Tiyatro Biteatral, Medea ile 10 Mart’ta Maya Sahnesi’nde

Tiyatro Biteatral, “Medea” oyununu Maya Sahnesi’nin düzenlediği ‘Kadın Haftası’ kapsamında 10 Mart Perşembe akşamı 20.30’da sergileyecek. 

Tiyatro BİTEATRAL

Tiyatro BİTEATRAL tüm zamanlarda yazılmış tiyatro metinlerinden bir repertuvar oluşturmayı hedefler. Tiyatro sanatının bir “gösteri sanatı” olduğu bilincini taşıyarak bu metinlerin yeni okumasını yaparak farklı bir sahne dili, sahne estetiği oluşturmayı araştırır. Keşfedilmiş olanı yeniden keşfetmekten, yapılmış olanı yinelemekten kaçınacak bir üretimin izini sürer. Yeniye, değişime, dönüşüme açık olmak için alışılmışın, sıradanlığın dışına çıkabilecek,  kalıpları zorlayacak yolları “yaratıcılığın” uçsuz bucaksız semalarında arar. Bir şey öğretmek, göstermek üzere değil deneyimlemek üzere, sahip olunan bilgi ve birikimi yenilemek, derinleştirmek ve paylaşmak üzere yola çıkar. Yol güzergâhını insana ait olan dertler belirler.  İnsanı merkeze alarak insanlığa ait bir derdi evrensellik içinde tartışmayı hedefler. Bu dert kuşkusuz ki gündemdeki bir derdi işaret edecektir.

Bütün bunların ötesinde Tiyatro Biteatral ekibinde olmuş ve olacak yaratıcı ekibin birlikte oyun oynamaktan haz alacak olmaları ve izleyiciyle bu hazzı dürüst ve içten kurulmuş bir ilişki biçimi üzerinden paylaşacak olmaları üretimin en keyifli tarafı olsa gerek.
Sıkıcı bir tiyatroya hayır demenin en güzel yolu keyifle ve merakla izlenesi, üzerinde düşünülesi, tartışılası, konuşulası işler yapmak ise o zaman bizim yolumuzun da oradan geçmesini dileyelim…

E U R I P I D E S
M E D E A

Yöneten: ZURAB SİHARULİDZE
Tasarım: BAŞAK ÖZDOĞAN
Koreograf: GİZEM ERDEM

Oyuncular
Medea
AYŞE LEBRİZ BERKEM
Kreon Iason Haberci
BERK YAYGIN
Koro
GİZEM ERDEM
DAMLA EKİN TOKEL
Flütist
İLKAY ZEYNEP AKMAN

Koordinatör
NALÂN ÖZÜBEK

Asistanlar
OĞUZ UZ
GAMZE VAROL
                          
(2010)
 
“MEDEA” OYUNU TİYATRO BİTEATRAL ‘in İLK PROJESİDİR.
               
PROJENİN KONUSU

Euripides’in Medea oyunu eski tragedyalar arasındaki en trajik eserdir.

Sevdiği adamın peşinden, yurdunu, ailesini terk edip başka bir ülkeye gelmiş olan bir kadının, yıllar sonra kocasının kralın kızıyla evlenmek istemesine ve kral tarafından kovulmasına direnmesinin mitoslara dayalı trajik öyküsü…

Medea’nın “Aşk Tutkusu” ve “İntikam Tutkusu” tabii ki önemli. Yaşadığı aşk hikâyesini rezilce sona erdirecek olan bir adama karşı bir kadının intikam tutkusu tabii ki can alıcı. Ama ilgimizi çeken sadece bu olmadı.

Ayrıca bizim için vurucu olan eserdeki, sosyal fon olarak duran mesele çok çarpıcıydı; ezici politikalar ile onurlu birey arasındaki çatışma.

Iason’un ve Kreon’un altını çizmeye çalışacağımız çıkarcı politikalarının ezdiği Medea gibi onurlu bir bireyin tutkusunu ve öfkesini -ki felakete ve korkunç bir tragedyaya dönüşür- tartışabileceğimiz bir oyun kurmak istedik.

Medea bir kahraman mı? Yoksa anti-kahraman mı? Nasıl düşünülürse düşünülsün… Güçlü bir intikam için güçlü bir aşk olması gerekir…

Belki de o bizden biri değil…  bize uzak… “yabancı”, “yalnız” ve “güçlü” bir kadın…  Medea’nın dediği gibi, “Ben Farklı Biriyim…”

Bu oyunun yorumu; bugüne yakınlaştırdığı ve güncelleştirdiği için seyircinin, bu anlaşılması zor “tutku”yu anlamasını kolaylaştıracaktır. Bugünün Dünyasıyla Antik Yunan Dünyasının arasındaki çatışma aslında “onurlu” bireyin bu arada sıkışmışlığını daha net ortaya koyacaktır. Dolayısıyla, Medea’yı oynamak bizim için anlamlı ve kıymetli olacaktır.

Medea projesi iki oyuncu, bir dansçı, bir vokal ve bir müzisyenden oluşan yaratıcı kadro tarafından oynanacaktır.
Oynamayı düşündüğümüz mekân, oyunun enerjisini çıkarabilecek bir boşluk duygusunu yaratmalı. Bunun için özellikle bir yükseltiden daha çok “boş bir alan”da oynamayı tercih ediyoruz

Bu oyun ile Türkiye’deki festivallere de başvurmayı düşünmekteyiz; Ankara Tiyatro Festivali, Adana Uluslararası Tiyatro Festivali ve Antalya Tiyatro Festivali gibi…

Bunun dışında yurtdışındaki festivallere de başvuruda bulunulacak; Üstrumca (Strumitsa) Festivali ve STOBİ Festivali (eski antik dramlar ve trajediler festivali) …

ZURAB SIHARULIDZE

1950’de Gürcistan’da doğdu. 1969-73 yılları arasında Şota Rustavelli Tiyatro ve Sinema Üniversitesi’nde aktörlük, 1982-87 yılları arasında da aynı üniversitede rejisörlük eğitimi aldı.

Daha sonra sırasıyla Tiflis Şota Rustavelli Tiyatro ve Sinema Üniversitesi’nde (1976-85) ve Tiflis Teknik Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde (1991-95 doçentliğini aldı) öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gürcistan Devlet Tiyatrosu’nda aktörlük (1973-85); Poti Devlet Tiyatrosu’nda yönetmenlik (1985-87); Mesheti Devlet Tiyatrosu’nda genel sanat yönetmenliği (1987-92) yaptı.

Mtskheta Devlet Tiyatrosu’nun kuruculuğu ve genel sanat yönetmenliğini (1996 GürcistanTiflis) yaptı; Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Bölümü, Rejisörlük ve Aktörlük sanatı öğretim görevlisi (1997-2006) olarak çalışan Sharulidze, şimdi Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Tiyatro Bölümü, Oyunculuk Yüksek Lisans Bölüm Başkanı (2006) ve Bahçeşehir Üniversitesi Boğaz Tiyatrosu kurucusudur (2008).

Yönettiği Oyunlardan bazıları:
Gürcistan Devlet Tiyatrosu: Antigone (Jean Anouilh), Windson’un Şen Kadınları (W.Shakespeare), Çehov’un tek perdelik oyunlar kolajı, Godot’yu Beklerken (Samuel Beckett), Kibarlık Budalası (Moliere), Öldür Beni Canikom (Aziz Nesin)
T.C Devlet Tiyatroları: Beğendiğiniz Gibi (W.Shakespeare), Müfettiş (Gogol), Taşrada Bir Gün (Turgenyev)
Bilkent Üniversitesi Tiaytrosu: Martı, Vişne Bahçesi, Figaro’nun Düğünü, Bütün Oğullarım, Öfke, Macbeth, Sezuan’ın İyi İnsanı, Her Şeye Rağmen
Beşiktaş Belediyesi Prodüksiyon Tiyatrosu: Mutlu Günler (Samuel Beckett)
Bakırköy Belediye Tiyatrosu: Dolu Düşün Boş Konuş

Aldığı Ödüller:
Bilkent Üniversitesi 2000 Yılı Eğitmenlikte Üstün başarı Ödülü
Mtskheta Devlet Tiyatrosu’nun kuruluşunda göstermiş olduğu katkılardan dolayı kuruculuk ünvanı.

BAŞAK ÖZDOĞAN

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev almaktadır.
Tasarımını yaptığı bazı oyunlar: ”Albay Kuş” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; Romeolar ve Julietler” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; “Nafile Dünya” oyunu dekor ve kostüm tasarımı “Antigone” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; “Cimri” oyunu kostüm tasarımı; “Hizmetçiler” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; “Türkiye-Almanya 0-0” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; “Ateş Yüzlü” oyunu dekor tasarımı; “İsmene” oyunu dekor ve kostüm tasarımı; “Vanya Dayı” oyunu dekor tasarımı;  “Markalı Hava” oyunu dekor ve kostüm tasarımı;  “Onikinci Gece” oyunu dekor ve kostüm tasarımı.

AYŞE LEBRİZ BERKEM

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden 1985 yılında mezun oldu. 1985–1987 tiyatro sezonunda Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. 1987 yılından beri İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yapmaktadır.

Rol aldığı bazı oyunlar: Hapşırık, Kedi Oyunu, Altı Kişi Yazarını Arıyor, Savaş Yorgunu Kadınlar, Kıyamet Suları, Orkestra, Kısasa Kısas, Ferhad ile Şirin ve Efrasiyab’ın Hikâyeleri.
Rüzgârla Yarışan Tay’ adlı çocuk oyununu sahneledi.

Devlet Tiyatrosu dışında özel bir tiyatro çalışması olan ‘Kaybolma’ adlı ortak üretimde,  Tiyatro Oyunevi’nde ‘Antigone’ ve ‘Don Kişot’, Tiyatro Pera’da ‘Ölüm ve Kız’,  ‘Seyir Defteri-JULIA’ ve ‘Dobrinja’da Düğün’, Beşiktaş Kültür Sanat Platformu’nda Samuel Beckett’in  “Mutlu Günler” oyunlarında oynadı. Kendi yazdığı tek kişilik ‘Masal Gülleri’ adlı masal-kukla çocuk oyununda oynadı.

2005-2006 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programında ‘Doğaçlama’ dersi verdi.
2008-09 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi’nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi.
Halen, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde ‘Sahne Sanatları-Tiyatro’ dersi, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarında da ‘Oyunculuk’ ve Semiha Berksoy Vakfı’nda ‘Güzel Konuşma ve Oyunculuk’ dersleri vermektedir.

BERK YAYGIN

1983’de Bursa’da doğdu. İlk öğretim ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı.1994 yılında özel bir tiyatro olan Bakış Gösteri Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimine başladı ve oyunlarda rol aldı.1996 yılında Bursa Osmangazi Belediyesinin kurslarına katıldı ve Devlet Tiyatrosu sanatçılarından ders aldı. Daha sonra Bursa Devlet Tiyatrosu’nda oyunlarda rol aldı.2004 yılında Mimar Sinan  Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı.Okul dönemi boyunca Beşiktaş Kültür Sanat Platformu’nda sahnelenen oyunlarda rol aldı.2008 yılında mezun oldu ve aynı sene İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Fareler ve İnsanlar’ isimli oyunda rol aldı.Bu oyundaki performansı nedeni ile ‘Arda Kanpolat’ oyunculuk ödülüne değer görüldü. 2010 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans programına başlamıştır.Görev aldığı bazı oyunlar; Dava (Bakırköy Belediye Tiyatroları), Küçük Burjuva Düğünü (Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu), Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım (Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu)

GİZEM ERDEM

Bilkent ÜnivERSİTESİ Tiyatro Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Ghetto (2000), Aysa Organizasyon’un özel tiyatrosunda Azizname (2001) adlı oyunlarda oynadı. Yılan Hikayesi dizisinde rol aldı (2001). Hürrem Sultan (2002-2003) ve Night Of The Sultans (2004-2005) dans gruplarında çalıştı. Tiyatro Dot’da Pornografi’de oynadı. 7(Shakespeare Müzikali)’nin dans düzenini yaptı. Şuan Mükemmel Çift Dizisinde Rol Almaktadır…

DAMLA EKİN TOKEL

1985’te, Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oyunculuk bölümünden 2006’da mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Programı’nda dans eğitimi aldı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde Eleştiri ve Kültür Araştırmaları üstüne yüksek lisans yapıyor. Bilkent Üniversitesi’nde ‘Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası’, ‘Var Mı Olmak Yok Mu Olmak’, ‘Yanlışlık’ ve ‘Şahane Düğün’ oyunlarında ve sonrasında ‘Küçük Kara Balık’ adlı çocuk oyununda ve ‘Sonsuz Tekrar’ adlı dans tiyatrosunda sahne aldı. Ayrıca 2007’de vizyona giren ‘Sıfır Dediğimde’ adlı sinema filminde oynadı.

İLKAY ZEYNEP AKNAM

1979’da İstanbul’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans (Pedagojik Formasyon) mezunu.
11 yaşında başladığı müzik eğitimine 2001-2004 Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji Yüksek Lisansı ile devam etmiştir.
 2007-2010 İstanbul Enka Okulları İlköğretim bölümünde  ve İ.T.Ü Devlet Konservatuarı’nda Flüt öğretmenliği yapmaktadır.
Kocaeli Şehir Tiyatrolarında “Lysistrata”, “İki Efendinin Uşağı”, Semaver Kumpanya’ da “Murtaza” ve “Pırtlatan Bal” oyun müziklerinin yapılmasında katkıda bulunmuş ve oyun orkestrasında görev almıştır. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda flüt ustalık- sınıflarına katılmış ve konserler vermiştir. Katıldığı bazı konserler; Enka Müzik Gecesi, Kocaeli A4 Sanat Merkezi Yılsonu Konseri, Süleyman Demirel Kültür Merkezi Kocaeli Oda Orkestrası Konseri, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Çorlu Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası Orkestrası Konseri.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here