Tiyatroda Kitaplı Uygulamacılar – I: İstanbul’da Bir Mim Ustası, Thomas Leabhart

 
İBB Şehir Tiyatroları ile Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi’nin işbirliği ile gerçekleşecek “Çağdaş Tiyatroda Kitaplı Uygulamacılar” başlıklı atölye dizisinin ilki mim sanatı üzerine çalışmalarıyla tanınan Thomas Leabhart olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi, “Çağdaş Tiyatroda Kitaplı Uygulamacılar” başlıklı projeyi tanıtmak amacıyla Malta Köşkü’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 21 Aralık 2010 tarihinde saat 11.00’da yapılan basın toplantısında mim ustası Thomas Leabhart, “Çağdaş Tiyatroda Kitaplı Uygulamacılar” adlı projeyi tanıttı.
21–24 Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğin tanıtıldığı basın toplantısına İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu, İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Abdullah Kaplan, İBBŞT Çağdaş Gösteri Sanatları Proje Geliştirme ve Uygulama Merkezi Sorumlusu Emre Koyuncuoğlu, Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cüneyt Yalaz, Mimesis Dergisi’nden Duygu Dalyanoğlu, İBB Şehir Tiyatroları sanatçıları Ayla Algan ve Şahika Tekand katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları [İBBŞT] ve Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi; sahne ve oyunculuk uygulamalarının yanı sıra, tiyatro kitapları ve yayınları ile kuramsal olarak sahne sanatlarına katkıda bulunan isimleri İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Proje çerçevesinde 2011 yılı boyunca dünyada tiyatro ve sahne sanatlarına pratik çalışmaları ile birlikte teorik alanda da katkıları bulunan sanatçı ve akademisyenler düzenlenecek atölye ve konferanslarda Türkiyeli sanatçılarla bir araya gelerek çalışmalar yürütecekler. İBBŞT, çağdaş sahne sanatları kültürünü geliştirmek ve bu alanda ülkemizde yaratıcı ve verimli bir düşünce alışverişini sağlamak amacıyla sahip çıktığı projenin yürütmesini Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi kadrosuyla ortaklaşa yapacak. Mimesis Dergisi daha sonra, etkinliğin kayıtlarından çağdaş tiyatro tarihimiz adına arşiv niteliği taşıyan yayınlarını gerçekleştirecek.

“Tiyatroda Kitaplı Uygulamacılar” adı verilen dizinin ilk konuğu ise ABD’de ve Fransa’da çalışmalarını sürdüren ve şimdiye dek mim sanatı üzerine 3 kitap yazmış olan Prof. Thomas Leabhart olacak. Aynı zamanda modern mimin kurucusu olarak kabul edilen Etienne Decroux’nun öğrencisi olan Thomas Leabhart proje kapsamında İBBŞT’de bir mim atölyesi düzenleyecek. 21, 22 ve 24 Aralık 2010 tarihlerinde İBBŞT atölye salonunda gerçekleştirilecek ve 30 kişilik katılımla sınırlı olacak atölyeye katılım ücretsiz. 23 Aralık 2010 günü kamuya açık düzenlenen etkinlikte ise Thomas Leabhart, sunacağı mim semineri sonrasında “Korporal Mim” başlıklı tartışma forumuna katılacak. Etkinliğin görsel/işitsel ve yazılı kayıtlarının daha sonra Mimesis Dergisi’nde okuyucuya sunulması planlanmakta. Atölye ve panele katılım için başvuru info@mimesis-dergi.org’a ya da 05357157065 numaralı telefona yapılabilir.

Thomas Leabhart Kimdir?
Profesör Thomas Leabhart, modern mim sanatının kurucusu olan Etienne Decroux’nun öğrencisidir. Decroux’nun kurucusu olduğu ve drama ile mim sanatının buluştuğu, teatral ilkelerin mim sanatına uygulandığı korporal mim üzerine en fazla kitabı yayınlanmış tiyatro insanıdır. Halihazırda uygulamalı çalışmalarını Paris’te yürütmekte, ABD’de Pomona Üniversitesi’nde ders vermekte ve yılın önemli bir bölümünü de dünyanın çeşitli ülkelerinde atölyeler düzenleyerek geçirmektedir. Ağırlıklı olarak tek kişilik gösterileri ile tanınmaktadır. International School of Theatre Anthropology (ISTA) ile yakın bağlantısı olan Leabhart aynı zamanda 1974’ten beri Mime Journal dergisinin editörüdür. Şimdiye dek 3 kitabı ve 35 makalesi yayımlanmıştır. Kitapları: Modern and Post-modern Mime; Etienne Decroux; An Etienne Decroux Sourcebook. Fransızca’dan İngilizce’ye mim üzerine çeviriler de yapmış olan Thomas Leabhart’ın çok sayıda ödülü bulunmakta.

Program:

22 Aralık 2010 Çarşamba

14.00 – 17.00 Uygulamalı atölye çalışması – II
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, ÇGSM Atölyesi

23 Aralık 2010 Perşembe

15.00 Mim üzerine tartışmaların yürütüleceği tiyatro sanatçılarına
açık bir forum
Harbiye, Muhsin Ertuğrul Sahnesi Fuayesi

24 Aralık 2010 Cuma

14.00 – 17.00 Uygulamalı atölye çalışması – III
Harbiye, Muhsin Ertuğrul Sahnesi, ÇGSM Atölyesi


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here