Alexandra Kazazou ile ‘Solo Performansa Doğru’ Fiziksel Tiyatro Atölyesi…

SOLO PERFORMANSA DOĞRU

Solo Performansa Doğru adlı atölye çalışması, Studio Matejka kurucularından Alexandra Kazazou’nun yürütücülüğünde gerçekleşecektir. Bu çalışma, performansçının kendine has fiziksel sesini keşfetmesi adına bir düzlem oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmada ana odak, performansçının tek kişilik bir performansa hazırlanırken kendi gücünü keşfetmesi ve derinlemesine araştırması olacaktır. Karşısına çıkacak zorlukları deneyimlerken performansçının ya da dansçının sürecine odaklanılacaktır. Dans ve hareket teknikleri, ses ve metin araştırması, Studio Matejka’nın sanatçının kendi gücünü ortaya çıkarmasında izlediği yöntem doğrultusunda gerçekleşecek bu atölye, profesyonel oyuncu ve dansçıların ARADAKİ ALAN ile, hareket ve organik olanla, duyarlılık ve kendine has olanla,  metnin getirdiği ve kendi nabzıyla karşılaşması adına ama en önemlisi aktörün gücünün bir grup karşılaşmasından geldiğini unutmadan kendi sözünü gün ışığına çıkarması adına biricik bir fırsat sunmaktadır.

 
ATÖLYEYE KİMLER KATILABİLİR?

Solo Performansa Doğru atölyesi, fiziksel ve teatral ifadenin deneyimsel ve dinamik formlarını keşfetmek isteyen deneyimli ve profesyonel aktörlere, dansçılara ve hareket odaklı çalışanlara açıktır. Önceden hareket çalışmış (modern dans, klasik teknik, dövüş sanatları, kontakt doğaçlama) iyi seviyedeki öğrenciler de katılabilir. Atölye, hareket pratiklerine, ses, müzik konusuna ilgi duyanlara da açıktır yalnız çalışma, belli ölçüde fiziksel ve zihinsel dayanıklılık  gerektirmektedir.

 
HER KATILIMCI , ÇALIŞMAYA İLGİSİNİ ÇEKEN SEÇTİĞİ BİR METİN ,RESİM VE TEMSASINA BAĞLI BİR ŞARKI GETİRMELİDİR.

               
ATÖLYE TARİH VE SAATLERİ :

        23 ŞUBAT  10:00- 16:00
        24 ŞUBAT  10:00- 15:00
        25 ŞUBAT  10:00- 16:00
        26 ŞUBAT  10:00- 17:30

KATILIMCI SAYISI  10 KİŞİ İLE SINIRLIDIR.
KATILIM ÜCRETİ : 500TL

REZERVASYON İÇİN :

GİZEM TATAROĞLU : 0535 311 49 60

 
NEREDE : ÇIPLAK AYAKLAR KUMPANYASI
                    Firuzağa mah. Çukurcuma cad.
                    No: 6/ 3 Beyoğlu / İstanbul

Facebook Link : https://www.facebook.com/events/720675658052323/?pnref=story

 
Alexandra Kazazou
Wroclaw (Polonya)’da doğdu. Selanik’te Aristo Üniversitesi’nde oyunculuk öğrenimi gördü. North National Theatre’da oyunculuğa devam ederken Atina’da Asypka Tiyatro’sunu kurdu. Öğrenimi sırasında Song of the Goat Theatre’da Pieśń Kozła Tiyatrosu’nun yürüttüğü bir atölye çalışmasında fiziksel tiyatro ile tanıştı. Daha sonra 2009’da Wroclaw’a dönerek aynı tiyatronun Manchester Metropolitan Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü Oyunculuk Ana Sanat Dalı yükseklisans programına başladı. Jerzy Grotowski Enstitüsü’nde Studio Matejka’nın grup üyesi olarak çalışmalarına devam eden Kazazou, solo performansı Charmolypi’yi festivallerde ve çeşitli sahnelerde seyirci ile paylaştı (Polonya, Yunanistan, Belçika ve Rusya). Song of the Goat Theatre’ın partneri olan Odra Ensemble üyesidir ve Wroclaw’da Jubilo Projesi’nin yürütücülerindendir. Ana araştırması, Klasik Yunan Tiyatrosu’nda koronun işlevi ve gündelik yaşamdaki koro ve topluluktur. Küba’daki Guantanamo Kampı’na yaptığı seyahat yaşamını ve sanatını etkileyen en önemli olaylardandır. Sertifikalı Ashtanga Yoga hocası olmasının yanısıra Wroclaw Üniversitesi’nde Akdeniz Araştırmaları Kürsüsü’nde Klasik Yunan Tiyatrosu üzerine ders vermektedir. Ayrıca Song of the Goat Theatre oyuncularından Anna Krotoska’nın solo performansı Linatendu adlı eserin yönetmenidir.

 
Studio Matejka
Studio Matejka, 21. yüzyıl performans tekniklerini, özellikle performans türleri arasındaki sınırlar, eğitim teknikleri arasındaki sınırlar, kişisel ifade ve kolektif rezonans arasındaki sınırlar gibi sınırlar arası geçişliliği araştıran bir fiziksel tiyatro laboratuarı olarak 2010’da kurulmuştur. Uygulamaya dayalı araştırma ile performansçılar, kuvveti, becerikliliği ve hızı geliştirmeye yönelik çalışarak birbirinden farklı fikir, imge ve dil ile fizikselin dilinden “konuşma”yı amaçlar. Studio Matejka, varolan performans yaklaşımlarından “başka” bir yaklaşım oluşturmayı amaçlamaz, daha çok varolan yöntemleri pedagojik ve yaratıcı araştırma için bir tramplen olarak kullanır, böylece kişisel keşiflerin, paternlerin ve/ya zıtlıkların haritasını çıkarır ve bunları devam etmekte olan sürecin bir parçası haline getirir.

Studio,  Matej Matejka tarafından yönetilmektedir ve 7 farklı ülkeden 8 performansçıdan oluşmaktadır. Ayrıca düzenli olarak dış üyeler ile birlikte çalışmaya devam etmektedir. Vivien Wood (İngiltere), Sarie Mairs Slee (İngiltere/ABD) ve Milan Kozanek (Güney Kore) psikofiziksel araştırma konusunda Matej Matejka’ya yardımcı olmaktadır. Ditte Berkeley (İngiltere) ve Jaroslaw Fret (Polonya) müzik öğretimini yürütmektedir. Sarie Mairs Slee’ye süpervizyonda Torbiorn Oppendal (Norveç) yardımcı olmaktadır. Ayrıca Ragnhilg Freng Dale (Norveç) kayıtta ve laboratuvar araştırmasına katkıda bulunmaktadır. Studio’nun film ve belgesel konusunda çalışanlar ise Adam Hanlujak (Güney Kore), Peter Kotrha (Güney Kore) ve Karol Jarek’(Polonya)dir.

 
Grotowski Enstitüsü
Grotowski Enstitüsü (Wroclaw), Jerzy Grotowski’nin yaratıcı pratikleriyle örtüşen sanat ve akademik araştırmaları biraraya getiren kurumdur. Jerzy Grotowski’nin 1989’da başlayarak geliştirdiği Kültür ve Tiyatro Araştırma Merkezi’nin devamı olan Enstitü, Wroclaw’da Eski Meydan’daki yerindeki Studio Na Grobli’de ve Brzezinka’da ormanda kurulmuş mekanında çalışmalara devam etmektedir. Grotowski Enstitüsü, Grotowski Merkezi’nin anlayışını sürdürmesinin yanısıra eğitim, teşvik, yapım ve yayınlama konularına da önem vermektedir.

Bütün bu alanlara eşit derecede önem vermek gereklidir ve gençlerin eğitimi ve sanatsal üretimine verdiği önem sayesinde Enstitü yaşayan bir kurum olmaya devam etmektedir. Yeni kuşak sanatçıların ve kültür insanlarının yetişmesinin öncülüğünü yapar ve onları teşvik eder. Enstitü, Grotowski Merkezi’nin doğrudan ve tek varisi olarak kültür, sanat ve eğitim alanlarında farklı girişimlerini sürdürmektedir. Sanatçının, kendi üzerindeki çalışmasını kolaylaştıran bir aracı görevi görmektedir.

 
BAĞLANTILAR 

Studio Matejka Websitesi
www.studiomatejka.com

Studio Matejka/Trailer:
vimeo.com/30366266

Brezinka/Studio Matejka
vimeo.com/76765398

Alexandra Kazazou-Kısa film: Sen Beklerken Hayat
(şifre: alexkazazou) vimeo.com/ 53863310


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here