Tiyatro Boyalı Kuş’tan İç Ses

Oyun tanıtım sayfası: İç Ses
———————————

Tanrı insanı yarattığında onu kendine benzer kıldı.
Onları erkek ve dişi olarak yarattı ve kutsadı.
Ve yaratıldıkları gün onlara “İnsan” adını verdi.”

Adem ile Havva aslında birbirlerini çok sevmişlermiş. Binlerce yıl da sevmeye devam etmişlermiş. Torunlarının torunları da öyle. Ta ki bir gün küçük kavgaları büyüyüp alevleninceye kadar. Kıvılcımlar tutuşmuş, tutuşmuş, büyük bir yangın oluvermiş. Ve o gün bugün Adem ile Havva konuşmamaya karar vermişlermiş.

Günlerden bugün. Saat şimdi. İÇ SES modern bir Adem ile Havva hikayesi. Aynı zamanda da bir ‘konuşmama’ hikayesi. Tiyatro Boyalı Kuş yeni oyunuyla, geleneksel tiyatro kalıplarına meydan okuyor! İÇ SES bir ‘iç ses’ oyunu! Oyuncuların konuşmadığı, düşüncelerinin ve iç seslerin konuştuğu bir performansla seyircinin karşısındayız. Binlerce yıldır süregelen erkek egemen sistemi, herhangi bir kadın erkek ilişkisini inceleyerek, ses ve hareketle anlatıyoruz!

İÇ SES seyretmeye alıştığınız oyunlardan değil! Yapısı, kurgusu, zamanı, dekoru ve oyunculuk anlayışıyla, dayatılan geleneksel tiyatro biçimlerine de karşı çıkmayı hedefliyor. Dikkat! İç Sesler artık konuşuyor!

Havva: Haksızım, tabii. Zaten her şeyin suçlusu benim ona göre.
Adem: Tamamen haksız. Haksız olduğunu biliyor.

OYUN TARİHLERİ: 25 EKİM, 1-15-22-29 KASIM SALI SAAT 20:30 CİHANGİR/SAHNE
Taktaki yokusu, 2/B Cihangir (Firüzağa kahve arkası, Ağa Bilardo yanı)
Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, İndirimli 20 TL. Biletler MYbilet’te…

 
Metin ve Reji: Jale Karabekir
Hareket: Esra Çizmeci
Müzik: Murat Hasarı
Kostüm: Kübra Erişir
Işık: Efe Sümer
Grafik: Bülent Kuzu
Ses: Burcu Hayal

Oyuncular: Şengül Özdemir ve Gökmen Kasabalı
İç Sesler: Sema Mağara ve Serhan Süsler
Diğer Sesler: Tilbe Saran ve Kaya Akarsu ve Pınar Oğuz

 
Tiyatro Boyalı Kuş Hakkında
Türkiye’nin alternatif feminist tiyatro topluluklarından Tiyatro Boyalı Kuş 2000 yılında kuruldu.  On yıldır sahnelediği oyunlarla ve düzenlediği etkinliklerle Türkiye Tiyatrosu’na yeni bir dil ve yeni bir bakış açısı kazandıran topluluk, kadın bakış açısıyla kendi oyun metinlerini oluşturdu, var olan metinleri kadın bakış açısıyla ele aldı. Farklı ülkelerden sanatçılarla birlikte çalışan ve dünya tiyatrosunu takip eden Tiyatro Boyalı Kuş, yapılanması, çalışma teknikleri ve özgün teatral biçemiyle profesyonel bir feminist tiyatro olma özelliği de taşıyor.
Tiyatro Boyalı Kuş’un bugüne dek sahnelediği oyunlar:  “Ferhat ile Şirin”(2001), “aşk ihanet yalnızlık vesaire”(2003), “Dış Ses”(2004), Böyle Bir Aşk Masalı (2004), Kadınlar Savaşı (2006) ve 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali için özel olarak hazırladığı Bavullar (2006), Çernobil’den Sesler (2007), Tahterevallide Aşk (2008), Seni Seviyorum Diyecek kadar Sarhoş? (2010), Ophelia’yı Kim Öldürdü? (2010) ve Nora/Nûrê (2010).
Tiyatro Boyalı Kuş, 2000 yılından bu yana başta İstanbul olmak üzere; Adana, Ağrı, Amasya, Ankara, Antakya, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Van illerinde oyunlarını sergilemiştir.
Tiyatro Boyalı Kuş ayrıca, 2008 yılında gönüllü kadın katılımcılarla birlikte “Feminist Dramaturjiyle Okuma Tiyatrosu” etkinliklerine başlamış, “Vatan yahut Silitre”, “Şair Evlenmesi” ve “Çıkmaz Sokak” gibi Tanzimat ve Meşrutiyet dönemi oyunlarını farklı bir bakışla seyirciyle paylaşmıştır.
Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu ile 2000 yılından beri çalışmakta olan Tiyatro Boyalı Kuş, 2009 yılında ‘Dar-alan’ adlı yeni bir Forum Tiyatrosu örneğiyle de yurt içinde ve dışında festivallere katılmaktadır.
Tiyatro Boyalı Kuş, ITO (Uluslararası Ezilenlerin Tiyatrosu Organizasyonu – International Organization of the Theatre of the Oppressed) ve Magdalena Project (Çağdaş Tiyatroda Uluslararası Kadın Ağı – Network of Women in Contemporary Theatre) üyesidir.

İletişim…
E-posta: basin@tiyatroboyalikus.com
Tiyatro Boyalı Kuş İnternet Sitesi: www.tiyatroboyalikus.com
Adres: İstiklal cad. Meşelik sok. 6/8 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212 245 21 09 / 0542 477 27 53
 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here