Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Okuma Tiyatrosu: Gergedanlar

Bakırköy Belediye Tiyatroları ‘Gergedanlar’ı  Seyirci ile Buluşturuyor
 
Bakırköy Belediye Tiyatroları dünya tiyatro edebiyatının seçkin örneklerini seyirci ile buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl başlatılan okuma tiyatrolarının  devamı niteliğinde olan bu yılki etkinlik kapsamında, modern klasikler arasında önemli bir yeri olan, Eugène Ionesco’nun ‘Gergedanlar’ isimli oyunu seyirci ile buluşacak.
 
1909 yılında Romanya’da Fransız bir anne ile Rumen bir babanın oğlu olarak  doğan Eugène Ionesco, Samuel Beckett’le beraber Absürd Tiyatro’nun kurucusu olarak kabul edilir. Ionesco’nun en bilenen oyunlarından olan ‘Gergedanlar’ ilk kez 1959 yılında sahnelenmiştir.
 
Baskıcı rejimlere atıfta bulunan ‘Gergedanlar’, rutin bir hayatın içinde yaşayan sıradan insanların iktidarı kurguladıkları ve süratle iktidardakilerin çarpık suretine dönüştükleri karanlık bir dünyanın ironisini çiziyor. Absürd tiyatro akımının bir örneği olan oyunda, gittikçe tuhaflaşan bu tekinsiz dünyada olan bitene uyum sağlayamayan Berenger’in zorunlu ve traji-komik savaşına tanıklık ediyoruz.
 
‘Gergedanlar’ oyununu okuma tiyatrosu olarak Murat Şenol yönetiyor. Hasan Anamur’un çevirdiği metinde Tugay Mercan, Şirin Asutay, Gülru Pekdemir, Ercan Koçak ve Ozan Ayhan başlıca rollerde görev alıyorlar. Oyunun afiş tasarımı Ethem Onur Bilgiç’e ait.
 
Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik; 12 Mayıs 15.00′ da Müşfik Kenter Sahnesi’ nde ve 14 Mayıs 20.30’da Turhan Tuzcu Sahnesi’nde izlenebilir.
 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here