Eskişehir Şehir Tiyatrosu yeni Sezonu Kurtuluştan Kurtuluşa ile açacak

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümüyle ilgili bir projeyle yeni sezonuna başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, 29 Ekim 2013 Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Eskişehir Şehir Tiyatroları tarafından bu anlamlı tarihe dikkat çekmek adına 2013-2014 tiyatro sezonuna “Kurtuluştan Kuruluşa” adlı belgesel-tiyatro niteliğindeki özel projeyle başlayacağı açıklandı.

Can Atilla’nın besteleriyle desteklediği projeyle ilgili olarak ‘‘1919-1923 yılları arasında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etme sürecinde yaşadıkları sıkıntıları, neden ve hangi tehlikelere karşı Cumhuriyet yönetimini tercih ettiklerini ve bugün Cumhuriyetin temel ilke ve inkılaplarına ne denli ihtiyacımız olduğunu anlatan oyun, sinevizyon eşliğinde tarihsel süreci seyirciye aktarıyor. Can Atilla’nın özgün besteleriyle desteklenen projede, tamamen kadınlardan oluşan koro söylediği şarkılarla aklın, sağduyunun ve toplumun temsilcisi olacak’’ ifadeleri kullanıldı.

Mehmet Ege’nin kaleme aldığı ve projelendirdiği “Kurtuluştan Kuruluşa” adlı tiyatro, 50 kişilik dev bir kadroyla sahnelenecek.

Ekim ayı başında ilk gösterimi gerçekleştirilecek olan oyunun, sezon boyunca Eskişehir sahnelerinde seyirciyle buluşmaya devam edeceği bildirildi.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here