Fosforlu Müzikali

Tiyatrokare – 2015

Kadro:

Suat Derviş’in “Fosforlu Cevriye” romanından Uyarlayan: Tuncer Cücenoğlu
Yöneten: Serkan Üstüner

Oyuncular
Ayça Varlıer
Fatih Dönmez
Pınar Yıldırım
Cem Güler
Mert Carim
Ece Duran

 

Oyun Hakkında:

Suat Derviş’in “Fosforlu Cevriye” romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyun, eski İstanbul’un Galata semtinde yaşanan buruk bir aşk öyküsünü anlatıyor. Güzelliği ve parlak zekasıyla adeta ışıldayan Fosforlu Cevriye, yaşamını fahişe olarak sürdürmek durumundadır. Sürgünden kaçarak İstanbul’a tekrar geldiğinde, kendisini bu kez hiç alışkın olmadığı bir ilişkinin içinde bulur. Siyasi düşünceleri nedeniyle idam mahkumu olarak yargılanan bir aydın, ona insanlığını tekrar his ettirir. Fosforlu Cevriye , bu yeni aşkında artık bir cinsel obje olarak görülmemekte, , daha önce tatmadığı insani duyguları yaşamaktadır. İstanbul’un karanlık ve yalnız sokakları artık ay ışığında romantik gecelerin yaşandığı bir yere dönüşmüştür. Ancak, bu mutluluk kısa sürecek, dillere destan olan platonik aşk, yerini buruk bir acıya bırakacaktır.

Son yıllarda en çok izlenen ve en uzun süren Tiyatrokare yapımı “Leyla’nın Evi” ile, tüm tiyatro ödüllerini alan Ayça Varlıer, 14 farklı parçadan oluşan bu müzikale sadece güzelliği ve oyunculuk yeteneğiyle değil, ustalıkla yorumladığı şarkılarıyla da damga vuruyor. Eylem Pelit’in bestelediği ve müzik direktörü olarak görev aldığı.Ayrıca vokal şef/direktorlüğü’nü Çelik Kasapoğlunun üslendiği, oyunun koreografisi Candan Baş’a ait. Serkan Üstüner’in sahneye koyduğu oyunun dekor ve kostüm tasarımını Aslı Varlıer Pelit, ışık tasarımını Ulaş Yatkın gerçekleştiriyor. Oyunun dramaturjisi ise Cevdet Canver’e ait.

Fatih Dönmez’in “Fosforlu’nun büyük aşkını” canlandırdığı müzikalde Pınar Yıldırım , Mert Carim, Ece Duran, Cem Güler, İstanbul sokaklarındaki farklı tipleri canlandırıyorlar. Ayça Varlıer, müzikalde “Fosforlu” rolünün yanı sıra, “Suat Derviş” olarak Fosforlu’nun öyküsünü anlatan yazarı da oynuyor.

Projenin yapımcılığını Nedim Saban Üstleniyor

1 YORUM

  1. Kanımca olmamış.Yarıda çıktım.Ayça Varlıer harici oyunculuklar eğreti duruyordu.Konu ağır ilerliyor.Ses de çok boğuk geliyordu,şarkıların birçoğunun sözlerini anlayamadık.Leyla’nın Evi’nden sonra çok yavan geldi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here