İnsanoğlu İnsan

Kabare Dev Aynası – 2008

Kadro:

Yazan : Ali Erdoğan

Oynayanlar:
Ali Erdoğan
Harika Özovalı
İsmail Can Törtop
Eren Kayalı
Engin Yağcılar
Esra Güner

Piano : Özgecan Kızıldağ, Deniz Topçuoğlu
Gitar: Özgün Kızıldağ

 

Oyun Hakkında:

KABARE DEV AYNASI, TİYATROSEVERLERE KABAREYİ YENİDEN SEVDİRİYOR

Kabare Dev Aynası Tiyatrosu, İnsanoğlu İnsan oyunu ile tiyatroseverlerin büyük beğenisini kazandı. Devekuşu Kabare’den sonra kabare izleyemediklerini belirten izleyiciler, İnsanoğlu İnsan oyununda özledikleri tadı aldıklarını söylüyorlar.

Kurulduğu günden bu yana sadece kabare oynayan ülkemizin neredeyse tek kabare tiyatrosu olan Kabare Dev Aynası oyunlarında bize bizi anlatıyor. Bize ayna tutarak aynada kendimizi daha da önemlisi, aynadaki sırları kulağımıza fısıldıyor.

Bizden bir oyun çıkıyor çünkü bir halk tiyatrosu olan Kabare Dev Aynası, güncel olayları eğlendirici hale getirirken Geleneksel Tiyatromuzun zenginliklerinden, ortaoyunu, meddah, tuluattan da yararlanıyor, son dönemde sahne ve televizyonda göremediğimiz Siyasi Mizah ve Toplumsal Mizah’ı sahneye taşıyor.

Kabare Dev Aynası Tiyatrosu, söyleyecek sözü olan güler yüzlü bir tiyatro olarak, sekiz yıldır kabare bayrağını elinden düşürmeden, nitelikli bir eğlencenin peşinden koşuyor.

Ali Erdoğan, Kabare’nın Ustalarını Yeniden Sahneye Davet Ediyor

Ali Erdoğan; katıldığı televizyon programlarında ve basına verdiği röportajlarda kabarenin, dolayısıyla siyasi mizahın ustaları Zeki Alaysa, Metin Akpınar, Ahmet Gülhan ve Uğur Yücel’i her defasında sahneye davet ediyor. Bu davetten sonra görülüyor ki bu sadece Ali Erdoğan’ın değil büyük bir seyirci kitlesinin de isteği… Erdoğan, Her fırsatta Türkiye’de kabarenin babası sayılan Haldun Taner’i de anmayı da ihmal etmiyor.

Konu ile ilgili bazı haberler için:
http://www.kabaredevaynasi.com/medyadan.asp
http://www.kabaredevaynasi.com/haberler.asp

————————————

İNSANOĞLU İNSAN

Topluluğun kurucusu Ali Erdoğan, yazıp yönettiği, İLİŞKİME İLİŞME, SANSASYONUN KADAR KONUŞ, TIPKISININ AYNASI, KÜLAHIMA ANLAT, YOLUMUZU BULALIM oyunlarına bir yenisini daha ekledi: İNSANOĞLU İNSAN…

Ali Erdoğan’ın yazıp yönettiği oyunun müziklerini Umut Deniz Topçuoğlu, dekor uygulamasını Murat Kızıldağ, ışık tasarımını Süreyya Karaduman ve Sercan Büyükçınar yaptı.

İNSANOĞLU İNSAN oyunu, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar kurduğu bire bir ve toplumsal ilişkileri hicvediyor.

Oyun, insanoğlunun, tertemiz duygularla başlayıp, nikah salonunda atılan imzalarla resmiyete dönüştürdüğü fakat daha sonradan şiddetli geçimsizlik biçiminde mahkeme salonlarına taşıdığı ilişkilerinin traji komik yanlarını eğlenceli bir biçimde yansıtıyor.

Oyun ayrıca, çiftlerin evliliklerini renklendirme çabalarını, yani, kaçamak adını verdiğimiz değişik yastık şanslarını zorlama etkinliklerini ve ilişkilerimizdeki güven problemlerini şakacı bir uslüpta hicvediyor.

Toplumsal yozlaşmaya bağlı olarak ortaya çıkan çürümenin de nedenleri ve sonuçları üzerinde duran oyun insanoğlunun sorunlarını inkar ederek, çareyi ihmal ederek insanca bir yaşam yaşayamayacağının da altını çiziyor

Oyunda Ali Erdoğan’ın yanı sıra Harika Özovalı Baykal, İsmail Can Törtop, Engin Yağcılar, Eren Kayalı, Esra Güner rol alıyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here