Chamaco

Semaver Kumpanya – 2006

Kadro:

Yazar : Abel Gonzales Melo
Çeviri : Sakıp Murat Yalçın
Yönetmen : Orestes Perez Estanquero
Sanat Yöntmeni : Fatih Dönmez – Volkan Sarıöz
Konsept ve Sinematografik Sahne Dramaturjisi : Orestes Perez Estanquero
Yonetmen Asistanı : Fatih Dönmez

Sahne Tasarımı : Abeloliva
Işık Tasarım : Cem Yılmazer
Muzik : Melis Şeşen – Belkis Sosa
Kostum Tasarımı : Nazlı Ergör – Banu Çiçek
Multimedya : Volkan M. Sarıöz – Sibel Altan
Produksiyon : Eda Çatalçam – Çelik Bilge
Genel Sanat Yönetmeni : Işıl Kasapoğlu

Oyuncular :

Karel Darin : Ahmet Kaynak
Alejandro Depas : Melih Düzenli
Miguel Depas : Tansu Biçer
Silvia Depas : Gökçe Sezer
Roberta Lopez : Özlem Durmaz
Felipe Alejo : Serkan Keskin
La Paco : Bülent Çolak
Saul Alter : Sarp Aydınoğlu
Anlatıcılar : Aylin Çalap – İrem Erkaya

 

Oyun Hakkında:

Tiyatromuz 2006-2007 sezonunda , Küba’nın en genç ve yetenekli yazarlarından biri olan Abel Gonzalez Melo’nun 2005 yılında kaleme aldığı “Chamaco” adlı Küba oyununu yine Küba’lı bir yönetmen olan Orestes Perez Estanquero tarafından sahneliyor.Küba’da okuma tiyatrosu olarak sahnelenen “Chamaco” Küba seyircisi dışında ilk kez Türk seyircisi ile Semaver Kumpanya’nın sahnesinde buluşacak.1 Ekim Pazar günü saat 16.00’da tanıtım oyunu ile 16 yaş ve üzeri seyircisi ile buluşacak olan “Chamaco” evrensel konusunun yanında Küba’nın kültürel ve sanatsal yapısını tanıyabilmemize fırsat tanıyor.Oyunun sinematografik sahneleme biçimi baz alınarak sahnelenecek olması yine Türkiye’de denenmemiş yenilikçi bir tiyatro dili ile seyircinin buluşmasını sağlayacaktır.

Oyun Küba’nın başkenti Havana’da 23 Aralık ve 26 Aralık tarihlerinde geçmektedir. Karel Darin’in işlediği cinayet üzerinden kurgulanan oyun da, cinayetin sonrasında gelişen olay örgüsünü ve çarpıklıkları görmekteyiz. İnsanların yalnızlıklarını, çelişkilerini, hüzünlerini ve varolan düzen içinde tutunamayışlarını aktaran oyun, insanın koşullar karşısında değişim sürecini lirik bir dil ile aktarmaktadır.

Ekonomik farlılıkların, sosyal yaşantının biçimlenmesinde ve kişisel gelişimin oluşmasında çok önemli bir rol oynadığını ve ekonomik yetersizliklerin, yaşam koşullarını yerine getiremeyecek noktaya ulaştığında yozlaşmışlığı ve hukuki boyutlarda suçu nasıl doğurduğunu gelişen dünya düzeni içerisinde seyirciye aktarabilmeyi hedeflemekteyiz.

“Chamaco” İspanya Büyükelçiliği, Birinci Dramaturji Yarışması Ödülüne layık görülmüştür.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here