İstanbul Devlet Tiyatroları’nda Anadolu Buluşması

galeri/20155Leonce_ile_Lena.JPG>
İstanbul Devlet Tiyatroları, dört bölgeden yedi Devlet Tiyatrosu ekibini İstanbul’a davet ederek İstanbul seyircisine Anadolu sanat zevkini sunuyor.

İstanbul’da sekiz sahnede yetişkin ve çocuk seyircilere tiyatro izleme imkânı sunan Devlet Tiyatroları, Anadolu’da bulunan Devlet Tiyatroları ekiplerini İstanbul’da düzenlenen buluşmayla bir araya getirdi. Anadolu Buluşması başlığıyla İstanbul sahnelerine renk ve sanat katan ekipler arasında Adana, Sivas, Konya, Trabzon, Diyarbakır, Van ve Erzurum Devlet Tiyatroları ekipleri bulunuyor. İstanbul’da ilk kez tertiplenen kapsamlı Anadolu buluşmayla ilgili konuşan Devlet Tiyatroları Müdürü Zafer Kayaokay, oyunlara beklediklerinden çok daha fazla ilgi gösterildiğini belirterek şunları söyledi:  

“4 BÖLGEDEN 40’I AŞKIN OYUN”

Anadolu ekiplerimizle birlikte İstanbul’da bir tiyatro buluşması tertipledik. Katılımın yoğun olduğu buluşmada, şimdiden biletler tükenmek üzere. İlerleyen yıllarda dört bölgeden yedi oyun yerine, tüm bölgelerimizden 15 oyunu İstanbul’da seyircimizle buluşturacağız.

“DİYARBAKIRLI SEYİRCİLER DİYARBAKIR EKİBİNE BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ”

Tiyatroda Anadolu buluşmasıyla, İstanbul’da bulunan Diyarbakırlı izleyicilerimiz kendi kent tiyatrolarını İstanbul’da seyretme imkânına sahip oluyor. Başta Trabzonlu seyircilerimiz Trabzon’dan gelen oyunlarımıza ilgi gösteriyor. Sonrasında ise İstanbullu tiyatroseverler oyunları hınca hınç dolduruyor. Öte yandan Erzurum, Van gibi doğu kentlerimizi de İstanbul’da ağırlamaktan huzur duyuyoruz. Diğer ekiplerimizle birlikte İstanbul’da bir tiyatro buluşması tertipledik. Buradaki amacımız dostça yaşayan Anadolu halkları gibi, Anadolu tiyatrolarını da bir arada görebilmek. Bunu başarabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Buluşma oyunları önceki gün Adana Devlet Tiyatrosunun “Leonce ile Lena” ve Erzurum Devlet Tiyatrosunun “Çıkmaz Sokak Çocukları” oyunuyla start aldı.

Tiyatroda Anadolu buluşmasının Mayıs ayı sonuna kadar İstanbul Devlet Tiyatrolarını tüm sahnelerinde süreceği öğrenildi.       


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here