Hacivat – Karagöz Gölge Oyunu Tiyatrosu – İzlenim (Berkan Karasu)


Yollardan yeni döndük. Nerede miydik? Aldık elimize Hacivat ve Karagöz’ü, başladık o köy senin bu okul benim dolaşmaya. Gezici Karagöz Gölge Oyunu Tiyatrosundan bahsediyorum.

Bir otobüs düşünün artık yolcu taşımıyor ama çalışır vaziyette. Onu bir bakım atölyesine aldık. Önce iç tasarım değişecekti. Perde bölümü ve seyirci bölümü yapılacaktı. Elbette ki sürücüyü etkilememek lazımdı. Marangoz ve demirci ustaları titizlikle çalışıp ön kapının şoför arkasında hemen bir kapalı oda yaptılar oda ile seyirci bölmesi arasında ise perde yer alıyor. Odanın içerisinde gerekli her şey de tasarlandı. Seyirci bölümündeki koltuklar rahatlıkla daha fazla seyirci alabilecek şekilde tekli koltuk değil de 3 kişi alabilecek geniş koltuklar ile değiştirildi. Böylece her sırada altı kişi oturabilecekti.

Bakım atölyesinde işlemler bittikten sonra otobüsü giydirmeye aldık ve dışı canlı bir şekilde filmlendi ve camlar karartıldı. Artık her şey hazırdı. Oyunlarımız ve otobüsümüz yola çıkabilirdi.

Sabahın ilk ışıkları ile düştük yollara eğitim-öğretimin bitmesine bir ay kalmıştı bu bir ay okulları gezecek daha sonra köylere gidip köy halkına ve çocuklara Hacivat –Karagöz’ü izlettirecektik.

Sonuçta 4 aylık bir dönemde toplamda 720 seans ve 9678 kişi oyunumuzu izledi.

Gözlemlere gelince; eğitimde elbette ki yaratıcılığın, dramanın ve tiyatronun gücü yadsınamaz. Hele ki gölge oyunu ile çocuklarımıza daha kalıcı bir eğitim verebilecektik. Bunu da başardığımıza inanıyoruz. Çünkü neredeyse hiç görmedikleri sadece kitaplardan okudukları Hacivat ve Karagöz’ü görme şansına erişmişlerdi. Oyun bitimindeki sohbetlerimiz de ne denli kalıcı olduğumuzu gördük.

Halkımız ise eskiden ramazan aylarında keyifle izledikleri gölge oyununu özlemişlerdi. Nitekim günümüzdeki iletişim araçlarının fazlalaşması bizleri her ne kadar rahatlatmış olsa da bazı değerlerimizi de geri plana itmişti. İşte bizler bu dört aylık sürede hem de ücretsiz olarak bir çok yol katederek bir çok kişiye bu imakanı sunduk.

Bunu başarabilmemizde tek destek ise Kırşehir Beledeyesi idi. Bütün masrafları üstlenerek Gölge Tiyatrosunu yollara çıkardılar. Hepsine buradan teşekkürü bir borç biliyoruz.

Şimdi otobüsümüz Kırşehir Belediyesi garajında yeniden yollara çıkacağı günü bekliyor.

Sevgilerimle…

Berkan Karasu

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here