Opera Komik

İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2011

Kadro:

Yazan: Nagle Jackson
Yönetmen: Mutlu Güney
Çeviren: Çiğdem Aydın
Dramaturg: Olgun Yalçınar
Dekor Tasarım: Behlüldane Tor
Kostüm Tasarım: Nalan Alaylı Türkoğlu
Işık Tasarım: Nejat Karaorman
Yönetmen Yardımcısı: Hakan Vanlı

Oyuncular
Zeynep Alper, Şeyda Pektok, Erdoğan Aydemir, Yusuf Atala, Ergun Akvuran, Nişan Şirinyan, Ebru Saçar, Mevra Ustaoğlu, Sevinç Erol, Umut Demirdelen, Habibe Merih Atalay

 

Oyun Hakkında:

Bizet’in yeni operası Carmen’in açılış gecesi Opera Komik’teyiz. Ünlü besteci, ahbapları, rakipleri, revü şarkıcıları ve saygın ailelerden oluşan bir topluluk heyecanla yeni eseri beklemektedir. Oğlunu soylu bir aileden bir kızla evlendirmek isteyen yeni zengin ile kızlarının paralı biriyle yuva kurmasını isteyen soylu aile için ise Opera Komik gençleri tanıştırıp kaynaştırmak için oldukça uygun bir mekandır.

Sahnede Carmen operası sürüp giderken, asıl tiyatro fuayede ve localarda oynanmaya başlar. Gerçek yaşamda olanlar, Carmen’in öyküsünden çok daha aşırı ve abartılıdır. Sanat gerçekliğinin hayata ayna tutması işlevini, çok keyifli bir komediyle ele alan Opera Komik izleyenleri 19. yüzyılın Paris’inde bir geceye davet ederken burjuva izleyicisine de ciddi bir eleştiri sunmaktadır.

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here