Musahipzade ile Temaşa

BGST Tiyatro Boğaziçi – 2012

Kadro:

Metin: Tiyatro Boğaziçi
Reji, Kurgu ve Metin Düzenleme: Aysel Yıldırım, İlker Yasin Keskin, Özgür Eren
Proje Danışmanı: Uluç Esen
Afiş: Aydan Çelik
Dekor, Aksesuar: İlker Yasin Keskin, Özgür Eren
Kostüm: Duygu Dalyanoğlu, Selda Durna
Müzik: Nihal Albayrak, Orçun Yıldırım, Saro Usta
Işık-Efekt Uygulama: Dila Okuş
Oyuncular: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, İlker Yasin Keskin, Nihal Albayrak, Özgür Eren

 

Oyun Hakkında:

BGST Tiyatro Boğaziçi, 2009-2010 sezonunda “Molière Efendi” ile başladığı ve 2010-2011 sezonunda “Selam Sana Shakespeare” ile sürdürdüğü gençlik tiyatrosu serisine bu sezon Türkiye’den bir yazarla devam ediyor. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yazdığı oyunlarıyla Türkiye tiyatrosunun gelişkin örneklerini veren Musahipzade Celal ve eserleri, grubun yeni oyununa konu oluyor. Geleneksel ortaoyunu ile klasik batı tiyatrosunun dramatik yapısını bütünleştiren, tarih sayfalarının gölgesinde kalmış halk yaşantısını bütün canlılığıyla oyunlarında yansıtan Musahipzade Celal, “Musahipzade ile Temaşa”da hayat buluyor. BGST Tiyatro Boğaziçi de onun tiyatrosu aracılığıyla seyircileri geçmişte bir İstanbul turuna çıkarıyor.

“İşlemeli, kahverengi ahşap masasında bir memur… Eli kaleminde… Kimselere fark ettirmeden kendi kendine gülüyor, bir şeyler mırıldanıyor ve yazıyor… Önündeki pencereden İstanbul’a bakıyor… Ninelerinden, dedelerinden dinlediği eski zaman hikayeleri koca İstanbul sahnesinde canlanıveriyor. İstanbul’un Osmanlı hali… Esnafıyla, çengisiyle, çelebisiyle, kadısıyla, delisiyle, kıpır kıpır, hayat dolu bir yaşantı beliriyor önünde… Dar kafalı devletlular ve dalkavuklarından tutun, devrin batıl inanışlarına, eski esnaf dayanışmasından, karı koca münasebetlerindeki adaletsizliğe kadar pek çok meseleye dokunuveriyor kalemiyle…

Efendim Musahipzade Celal İstanbul’a bakıyor, İstanbul’un Osmanlı haline… Biz de ona bakıyoruz şimdi, sahnedeki aksine…”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here