Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim, Tiyatro Karnaval’da!

galeri/20132fikriyelatife.bmp>

Dilruba Saatçi’nin, bir devre ışık tutan oyunu “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim”; 13 Şubat 2013, Çarşamba akşamı saat 20:30’da Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde yeniden tiyatro severlerle buluşacak!

 
Almanya’da büyüyen Türk oyuncu, yönetmen ve yazar Dilruba Saatçi’nin, iki yıl aranın ardından yeniden sahnelemeye başladığı ödüllü oyunu “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim”; Mustafa Kemal’e aşık iki kadının duygularını, çelişkilerini, pişmanlıklarını, farklılıklarını, benzerliklerini ve vazgeçemedikleri büyük sevdalarının aynı sahneye taşıyor.
 
 
“Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim”; farklı kültürlerde ve sosyoekonomik şartlarda yaşayan, ortak noktaları Mustafa Kemal’e duydukları aşk olan iki kadını modern bir yorumla, müzik ve dans eşliğinde tiyatro izleyicisine aktarıyor. Romantik, zarif, akıllı, çalışkan, hasta ve Mustafa Kemal’e olan aşkında gerçek dışı düşünen Fikriye Hanım karakteri ile kendinden emin, eğitimli, cesur, kıskanç, zaman zaman verdiği sert tepkiler yüzünden pişmanlıklar yaşayan, aşkını istediği gibi iletemeyen Latife Hanım karakterleri arasında ustalıkla geçiş yapan Dilruba Saatçi; iki kadının yaşadıklarını taraf tutmadan anlatıyor.
 
 
Türkiye’nin yakın tarihi için çok önemli iki kadının aşk mücadelesini tiyatro sahnesine taşıyan “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim”; Saatçi’nin hem oyunculuk, hem de yazarlık konusundaki müthiş yeteneğini ortaya koyuyor. İki kadına, sözcükleri ve bedeniyle hayat verirken ruha işleyen bir oyunculuk sergileyen Dilruba Saatçi’nin “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim” adlı oyunu; 13 Şubat 2013, Çarşamba akşamı saat 20:30’da Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde sergilenecek.
 
 
DİLRUBA SAATÇİ HAKKINDA
1972 yılında İstanbul’da doğan, 10 yaşında ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşen ve çocukluk yıllarında özel okullarda dans ve tiyatro eğitimleri alan Dilruba Saatçi; Berlin’de girdiği müzik okulundan 1992 yılında, aynı yıl Viyana’da girdiği Hochschule für Musik und Darstellende Kunst an der Stadt Wien’in müzikal bölümünden ise 1995 yılında mezun oldu. Tiyatro ve televizyonda çok sayıda rolle izleyici karşısına çıkan Saatçi; dramaturg, reji asistanı, koreograf olarak da sayısız projeye imza attı.
 
 
Dilruba Saatçi’nin, zaman içinde unuttuğu Türkçesini ilerleterek 2004 yılında kaleme aldığı “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim” isimli oyununun dünya prömiyeri aynı yıl Berlin’de gerçekleşti. 2006 yılında İstanbullu izleyicilerle buluşan oyun, Türkiye’nin birçok kentinde 100’ü aşkın salonda sahnelenirken, VIII. Lions Tiyatro Ödülleri’nde Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here