Devlet Tiyatroları Anadolu Buluşmasında ‘Dikkat’ Zamanı

galeri/20155dikkat.png> -ANADOLU BULUŞMASINDA ,’DİKTAT’ ZAMANI…

-DİYARBAKIR DT’DEN İSTANBUL’A BARIŞ OYUNU

-DİYARBAKIR DT BARIŞ İÇİN ‘DİKTAT’ DİYOR

-BARIŞ OYUNU DİKTAT’A İSTANBUL’DA YOĞUN İLGİ

-İSTANBUL SEYİRCİSİ DİKTAT’I DİKKATLE İZLEDİ

İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen ‘Anadolu Buluşması’ kapsamında, önceki gün Küçük Sahne’de Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun Diktat adlı oyunu sahnelendi. Oyuna yoğun ilgi gösterilmesi gözlerden kaçmadı.

Enzo Cormann’ın yazıp Nükhet İzet’in çevirdiği Diktat ile Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, İstanbul seyircisine barış mesajları veriyor. Bilinmeyen bir ülkede, bilinmeyen nedenlerle, aynı topraklarda birbirine düşman olan iki kardeşin acıklı hikâyesini anlatan oyununda barış ve affetme duygusunun pekiştirilmesi göze çarpıyor.

OYUN NEYİ ANLATIYOR?

Oyunda, iç savaş çıktığında ayrı saflarda yer alan iki kardeş Piet ve Val’in hikayesini anlatıyor. İki kardeş,iç savaşın sonunda farklı köşelere savruluyor. Piet umut vaat eden bir doktor ve politik bir figüre dönüşüyor. Resmi kayıtlarda “ölü” yazan üvey kardeşi Val ve annesi ise başka bir ülkeye yerleşiyor. Yıllar sonra iki kardeş eski bir kültür merkezinin harabelerinde buluşuyor. Val, kardeşi Piet’e silah doğrultuyor. Babasının nasıl öldüğünü kardeşine anlatıyor. Sonrasında hesaplaşmalar ve iki kardeşin olmazsa olmaz affetme, barışma öyküsü seyirciye yansıtılıyor.

Tecrübeli Rejisör Işıl Kasapoğlu’nun Diyarbakır’da Devlet Tiyatrosu sahnesinde yönettiği Enzo Cormann’ın ‘Diktat’ oyunu bir hesaplaşmaya ışık tutuyor. Val başlarına gelenlerden abisini ve onun yer aldığı kesimi suçluyor.

IŞIL KASAPOĞLU: EN BÜYÜK HAYALİM GERÇEKLEŞTİ

Diktat’ı Diyarbakır’da sergilemenin kendisi için bir hayal olduğunu ve bu hayalinin gerçekleşmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten deneyimli Rejisör Işıl Kasapoğlu,”Kardeşler arasında yaşanacak kavganın varacağı bir yer yok. Bu oyunu kendisini Trak ve Trip diye konumlandıranlarla birlikte tüm insanların izlemesi gerekiyor. Oyunla bu safları bir araya getirip onlara kardeş kavgasının anlamsızlığını anlatmak bu yapımda görev almış herkesin en büyük dileği” diye konuştu.

AYŞEN İNCİ: “DİKTAT BARIŞA KATKI SUNUYOR”

Devlet Tiyatroları sanatçısı ve müdür yardımcısı Ayşen İnci, Diktat’ı son derece başarılı bulduğunu belirterek, iki kişilik oyunda sanatçıların yetmiş beş dakika yüksek performans sergilediğini belirterek şunları söyledi: “Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Diktat, son yıllarda izlediğim en başarılı barış temalı oyunlardan biri. İstanbul seyircisi de oyuna ilgisini sahnelerimizi hınca hınç doldurarak gösterdi. Diktat ve benzeri oyunlar hem toplumsal hoşgörüye hizmet etmekte hem de toplumların kendi dinamikleriyle yüzleşmesini sağlamakta.”

ZAFER KAYAOKAY: ANADOLU SANATINA KATKIMIZ ARALIKSIZ DEVAM EDECEK

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay ise Anadolu Buluşmasını son derece önemsediklerini belirterek, aynı ve farklı günlerde İstanbul’un tüm sahnelerini Anadolu Tiyatrolarına açtıklarını ve Anadolu sanatının İstanbullu seyircilerle buluşması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Küçük Sahne’de gösterimi Devam eden Diktat, 20 Mayıs tarihine kadar seyirciyle buluşacak. 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here