Aşk ve Ayak Parmakları, Gala Yaptı

İSTANBUL KUMPANYASI’NIN YENİ OYUNU
AŞK VE AYAK PARMAKLARI (Komedi- 2 Perde)

23 ŞUBAT 2014 GÜNÜ KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE
GALASINI YAPTI!

Ömer Seyfettin’in aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu’ nun yazdığı  T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının Maddi Katkılarıyla sahnelenen “Aşk ve Ayak Parmakları” adlı 2 perde komedi oyunu 23 Şubat 2014 günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde tiyatro dünyasından  pek çok ismin katılımıyla galasını yaptı.
 
Zihni Göktay, Ediz Hun, Engin Uludağ, Ayşegül İşsever,Mahperi Mertoğlu, Süeda Çil, Mehmet Konuk, Tümay Özokur, Erbil Göktaş başta olmak üzere pek çok seyirci tarafından ilgi ve kahkahalarla izlenen oyun, bitiminde dakikalarca ayakta alkışlandı.

Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyun; 1900 lerin başlarında İstanbul’da geçiyor. Düyun-u Umumiye’ de müfettiş olarak görev yapan Behlül Bey karısının ölümü ardından evlendiği ikinci eşi Ahter, ilk evliliğinden olma biricik kızı Asime ve hizmetçileri Eleni ile zengin konaklarında yaşamaktadır.

Asime aşka aşık deli dolu bir genç kızdır.

Bir gün karşısına kendi halinde baytar mektebinde okuyan bir İstanbul beyzadesi olan Ruhi Bey çıkar. Ruhi ve Asime’nin aşk serüveni Pera’da bir pastanede tanışmalarıyla başlar;ancak aile yapılarının uyuşmamasına rağmen yapılan bu izdivaç Ruhi’nin takıntısına kurban olacaktır. Peki nedir Ruhi’nin takıntısı?  

“Toplumdaki yozlaşma zenginleri çığırından çıkarır, fakirleri de çılgına çevirir. Özenti toplumlar, üretmeyen toplumlar, kendi özlerine sahip çıkamayan toplumlar içten zayıflar, çöküşü hızlanır. Çocuklar nasıl ailenin aynası ise, aile de toplumun aynasıdır.” diyor oyunun yazarı Binnur Şerbetçioğlu.

Ömer Seyfettin Türk Hikayeciliği’nin usta kalemi ve ünlü simalarından biridir. Türk Edebiyatı’nda dilde başlattığı sadeleştirme hareketi ve hikayeciliği ile tanınır. Ömer Seyfettin gibi önemli yazarlarımızı genç kuşaklara tanıtmak isteği ile sahnelenen oyunda; Tarık Şerbetçioğlu, Ömer Gecü, Handan Aydın, Gözde Akın, Tuncay Vicnelioğlu, Nermin Koçak, Hande Akkent ve Tunca Soysal yer alıyor.

Tarık Şerbetçioğlu’ nun yönettiği oyunun, Dramaturgisi Oya Öztanıl’a, Dekor Tasarımı Eylül Gürcan’a, Kostüm Tasarımı Binnur Şerbetçioğlu’na, Müzikleri ise Deniz Noyan’a ait.

Oyun mart ayında;
4 Mart  Salı  20:30 Barış Manço KM
5 Mart  Çarşamba  20:30 Barış Manço KM
8 Mart  Cumartesi  20:30 Kozyatağı KM (Kozzy Avm)
16 Mart  Pazar  19:00 Halis Kurtça KM
22 Mart  Cumartesi  20:00 Pendik Belediyesi Yunus Emre KM
27 Mart  Perşembe  20:00 Gebze Belediyesi KM
Belirtilen tarih ve yerlerde izlenebilir.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here