Bakırköy Belediye Tiyatroları Yeni Oyunu ‘HİZMETÇİLER’

‘HİZMETÇİLER’

15 / 16 / 24 / 30 NİSAN & 2 / 5 / 7 MAYIS 20.30

BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ

Gişe: 0212 661 38 94-95

‘İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan.Mesele adil olmakta.Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım!’ HİZMETÇİLER / JEAN GENET

Bakırköy Belediye Tiyatroları çağa damgasını vuran yazarlardan Jean Genet’nin dünyaca ünlü Hizmetçiler (Les Bonnes) adlı eserini sahneliyor.Yönetmenin sahneleme uslubuyla metni yeniden oluşturduğu oyun , hanımlarına nefret ve arzu ikileminde tekinsiz bir tutkuyla bağlı olan iki hizmetçi kızkardeşin gerçek ve fantazi ile iç içe geçmiş öyküsünü anlatıyor.

Jean Genet’nin, 1933’de Fransada gerçekleşen ve büyük çalkantıya neden olan Papin Kardeşler olayından esinlenerek yazdığı Hizmetçiler , gizemlerle örülü bir düş içinde düşü -bir karabasan içinde karabasını- , yazarın tüm eserlerinde olduğu gibi çarpık bir aynadan yansıyan görüntümüzü yüzümüze tutuyor.

‘Aynaya bakar gibi sana bakar , kendine bakan seni görürüm’

Yaşamı ve sanatında toplumca takınılmış ahlak ve değer sistemini kökten sorgulayan Jean Genet (1910-1986) Paris’te dünyaya geldi. Bebekken terkedilen Genet’nin aidiyetsizliği doğumuyla başladı,ve yetimhane, ıslahevi ve hapishanede geçirdiği yılların ardından bir yazar olarak dünyaca ün kazandığı yaşamı boyunca da sürdü.

Ötelenen ve küçümsenen her şeyde derin bir güzellik bulduğunu söyleyerek bunları şiir,roman ve oyunlarında yeniden saygınlıklarına kavuşturur. Genet’nin kahramanları , kendilerine benzemeyenlere yaşama şansı tanımayan bir düzene karşı duran, toplumca makbul sayılmayan “hiç kimseler”dir. Oyunlarında Coup de theatre özellikleri (beklenmedik olaylar)

görülen Genet’nin dünyasında kişiler kendi gerçeklerinin dışında bir dünyanın kavuşulmamış anısıyla beslenirler ve farklı kimliklere bürünebilirler. Eserlerinde yaratıcısı tarafından istenmemiş ve bir melekken düşmüş olan Şeytan’ın sonsuza dek yasaklandığı ışık dünyasına karşı isyanı görülür.

‘Örümcek olmaktan, şemsiyelik olmaktan, kılıksız, tanrısız, annesiz babasız olmaktan bıktım artık. Herkes bana arsızın, kokmuşun biri gözüyle bakıyor.Sen de bana öyle bakıyorsu’

Bir suçluyken kendisini reddeden bu dünyayı reddeden Jean Genet, meydan okuyuşunu bir genelev ve bir hapishane arasına yaptırdığı mezarında devam ettirmektedir.

Geçtiğimiz sezonlarda Sidikli Kasabası Müzikali, Adiller ve Örümcek Kadının Öpücüğü’nü sahneleyen Oğuz Utku Güneş’in yönettiği Hizmetçiler’de Elif Ürse, Yelda Baskın ve Nazan Koçak rol alıyorlar.

‘Peşkiri ver. Çamaşır mandallarını ver. Soğanları soy. Havuçları kazı. Camları sil. Fayansları ov. Musluklan kapa. Paydos artık bunlara. İtiraz ediyorum ! Benim de hizmetçilerim olacak!’

Oyuncular: Elif ÜRSE Yelda BASKIN Nazan KOÇAK

Yazan: Jean GENET Çeviren: Salâh BİRSEL Yöneten: Oğuz Utku GÜNEŞ

Yardımcı Yönetmen: Yelda BASKIN Reji Asistanları: Damla KARAELMAS, Onur DURMAZ, Emre SIRIMSI

Dekor Tasarım: Ayçın TAR Kostüm Tasarım: Sadık KIZILAĞAÇ Işık Tasarım: Yakup ÇARTIK Afiş Tasarım: Ethem Onur BİLGİÇ

Sahne Amiri: Mümin SİVRİ Teknik Ekip: İsmail Hakkı ALEV, Ali KAYA, Burak KAYIK Aksesuar: Muhammed Ali ALIŞKAN, Zekeriya KONYA Işık Kumanda: Kazım YÜKSEL, Güner ŞEN Efekt Tasarım: Bora NAKİPOĞLU Ses Kumanda: Gürsel YILMAZ Gece Terzisi: Sevim PİNTİOĞLU Saç Tasarım: Zeki Kuaför Fotoğraf: Murat BULDANLIOĞLU

‘Katkılarından dolayı Destan BATMAZ’a teşekkürler’


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here