Şakayla Söyler Haldun Taner

Kabare Dev Aynası – 2011

Kadro:

Yazan: Haldun Taner
Yönetmen: Ali Erdoğan
Işık-Ses: Murat Kızılkaya

Oyuncular
Ali Erdoğan
İsmail Can Törtop
Ümmühan Kıldiş
Sibel Erkan
Cihan Bektaş
Merdan Kardan
Çağla Şadoğlu

 

Oyun Hakkında:

Hemen Bilet Alın:Bildiğiniz gibi Haldun Taner tüm kabarelerinde genel bozukluklara, ölçüsüzlüklere karşı sosyal adaletsizliklere ölçü getiren bir ALAY MESAFESİ koyar…

Bunu da neden yaptığını şöyle anlatıyor üstat:

“Bir hadiseye gülerek bakmak, o hadiseye mesafeli bakmak demektir. O hadisenin içinde haşır neşir olmuş ve o hadisenin içinden çıkamayan insanlara başka açıları da hatırlatmak demektir”

Oyunumuzun birinci perdesi üstadın unutulmaz eseri “ VATAN KURTARAN ŞABAN” oyunundan alınan en çarpıcı skeçlerden oluşuyor.Bildiğiniz gibi Haldun TANER bu eserinde Tapu Kadastro müdürlüğünden gelip kültür işlerine bulaşan Şaban’ının bu alanda yaptığı komik ve çarpık uygulamalarını hicivli bir dille anlatıyor.

Oyunumuzun ikinci perdesi ise Haldun Taner ustanın toplumsal yaşamımızın aksayan ve yozlaşan tutarsızlaşan yanlarını mizah unsurlarından yararlanarak kaleme aldığı skeçlerden oluşuyor.

Oyunumuzun en çarpıcı sahnesi ise finalde sergilediğimiz meşhur GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM oyununun Psikanaliz sahnesi. Bu sahnede saf, iyi niyetli, dürüst ve ülkesine gönülden bağlı Vicdani’nin açıkgözler, dalkavuklar ,üç kâğıtçılar karşısında nasıl horgörüldüğü ve ezildiği ve daha sonra da nasıl akıl hastanesinin yolunu tuttuğunu traji- komik bir şekilde anlatıyor.

Onuncu yılımızı kutladığımız şu günlerde ölümünün yirmi beşinci yılında üstat Haldun Taner’in bu skeçlerini sergilemek bizim için hem şeref hem de görev.

Çünkü teknoloji, giyim kuşamımız ve gündelik hayatımız değişirken zihniyetimizin hiç değişmediğini bize oyunlarıyla gösteriyor Haldun Taner. Duygu ve düşüncelerimizin erozyona uğradığı şu günlerde bizi insan olmaya çağırıyor.

Bizi insan olmaya ve insan kalmaya çağıran üstadımızın skeçleriniı layıkınca oynamak ve üstadın adını hep gündemde tutmak biz tiyatrocuların boynunun borcu.

Tiyatroseverleri hem bu büyük bir yazarı ölümünün 25 yılında anmaya hem de ibretlik sahnelerle ağlanacak halimize gülmeye davet ediyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here