Bilkent Üniversitesi’nde Çıkmaz Sokak Çocukları

galeri/201312cscfoto.JPG>
Bilkent Tiyatrosu, sezonu ABD’li oyun yazarı Lyle Kessler’ın oyunu Çıkmaz Sokak Çocukları’yla 19 Aralık’ta açıyor.

(11 Aralık 2013, Ankara) – ABD’li oyun yazarı Lyle Kessler’ın tüm dünyada yankı uyandıran oyunu Çıkmaz Sokak Çocukları, Bilkent Tiyatrosu’nda 19 Aralık’tan itibaren beş temsille izleyiciyle buluşuyor. ABD’li tiyatro yönetmeni ve eğitmen Jason Hale’in yönettiği oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda 19, 20, 26, 27, 28 Aralık tarihlerinde izlenebilecek. 1980’ler Amerikası’nda geçen oyun, yoksulluk ve şiddetin hüküm sürdüğü Philadelphia’nın varoşlarında tek başlarına yaşam mücadelesi veren iki kardeşin hayatlarına esrarengiz bir yabancının girmesinin ardından gelişen dramatik olayları konu ediniyor.   

Ayrıksı karakterlerin sıradışı ilişkisi

Anne ve babalarını çocuk yaşta kaybetmiş olan iki erkek kardeşten Treat (Melih Efeçınar), dış dünyadan soyutlanmış bir hayat süren küçük kardeşi Phillip (Koray Alper)’le yaşamakta ve evi hırsızlık yaparak geçindirmektedir. Treat’in Philadelphia’nın köhne bir barında tanıştığı Harold’ı (Aytek Şayan) evlerine getirmesi ve ani bir kararla rehin almasıyla olaylar gelişir. Kendisi de öksüz büyümüş olan Harold’un evdeki varlığı iki kardeşin hayatında bir dönüm noktası oluşturacaktır. Şiddet, yalnızlık, aile ve dayanışma kavramlarını irdeleyen oyun izleyicilere eşine az rastlanır bir seyir zevki vadediyor.

Tiyatro gündeminden düşmeyen oyun

İlk defa 1983’te Los Angeles’ta sahnelenen Çıkmaz Sokak Çocukları/The Orphans, ABD’li oyun yazarı Lyle Kessler’in ilk ve en çok sahnelenen oyunu olma özelliğini taşıyor. Türkçe’ye Ali Neyzi tarafından Çıkmaz Sokak Çocukları olarak kazandırılan oyun, Meksika’dan Japonya’ya dünyanın pek çok ülkesinde sahneye konmaya devam ediyor. Toplumda yalnız bırakılan bireylerin, hayata tutunurken karşılaştıkları sorunları yoğun bir duygusal atmosfer ve teatral bir gerilimle sunan Çıkmaz Sokak Çocukları seyirciyi en çok etkileyen oyunlardan biri olarak anılıyor.
 
Ödüllü yönetmen Jason Hale sahneliyor

Oyunun yönetmenliğini Ankara seyircisinin, özellikle Sırça Kümes oyunuyla yakından tanıdığı Jason Hale üstleniyor. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapan Hale oyunla ilgili görüşlerini, ”Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ nde bu yıl mezuniyet projesi olarak Amerikan Tiyatrosunun bu önemli yapıtını seçmemiz benim için oldukça anlamlı. Oyun, Amerika’da geçmesine karşın, şiddet ve saflık, bilgelik ve erdemsizlik gibi evrensel temaları ustalıkla bir araya getirmesi sayesinde sadece Amerika’da değil dünya tiyatrosunda kendisine çok önemli bir yer edindi. Her izleyicinin kendisinden bir şeyler bulabileceği bu oyunda, öğrencilerimin performanslarının oyunun tüm dünyada uyandırdığı etkiye denk bir etki uyandıracağına inanıyorum.’’ sözleriyle ifade ediyor.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Koray Alper, Melih Efeçınar ve Aytek Şayan’ın rol aldığı oyunun yönetmen yardımcılığını Meltem Keskin Bayur, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, dekor tasarımını Duygu Gökalp, reji asistanlığını ise Gülçin Kültür üstlendi. Çıkmaz Sokak Çocukları, 19 Aralık Perşembe, 20 Aralık Cuma, 26 Aralık Perşembe, 27 Aralık Cuma ve 28 Aralık Cumartesi saat 20:00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda izlenebilir. Oyunun biletleri MyBilet’ten 10 TL’ye temin edilebiliyor. Oyun bitiminde Tiyatro Bölümü önünden Tunus Caddesi’ne servis bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için http://bilkenttiyatrobolumu.weebly.com/, https://www.facebook.com/groups/749349455079373/, https://twitter.com/orphansbilkent.

Yazar: Lyle Kessler
Çevirmen: Ali Neyzi
Yönetmen: Jason Hale
Yardımcı Yönetmen: Meltem Keskin Bayur
Oyuncular: Aytek Şayan, Koray Alper, Melih Efeçınar
 
Işık: Yılmaz Ertekin
Sahne Tasarımı: Duygu Gökalp
Afiş Tasarım: Ayça Eren
Reji Asistanı: Gülçin Kültür
Sahne Amiri: Adnan Atalan
 
Adres:
Bilkent Üniversitesi
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
Tiyatro Bölümü 06800 Bilkent/ Ankara 
 
Tel: +90 312 290 16 20


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here