
Fotoğraf: Özgür Onan, Mehmet Çakıcı
Işık Kumanda: Mert Kulbak
Ses & Video Kumanda: Deniz Keresteci
Casting: Banu Kuruoğlu / Stage Beauty Casting
Asistan: Kübra Balcan
Sahne Sorumlusu: Dilara Akın
Görsel Tasarım: Emrah Kavlak
Koordinatör: Pınar Fidan

Teşekkürler: Erkan Avcı, Pınar Akyüz, Su Şanad, Tiyatro İz, Feyzan Yılmaz, İnanç Sümbüloğlu, Adem Demirci, Baran Şaşoğlu, Şeyhmus Altun, Hasan Canberk Karaçay

 

Oyun Hakkında:

Savaşın yıkıma uğrattığı bir coğrafyada ölüm-kalım savaşı veren bir ailenin hikayesini anlatan oyun, Dünyanın çeşitli tiyatro merkezlerinde bir çok defa sahnelenmiştir. Bosna trajedisinden hemen sonra yazılan oyun, savaşın uğradığı her yerde ve her zamanda geçerliliğini korumaya devam etmektedir.

Oyunda, savaş sürecinde ailesinden ayrılmak zorunda kalan bir babanın, yıllar sonra kör bir adam olarak evine dönüşü konu edilir. Şahit olduğu ve bizzat deneyimlediği travmalar üzerine konuşabilmesi kolay değildir. Eve ulaştığında geride bıraktığı huzuru arar. Fakat artık hiçbirşey eskisi gibi değildir. Karısı ve kızları hayatta kalabilmek için olmadık yollara başvurmuşlardır. Yıkımın getirdiği çaresizlik aile fertlerini de değiştirmiş, dönüştürmüştür. Savaştan kaçmayı becerebilmiş erkek kardeş de abisinin yokluğunda ailenin hayatına dahil olmuştur.

Şiirsel bir yalınlıkla ele alınan oyun, savaşın yıprattığı ruhları vurucu bir dille aktarıyor. Gösterime girdiği bütün ülkelerde övgüyle karşılanan oyun günümüz gerçeklerine de ışık tutuyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here