Dede Korkut Kitabı – Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu

 Dede Korkut Hikâyeleri… Türklerin bilinen ilk anlatılarından… Nurdan ÖZGÜR’ün yazdığı oyun,  Rasim Aşın yönetiminde 9 Aralık 2014’de prömiyerini yaptı.  Oyun 10 – 12 yaş grubuna yönelik, Türk kültür ve geleneklerinin yansıtıldığı; güç ve akıl ana teması etrafında aile bağları, Türk toplumunda kadınların önemi ve işbirliğinin öneminin vurgulandığı “Dede Korkut Kitabı” adlı oyun beğeniyle izleniyor.

Oyunun beğeniyle izlendiğini ve 10 – 12 yaş grubuna hitap ederek Adana ayrıcalıklı bir konum elde ettiğini hem görüyorum hem de bizzat bunu yaşıyorum. Neden derseniz. Bizzat oyunun dramaturgu ve oyuncusu olarak yani bunu bizzat yaşayarak görüyorum. Bu ayrıcalıkta Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Şube Müdürü İsmail Dikilitaş’ın perspektifleriyle önemli bir yeri olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.

Bir oyunun prova sürecinden itibaren oyunu gözlemlemek, içinde bulunmak, gelişimini ve değişimi görmek; bir tiyatro eleştirmeninin arayıp ta bulamadığı şey muhakkak… Oyunu seve seve oynadım ama objektifliğimi yitirmeyeceğim. Bir tiyatro eleştirmeni cesur değilse en zayıf kalemlerden biridir. Ben de bu oyun hakkındaki düşüncelerimi objektif olarak belirtmek istiyorum.

“Dede Korkut Kitabı” Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Çocuk Tiyatrosu Birimi” tarafından 09 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 14.30’da Belediye Tiyatro Salonunda oynandı ve hala da (“Ayışığı Sirki” adlı diğer çocuk oyunumuzla dönüşümlü olarak) oynanmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Pedagog dramaturg Nurdan Özgür’ün yazıp Pedagog rejisör Dr. Rasim Aşın’ın yönettiği  ‘DEDE KORKUT KİTABI’ adlı çocuk oyunu ile Elazığ Müzik ve Sanat Derneği (EMSAD) tarafından düzenlenen 3. Nejat Uygur Tiyatro Festivali’nde 3 ödül aldı. Ayrıca Dr. Rasim Aşın “Çocuk Gelişimi ve eğitimimde tiyatro sanatından faydalanma” konulu seminer düzenledi.

Adana Şehir Tiyatroları katıldığı festivalde ‘Dede KORKUT KİTABI’ adlı oyunuyla EN İYİ KOSTÜM   (Bengisu Mukiyen) , EN İYİ KADIN OYUNU ödülünü NİMET GÖRKEM KAYAR ve EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ödülünü GİZEM GÜLÜŞ KOÇOĞLU adlı oyuncularımız olmak üzere 3 dalda ödül aldı.

 6 – 7 Nisanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Beyarmudu Belediyesi’nin düzenlediği tiyatro festivaline katılacak olan “Dede Korkut Kitabı”  çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.
“Her yaş grubu kendine uygun oyun izlemeli” düşüncesiyle pedagojik ve psikolojik danışman kontrolünde 10 – 12 yaş grubu için sahnelenen oyun. Bu özellikleriyle Türkiye’de örnek bir uygulamayı temsil ediyor.

 “Dede Korkut Kitabı”nın ortaya çıkış sürecinde Psikolojik Danışman (Özge GENÇ), Pedagojik Danışman (Mustafa ALTUNHAN), Dramaturg (bendeniz) desteği alınarak, disiplinler arası bir çalışmaya imza atıldı. 10 – 12 yaş grubunun psikolojileri, tepkileri, istekleri, sevinçleri ve önemsendi. Bu da oyunun alımını fazlasıyla kuvvetlendirdi.

Oyuncuların az sayıda, oyun kişilerinin çok sayıda olması, sahne trafiğini azaltmadaki en önemli durum olarak çıkıyor karşımıza. Kuklaların kullanılması estetik değeri yükseltmekle birlikte çocukların anlama ve kavramasını kuvvetlendirmektedir.

Bildiğimiz oyun formatlarından ziyade, daha çok ‘Anlatısal Oyun’  niteliğinde olan oyunda oyundaki kişi fazlalığından dolayı, sahneyi daha sade kullanmak için ve estetik sunumu daha kaliteli kılmak için kuklalar kullanılmış. Her bir oyuncu birkaç kukla ile oyun kişilerini canlandırarak estetik yelpazeyi daha da genişletiyor.

Yönetmenin en önemli amaçlarından biri de çocukları sahneye alıp, onların oyuna katılımını sağlamak ve onları araştırmaya sevk etmek… Bu farklı; estetik görünümden ziyade çocukların alımına ve mutluluğuna önem veren ve detayları önemsemeyen yaklaşım izleyiciler tarafından bir hayli beğenilmiş görünüyor.  

Şimdi sizlere oyunun künyesinden bahsetmek istiyorum. Yazarı, yönetmeni, dramaturgu, pedagojik danışmanı ve psikolojik danışmanı daha önceden belirtmiştim. Fakat oyunculardan hiç bahsetmedik. Sevgili Gizem GÜLÜŞ KOÇOĞLU kardeşim, Ergün ÖZFIRINCI Orhan KUŞÇU ağabeylerim, Nimet Görkem Kayar kardeşim ve sazıyla oyunumuzun müziklerini veren hatta kendi besteleriyle de oyunumuzu renklendiren Arif ATILGAN kardeşim ve naçizane bendeniz (Kurtuluş     BİLGİLİOĞUL) oyunu hep birlikte seyircilerle buluşturduk.
 
Kostüm Tasarımımızı Bengisu MUKİYEN, Dekor Tasarımımızı Tansu LİMAN, Işık Tasarımımızı Kabil KARACA yaptı. Dans Koreografi için Adana Belediye Konservatuarından sevgili hocalarımız Murat YILMAZ, Veysel İLDENİZ, Kadir SİNGİL’den destek aldık.

Hülya SAĞLIK ablamız her zaman ki gibi kostüm uygulamada idi. Sahne Sorumlularımız: Canan TANAK – Haydar ŞAHİN –Mehmet EMİN PALU. Teknik Uygulamada ise Yücel UĞURLAR – Kamil TOPAL görev alıyor.

 “Dede Korkut Kitabı” hafta içi Salı ve Çarşamba günleri saat 14.30 da Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu salonunda 10 – 12 Yaş arası çocuklarımızla (5, 6. ve 7. Sınıf Öğrencileri)  buluşuyor.

Oyun önce iki perde olarak çıktı. 1. Perdesi 40 Dakika; 2. Perdesi 40 dakika sürüyordu. Fakat okulların zaman problemine çocukların dikkat dağınıklığı da eklenince oyun tek perdeye ortalama 60 dakikaya indi. Bu haliyle; 10 – 12 yaş arası çocuklarımızın keyifle izleyeceği oyun; Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun 6 – 9 yaş arasındaki çocuklarımız için hazırladıkları diğer çocuk oyunu “Ayışığı Sirki” ile dönüşümlü oynamaktadır.

Hafta içi Salı ve Çarşamba günleri saat 14.30 ‘da, hafta sonu ise Cumartesi günleri saat 11.00‘da Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda oynanan oyunumuzu ücretsiz izleyebilirsiniz.

İyi seyirler…

Kurtuluş BİLGİLİOĞUL
 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here