Poz – İkincikat Tiyatro

Tiyatro Grubu – 2014

Kadro:

yazan: Deniz Madanoğlu
yöneten: Sami Berat Marçalı

oynayanlar
Banu Çiçek Barutçugil
Gülce Oral
Esra Dermancıoğlu
Selen Uçer

proje asistanları
Sinem Pektaş
Simge Kurtuluş

dekor tasarımı: Elif Sönmez Horozoğlu
ışık tasarımı: Sami Berat Marçalı
kostüm tasarımı: Hakan Akkaya
fotoğraf-video: Volkan Hiçyılmaz
afiş fotoğrafı: Gizem Bentürk

 

Oyun Hakkında:

Bugüne kadar yer aldığı projelerde oyunculuğuyla kendisinden sıkça söz ettiren Selen Uçer, bu kez Fazilet karakteriyle karşımıza çıkıyor. Uçer, toplumda saygın bir yeri olan aydın gazeteci Rıdvan Kahraman’ın eşi Fazilet karakterini canlandırdığı “Poz”da; kocasının gölgesinde yıllarca yaşamış, başı dik, akıllı ama bir o kadar da sindirilmiş, kendi kararlarını vermekte zorlanan “kutsal dul eş”i büyük bir ustalıkla sahneye taşıyor. Yıllarca saygın kahramanın saygın eşi rolünü başarıyla oynayan Fazilet, ölen kocasının yasının ardından onun demokrasi mücadelesini sürdürmek için de siyasete atılmaya karar verir. Tam seçim kampanyası sırasında Rıdvan’ın hayatıyla ilgili bir belgesel çekimi teklifi gelince de memnuniyetle kabul eder ve bu belgesel çekimi sırasında bütün gerçekler tüm çıplaklığıyla masaya yatar.

Konu başlıklarına seyircilerin karar verdiği, sanatçıların, ne yazacağı, ne yöneteceği ve ne oynayacağı kura ile belirlenen #YarınınOyunları projesinin ikinci oyunu olan “Poz”‘un senaryosu Deniz Madanoğlu’na ait

Gazeteci Rıdvan Kahraman’ın ölümünün 1. yıldönümünde 4 kadın, yaslı eşinin evinde belgesel çekimi için toplanır. Politikaya atılmaya hazırlanan Rıdvan’ın eşi Fazilet Hanım’ın Kahraman’ın manevi kızı İrem’le ilgili şüpheleri vardır. Kahraman çiftinin yanında uzun yıllar çalışmış asistan Azra ve belgeseli çekecek olan Betül’ün de katılımıyla çekim Rıdvan’a saygı duruşundan çıkar ve dörtlü bir düelloya dönüşür. Kadraja girmek ya da girmemek, işte bütün mesele budur.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here