Defne Halman’a linç kampanyası.

Tiyatro oyuncusu Defne Halman, 20. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri törenindeki konuşmasında ‘Rumelihisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim’ sözleri üzerine sosyal medyada karalama kampayası başlatıldı.

Sosyal medyada, ‘Skandal çağrı’, ‘ödül törenine gölge düşürdü’ ‘Fetih’in sembölü camiye savaş açtılar’, ‘Tiyatrocuların soyu Bizans olabilir’, ‘Tiyatrocuları Rumeli Hisarı’ndaki mescide karşı sahneden örgütledi’, ‘Allah düşmanı’ benzeri ifadeler kullanılarak Halman hedef gösteriliyor.

Yeni Şafak gazetesinin internet sitesi de “Halman’dan mescidi engelleme çağrısı” başlığını kullanarak Halman’ı hedef gösterdi. Yeni Şafak haberinde “Yıllarca konser alanı olarak kullanılan ve fetih ruhunu inciten Rumeli Hisarı’ndaki mescit yapımı tiyatrocuları rahatsız etti. Sadri Alışık Ödül Töreni’nde ‘yılın en iyi kadın sanatçısı’ ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen Defne Halman, Rumeli Hisarı’ndaki mescit için skandal bir çağrıda bulunarak, ödül törenine gölge düşürdü” ifadelerine yer verdi.

Halman, 4 Mayıs’ta yapılan ödül törenindeki konuşmasında, “Birlikte ne kadar güçlüyüz, ne kadar güzeliz. Bu gücümüzü sansüre karşı koymak için de kullanalım. AKM’yi çürümeye bırakanlara dur demek için de kullanalım bu gücü… Rumelihisarı Sahnesi’ne mescid yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz yüksek çıkıyor. Beraber direnelim” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da TİKA toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Fatih’in emaneti olan Rumeli Hisarı içerisindeki bu mescit tekrar inşa edilmeye çalışılıyor. İnşaat şu anda sürüyor, inşallah ramazana değilse de bayrama yetişecek ve ibadete açılacak. Ne güzel bir hizmet değil mi? Yapanlardan Allah razı olsun. Ama bakıyoruz, bir ödül töreninde, sanatçı olduğu iddiasındaki birileri çıkıyor ‘Biz buraya mescit yaptırmayız, buna izin vermeyiz’ diyor. Siz kimin bağından, kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı. Fatih’in emanetine ihanet konusunda milletin değerlerinden bihaber olanlarla bunları istismarını yapan şer örgütü bir araya gelebiliyor. Bu iki kesim, Gezi olayları sırasındaki gizli işbirliklerini artık aleniyete dökmüş durumdalar. Biz, dünyanın dört bir yanında ecdadın emanetlerini ihya etmenin çabası içindeyken bunlar kendi ülkemizde hem de Fatih’in emanetinin ihyasını engellemeye çalışıyor.” 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here