Çolpan İlhan Sahnelere Dönüyor: Sonbaharı Beklerken – Sadri Alışık Tiyatrosu

Oyun tanıtım sayfası: Sonbaharı Beklerken
—————————-

SADRİ ALIŞIK TİYATROSU’NUN SAHNELEDİĞİ “SONBAHARI BEKLERKEN”

Iris Murdoch filminden uyarlanan, yönetmenliğini Naşit Özcan’ın yaptığı, “Sonbaharı Beklerken” adlı oyunla Çolpan İlhan yine tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor… Oyunda Çolpan İlhan, Ahmet Uz, Aytaç Öztuna, Begüm Birgören ve Tansu Taşanlar’ın başrollerini paylaşıyor. Çolpan İlhan’ın gençliğini Begüm Birgören, Ahmet Uz’un gençliğini ise Tansu Taşanlar oynayacak.

Sadri Alışık Tiyatrosu’nun “Keşanlı Ali Müzikali” ve oyunundan sonra yine Efes’in katkılarıyla  seyirciyle buluşan  Sonbaharı Beklerken ,kişiyi kendisine ve çevresine yabancılaştıran çağın en baş edilemez hastalığı Alzheimer’ı konu alıyor.Ayrıca aşk ve bağlılık üzerine de çok önemli mesajlar veriyor. Gençliklerinin de konu edildiği (Begüm Birgören, Tansu Taşanlar), son yıllarında Alzheimer hastalığıyla baş eden bu çiftin aralarında geçen trajikomik hikayesinde gözyaşlarınıza ve kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız.

Oyunun Konusu: Bir gün karınız sizin kim olduğunuzu hatta kendi adını bile unutursa ne yapardınız… Her şeye sahip olan yenilikçi yazar iris Murdoch’un (Çolpan İlhan) hikayesi… Bir gün İris hafızası dahil herşeyini kaybeder. Bir şey hariç…Koc asına olan aşkı. Alzhemier hastalığına yakalanan İris Murcdoch’ın en büyük destekçisi kocası John Bayley’in (Ahmet Uz) aşkı ve bağlılığı olacaktır.

Yönetmen: Naşit Özcan
Yazar: Gökhan Erarslan
Yönetmen Yardımcısı: Nami Esatgil
Dekor: Pelin Özipek
Kostüm: Başak Özdoğan-Funda Sarı
Müzik: Cem Toprak- Boygar Öğün
Işık: Cengiz Özdemir
Ses Efekti: Ayhan Tazeoğlu
      
ÇOLPAN İLHAN    YAŞLI IRIS MURDOCH
AHMET UZ    YAŞLI JOHN BAYLEY
AYTAÇ ÖZTUNA    YAŞLI JONET STONE
BEGÜM BİRGÖREN    GENÇ IRIS MURDOCH
TANSU TAŞANLAR     GENÇ JOHN BAYLEY
İNCİ ULTAY    ALİCE MC ALLİSTER
H.ŞENER VURKAYA    POSTACI
NAMİ ESATGİL    DAVID MURAY
ÖZGÜR AVŞAR    1.MASKELİ ERKEK
BULUT ÖZDEMİROĞLU    2.MASKELİ ERKEK
MELİH CEVDET AVŞAROĞLU    GENÇ MOURİCE
EYLEM ÖDEN    GENÇ JANET STONE
KEVORK TÜRKER    JAMES BROWN
CEYLAN YILMAZ    1.MASKELİ KADIN

Alzheimer hakkında….
Alzheimer hastalığı, ilk kez 1907 yılında, 51 yaşında bir kadın hastasında bulduğu bulgu ve belirtileri araştıran Alman Dr. Alois Alzheimer tarafından tanımlanmıştır.
Alzheimer Hastalığı konusunda yeni bir kitap da yazan Prof. Dr. Eker, Alzheimer’i anlattı. Prof. Dr. Eker, şöyle konuştu:

“Hastaların sayısı dünyada 18 milyona, Türkiye’de de 250 bine ulaştı. Hastalığın görülme sıklığı 25-30 yıl içinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde artacak. Hastalık süreci hasta yakınları ve bakıcıları için de çok zor. Araştırmalarda bu hastalara bakanların yüzde 60’ının depresyonda olduğu saptandı. Alzheimer hastalarının en belirgin özelliği yeni öğrenilmiş bilgileri hatırlamada zorluk çekme. Özellikle kişisel hayatıyla ilgili zamanı ve yeri belli olayları hatırlamada zorluk çekerler. Dikkati vermede ve yoğunlaşmada zorluk olabiliyor. Öğrenme kolay olmuyor. Ayrıca 80 yaşından sonra da organizasyon yapmada, olayları önem sırasına koymada zorluk oluyor.”

Alzheimer’ın 10 habercisi:
1. İş becerilerini etkileyen, yakın zamanla ilgili bellek kaybı
2. Günlük işleri yapmada güçlük
3. Konuşmayla ilgili güçlük
4. Zamanı ve mekanları karıştırma
5. Yargı ve karar vermede güçlük
6. Soyut düşünme becerisinde güçlük
7. Sık kullanılan eşyaları yanlış erlere koyma
8. Ruh hali ve davranışlarda değişim
9. Kişilik değişimleri
10. Sorumluluktan kaçınma


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here