A. Ecder Akışık Vefat Etti

 
Devlet Tiyatroları Sanatçısı A. Ecder Akışık Vefat Etti
 
Devlet Tiyatroları’ndan yapılan açıklama şöyle:
Sanatçı – rejisör kimliği ile tiyatromuzun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştiren, bu kimlikle 70’e yakın oyunda görev alan ve görevini başarıyla yerine getiren A. Ecder Akışık 28 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da vefat etti.
 
23 Nisan 1938 yılında Ankara’da doğan A. Ecder Akışık Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 1957 yılında mezunu oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. 1972 – 1973 yılında Ankara Devlet Konservatuarı yüksek devre mezunu oldu. 1984 – 1988 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Akışık; sanatçı, rejisör, idareci olarak 45 yıl hizmet ettiği Devlet Tiyatroları’ndan 21.12.2003 yılında yaş haddinden emekli oldu.
 
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde ve Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde Ögretim Görevlisi olarak görev yaptı. Öncü sanatçı ve öğretmen kimliği ile yaşamı boyunca; güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler veren Akışık; radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.
 
Görev aldığı oyunlardan bazıları:
Dışarıdakiler, Klinik Bir Vaka, Köroğlu, Paramparça, İsyancılar, Emekli, Cengizhan’ın Bisikleti, Atçalı Kel Mehmet (Reji Yrd.), Evlere Şenlik (Reji Yrd.),
IV. Murat, Küçük Şehir, Bağdat hatun, III. Selim, Othello (Reji Yrd.), Şen Kadınlar (Reji Yrd.), Karaların Memetleri, Toreadorlar Valsi
 
Yönettiği oyunlardan bazıları:
Söz Veriyorum, Bir Ümit İçin, Kel Şarkıcı, Gölgeler, İmparatorun İki Oğlu, Sessizliğin İçinden, Tohum ve Toprak, Bir Sevda Öyküsü, Kanlı Düğün, 16 Ocak Gecesi (Kral Öldü), Son Aylar.
 
Sanatçımız AKIŞIK için 29 Eylül 2010 Çarşamba günü saat: 09.45’te Ankara Devlet Konservatuarı,
Saat: 11.00’da Büyük Tiyatro’da tören düzenlenecektir. Sanatçımızın naaşı törenin ardından Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecektir.
 
A. Ecder Akışık – Taziye Sayfası için tıklayın

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here