Çocuklara 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Hediyesi (Kıbrıs)

galeri/20123rasimasin.JPG> 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın davetlisi olarak Kuzey Kıbrıs’a gelen Azerbaycan Oyun Çocuk Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve Çocuk Tiyatroları Araştırma Laboratuvarı Koordinatörü  Dr Rasim Aşın Lefkoşa’da Atatürk İlkokulu öğrencilerine “Kuzey Kıbrıs’a Selam Getirmişem”  adlı tek kişilik oyunu sahneledi.

Pedagog Rejisor Dr. Rasim Aşın′ın ″Yaratıcı Drama Liderliği″ tekniği ile izleyici çocukların  da oyuna katılarak sahnelenen oyunda selamlaşma, yardımlaşma, birbirlerine saygılı olma, öğretmenlerinin ve aile sözüne uyma, çevre duyarlılığı birlik-beraberliğin önemi mesajları eğlenceli şekilde verildi. Öğrencilerin oyuna katılmaları  onlara büyük zevk verdi. Onların tiyatroyu tanıyıp sevmelerini sağladı.

Dr Rasim Aşın’a Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sanatçısı Yılsay Özbudak da oyuna zaman zaman dahil oldu. Yılsay Özbudak 45 yıl önce mezun olduğu okulda öğrencilerle birlikte oldu.
Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları uzun yıllardır çocuk tiyatrosu oynuyor ve tüm çocuklara oyunlarını sahneliyordu. Bu çalışma bilinen çalışmalardan çok farklı bir çalışma olarak görüldü. Dr Rasim Aşın, öğrencileri 25 kişilik grublar halinde alıyor ve onlara gösterilerini ayrı grublar halinde sunuyor. Dr Rasim Aşın, bütün öğrencileri oyunun bir parçası olarak değerlendiriyor ve  bu sayede çocukların tiyatro sanatını yakından tanıyıp daha çok sevmelerini sağlayacağını söylüyor.

KKTC’de bulunmaktan büyük  mutlu olduğunu belirten Dr Rasim Aşın şöyle devam etti: “Drama, çocukları hem derslerini daha iyi anlayıp öğrenmelerine ve içselleştirmelerine yardım eder. Bu sayede, hayata daha sağlam adımlar atmasını, yaşamın her anına seyirci değil, katılımcı olasının gerekliliği bilincini aşılar. Özellikle güzel sanatlar  etkinliklerini düzenli olarak izleme ve yorumlama bilinci kazandırır.Özellikle nitelikli tiyatro seyircisi olmalarına neden olur. Bu vesile ile 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutluyor, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları nezdinde  Turizm Çevre Ve Kültür Bakanı Sayın Ünal Üstel ve Müsteşar Şahap Aşıkoğlu’na teşekkür ederim.”

Dr Rasim Aşın 28 Mart’ta Şehit Tuncer İlkokulu’nda gösteri yapacak 29 Martta ise Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da  “Eğitimde Dramanın Önemi” isimli bir konferans verecek.

Hakan Yozcu
Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here