X. Lions Tiyatro Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu (2010)

 
X. LIONS TİYATRO ÖDÜLLERİ
2009 – 2010 SEZONU DEĞERLENDİRME SONUÇLARI
 
Direklerarası Seyircileri’ nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2009 – 2010 Tiyatro Sezonunda sahne açılan 15 kentte ve Kıbrıs’ta sahneye koyulan oyunları seyrederek, Performans  ve Tasarım kategorilerinde en başarılı bulduğu sanatçıları belirlemiştir.
 
2009 – 2010 Tiyatro Sezonunda 162 Direklerarası Seyircisi 15  kentimizde ve Kıbrıs’ta sahnelenen 361 sezon oyununu, 2939 koltuk işgal ederek seyretmişlerdir.
 
Ödüller 31 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Caddebostan Kültür Merkezinde 20:30 da yapılacak törenle dağıtılacaktır.
 
Ömer Şahinbaş
LIONS Tiyatro Ödülleri ve
Direklerarası Seyircileri Koordinatörü

http://www.direklerarasi.org
 
KIBRIS

Yönetmen:  Yaşar ERSOY, Ölü Kentin Nabzı, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Derman ATİK – Cenk GÜRÇAĞ, Profesyonel, GİBETSU

Kadın Oyuncu:  Özlem ÖZKARAM, Aykırı İkili, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Sahne Tasarımı: Hüseyin ÖZİNAL,  Şehrazatın Oyunu, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Kıbrıs)

Hüsnü KARGILI , Pasadembo, Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Özel Ödüller

LEFKOŞA  BELEDİYE  TİYATROSU – 30. YIL

İSTANBUL

Prodüksiyon:  PEER GYNT, Tiyatro Oyunbaz

Yönetmen:  Ragıp YAVUZ, Mefisto, İBB Şehir Tiyatroları

Oyun Yazarı:  Behiç AK, İki Çarpı İki, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Mert TURAK, Kafes, İBB Şehir Tiyatroları

Kadın Oyuncu:  Ahu TÜRKPENÇE, Sondan Sonra, Duru Tiyatro

Yardımcı Erkek Oyuncu:  Murat GARİPAĞAOĞLU, Yastık Adam, Talimhane

Yardımcı Kadın Oyuncu:  Eren BALKAN, Aşk Sözleri, Aysa Prodüksiyon

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Karanlık Korkusu, Studıo Oyuncuları

Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Ushan ÇAKIR, Açık Saçık Birkaç Polaroid, Tiyatro 0.2

Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Ayça DAMGACI, Beklerken, Tiyatro Oyunevi

Komedi Erkek Oyuncu: Zafer ALGÖZ, Vahşet Tanrısı, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Nergis ÖZTÜRK- Didem BALÇIN, Bunu Yapan İki Kişi, Tiyatro DAN

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Alevli Günler, İstanbul Halk Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Barış DİNÇEL, Mefisto- Binali ile Temir- Bozuk Düzen- Mecbur Adam, İBB Şehir Tiyatroları

Kostüm Tasarımı: Canan GÖKNİL, Romeo ve Juliet, İBB Şehir Tiyatroları

Işık Tasarımı: M. Nurullah TUNCER,  Dünyanın Ortasında Bir Yer, İBB Şehir Tiyatroları

Efekt Tasarımı: Ersin AŞAR, Dünyanın Ortasında Bir Yer, İBB Şehir Tiyatroları

Özgün Tiyatro Müziği: Çiğdem ERKEN- Uskan ÇELEBİ, Binali ile Temir, İBB Şehir Tiyatroları

Koreografi:  Sinan TEMİZALP, Dava, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Yenilikçi Tiyatro:    Tiyatro Artı, Takip,
Özgün Yeni Oyun:  3. Evren, Ve Diğer Şeyler Topluluğu
                                  Cerb – Deney, Destar Theatre

Tek Kişilik Prodüksiyon: Erdem ŞENOCAK, Tehlikeli Oyunlar, Seyyar Sahne

Sürekli Mükemmeliyet:   Çetin TEKİNDOR

Ümit Veren Yeni Tiyatro Gurupları

Tiyatro Perest, Hayvanat Bahçesi Masalı
Bilgi Sahnesi, Dediler
İTÜ Sahnesi, Geçmiş Zamanın Rivayeti
E.S.E.K. Junior, Ne Münasebet
Atölye Tayfası, Elek

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)

Sayın Göksel Kortay tarafından önerilmişlerdir:

Defne GÜRMEN, Düşüş, İBB Şehir Tiyatroları
Oya OKAR, İmparatorluk Kuranlar, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Çağlar ÇORUMLU, Tarla Kuşuydu Juliet, İBB Şehir Tiyatroları
Neslihan ARSLAN, Temiz Ev, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Elif URSE, Güle Ağıt, Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Can Yılmaz, Annemin Cesareti, İstanbul Devlet Tiyatrosu,

Direklerarası Seyircilerinin değerlendirmeleridir:

Ali Ozan AKIN, Othello, Tiyatroman
Burcu ALTIN, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Metin Zakoğlu Tiyatrosu
Cem USLU, Peer GYNT, Tiyatro Oyunbaz
Eda YAPANAR, Annemin Cesareti, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Enes MAZAK, Gizli Oturum, İBB Şehir Tiyatroları
Gülce ORAL, Açık Saçık Birkaç Polaroid, Tiyatro 0.2
Gün KOPER, Bozuk Düzen – Binali ile Temir- İBB Şehir Tiyatroları
M. Yılmaz AK, Hizmetçiler, Tiyatro Non-Professionnel,
Ozan KAYGISIZ. Bekçi, Kartal Sanat Tiyatrosu
Sedef ŞAHİN, Kraliçe Lear, Kenter Tiyatrosu
Umut KIRCALI, Üç, İki, 1000, Studıo Oyuncuları
    
Lion Selim Naşit Özcan
“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü

Usta Oyuncu: Müşfik KENTER

Vasıf Öngören Özel Ödülü:
Celile TOYON    

Özel Ödüller

Darrüşafaka Oyuncuları  
“Oliver Twist”  prodüksiyonu ile çocuğu tiyatro dünyasına katarak kendini ve çevresini tanıma, değerlendirme ve eğlendirerek eğitme amacında olan
Assitej’in  kuramlarına uygun Çocuk Oyunu sahnelemektedir
Tayfun TALİPOĞLU
“Bamteli”  programında Anadolu Köy Tiyatrolarını ortaya çıkartan çalışmaları

NTV Sahne Klasikleri
Tiyatro Seyircisine Klasik Tiyatro oyunlarını tanıtan projesi

Hayat TV, Karaborsa, Mustafa KARA
Sezon  Tiyatro oyun ve oyuncularını seyirci ile bir araya getiren
Karaborsa programı

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Ayşenil ŞAMLIOĞLU
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni
Sezon Repertuarı, Okuma Tiyatrolarını tekrar canlandıran projeleri için İstanbul Direklerarası Seyircilerinden teşekkürler

Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri
(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)

Ertan AKIN,  İBB Şehir Tiyatroları, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi
Recep ERDEM, İBB Şehir Tiyatroları, Ümraniye Sahnesi
Nilgün KURT, Kumbaracı50
Aslıhan AZERİ, Oyunbaz

ANKARA

Prodüksiyon:  KERBELA, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Yönetmen: Yunus Emre BOZDOĞAN, Islıkçı, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Oyun Yazarı: Nihat ASYALI,  Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Ali  Hakan  Beşen,  Gizler Çarşısı, Ankara Devlet Tiyatrosu
                         Durukan  ORDU, Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu: Müjde HAYAT, Hastane, Ertan Prodüksiyon
 
Yardımcı Erkek Oyuncu: Özgürcan ÇEVİK, Kod Adı Keklik, Ankara Sanat Tiyatrosu
 
Yardımcı Kadın Oyuncu: Çağla ÇALTINOĞLU, Yalancı Aranıyor, Ertan Prodüks.  
                                Ezgi ÖZTEN, Entrikalı Dolap Komedyası, Ertan Prodüksiyon
 
Küçük Salon Kadın Oyuncu: Servet PANDUR, Krem Karamel, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Toplu Canlandırma: ANAM BACIM AVRADIM, Ankara Devlet Tiyatrosu.

Komedi Erkek Oyuncu: Serkan GÜRBÜZ, Buralarda Kız Olmak, Antik Tiyatro
                      Habib HACIMUSTAFAOĞLU , Aladağlı Miho, Canlar Tiyatrosu
 
Komedi Kadın Oyuncu: Gülçin YAŞAROĞLU, Sinek Kadar Kocam Olsun, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Komedi Toplu Canlandırma: BURALARDA KIZ OLMAK, Antik Tiyatro
 
Sahne Tasarımı:  Sedat DEMİRSOY, Hiç, Mavi Sahne
 
Kostüm Tasarım: Esra SELAH, Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu

Işık Tasarımı: Yakup ÇARTIK, Kerbela, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Özgün Tiyatro Müziği:  Cem İDİZ, Anam Bacım Avradım, Ankara Devlet Tiyatrosu.

Efekt Tasarımı: Canan KESEBİR, İşte Baş İşte Gövde , Ankara Devlet Tiyatrosu.

Koreografi:  İhsan BENGİER,  Islıkçı, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 

Özgün Yeni Oyun: EKSPRESS, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Tek Kişilik Prodüksiyon:  Ömer ERYİĞİT,  Suerte, Mavi Sahne

Ümit Veren Yeni Tiyatro

DİP Sahne, Mojo

Asaf Çiyiltepe Özel Ödülü:
Prof. Dr. Semih Çelenk, Heccav, Ankara Ekin Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Ankara)

Gonca ERÇİL, Sinek Kadar Kocam Olsun, Ankara Devlet Tiyatrosu.
Hasan GÜNEY, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi
Duygu ÜSTÜNBAŞ, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi
Göksu KARINCA, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi

Özel Ödüller

Yener AKSU
Ankara Tiyatro Festivali

Savaş ERTAN
Ertan Prodüksiyon

İZMİR

Prodüksiyon:  İSYAN, Yenikapı Tiyatrosu

Yönetmen:  Tarkan OSOY, Mecazi Yaklaşımlar, Özel İzmir tiyatro Meydan-i Suhan Oyuncuları

Oyun Yazarı:  Emel Bala GÜREL, Kordon’da Nal Sesleri, HAN Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Zafer ÖNAL, Aşk Öldürür, İzmir  Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Gözde GÜLDİKEN, Arka Bahçe, Yenikapı Tiyatro

Canlandırmada Bütünlük : Keşanlı Ali Destanı, Menemen Şehir Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma: “TIP”  DEYİNCE DUR, Tiyatro Arkadaş

Özgün Yeni Oyun:  KISA OYUNLAR / MEKANLAR, Tiyatro Oyun Kutusu
                                     

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İzmir)

Nazlı MASATÇI, İsyan,  Yenikapı Tiyatrosu

Vasıf Öngören Özel Ödülü:

Vasıf Öngören Kültür Merkezi

Özel Ödüller

Akademi Sanat  İzmir
“Oliver Twist”  prodüksiyonu ile çocuğu tiyatro dünyasına katarak kendini ve çevresini tanıma, değerlendirme ve eğlendirerek eğitme amacında olan
Assitej’in  kuramlarına uygun Çocuk Oyunu sahnelemektedir

Özel İzmir Tiyatro Meydan-i Sühan Oyuncuları,
Geleneksel Türk Tiyatrosu altyapılı sentez eserler
sunan ve yöntem tiyatrosu olgusu ile oyuncu yetiştiriyor.

BTA – Hayrettin Filiz
Köy Enstitüleri ilgili tematik (Yıldızlara Bakmak, Güneşli Günlere Dair, Kazboğan, Delikanlı – Tonguç Baba ve Kır Çiçekleri, Hafız) metin çalışmaları
 

ADANA

Yönetmen:  Ali DÜŞENKALKAR, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Evren Çağrı TURAN, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Nimet İYİGÜN, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu

ANTALYA

Adaptasyon:  Savaş AYKILIÇ, Barış için Aşk Grevi, Antalya BŞB Tiyatrosu

Yönetmen:  Murat DEMİRBAŞ, Vatan Kurtaran Şaban, Antalya BŞB Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Müfit KAYACAN, Vatan Kurtaran Şaban, Antalya BŞB Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Hasibe ÖZGÜR, Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Antalya BŞB Tiyatrosu

Umut Veren Yeni Tiyatro

Tosmur Belediye Tiyatrosu, Rumuz Goncagül


BARTIN


Prodüksiyon:  Hüznün Coşkusu,  Bartın Tiyatrolar Platformu

Yönetmen:   Zafer GECEGÖRÜR,  Hüznün Coşkusu,  Bartın Tiyatrolar Platformu

Erkek Oyuncu: Aykut ULU,  Hatırla Avrupa, Bartın Bölge Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Pınar DOĞANAY, Hatırla Avrupa, Bartın Bölge Tiyatrosu
                          Zülal SEZGİN, Ters Evlenme, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu

BULANCAK

Prodüksiyon: DÜĞÜN YA DA DAVUL, Bulancak Sanat Tiyatrosu
                     

MÜRSEL GÜLMEZ  Özel Ödülü:

Ferda Kaynar, DÜŞEVİ OYUNCULARI
 

BURSA

Prodüksiyon:  PUŞİDE-İ SİYAH  (Kara Örtü), Bursa Devlet Tiyatrosu

Yönetmen:  Neriman UĞUR,   Karşılaşmalar Oyunu  – Bursa Devlet Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Bülent ÇİFTÇİ,  Bu Dizi Başka Dizi, Bursa Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Serap Uluyol KARANFİLCİ, Karşılaşmalar, Bursa Devlet Tiyatrosu

Tek Kişilik Prodüksiyon:

Kutlay Akbal – Ben Ölürsem Arkamı Kim Toplar – Ekim Sanat Oyuncuları

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Bursa)

Sinem AKAR,  İntikam, Ekim Sanat Oyuncuları
Pınar DUMAN,   İntikam,  Ekim Sanat Oyuncuları

DİYARBAKIR

Yönetmen:  Haldun DORMEN, Çirokeke Zivistane, Diyarbakır Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Yurdaer OKUR, Ölümü Yaşamak, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Filiz KILIÇ, Ölümü Yaşamak, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Diyarbakır)

Yavuz AKKUZU, Çirokeke Zivistane, Diyarbakır Şehir Tiyatrosu

ESKİŞEHİR

Yönetmen:  Emre KOYUNCUOĞLU , Sırça Kümes, Eskişehir BBŞT

Erkek Oyuncu: Enis YILDIZ, Beş Para Etmez Varyete, Tiyatro Anadolu

Kadın Oyuncu:  Nazan YERLİ, Beş Para Etmez Varyete, Tiyatro Anadolu

                                     

Tek Kişilik Prodüksiyon:

Kazım Sinan DEMİRER, Dost, Eskişehir BBŞT

KOCAELİ

Prodüksiyon:  İKİNİN BİRİ, Kocaeli Şehir Tiyatrosu

Yönetmen:  Aydın SİGALI, Ay Işığında Şamata, Kocaeli Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Engin BENLİ, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:  Zuhal GENCER, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu  

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Kocaeli)

Utku OĞUZ, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu  

KONYA

Yönetmen:  Murat  ATAK, Uysal Yurttaş Projesi, Konya Devlet Tiyatrosu

Oyun Yazarı:  Şirin Aktemur TOPRAK ve Gökhan AKTEMUR,  Gılgameş

Kadın Oyuncu:  Tomris ÇETİNEL, Gılgameş, Konya Devlet Tiyatrosu

ORDU

Yönetmen: Ziver Armağan AÇIL, Oyunun Oyunu, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu  

Erkek Oyuncu: Cemil GÜNDÜZ, Oyunun Oyunu, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu  

Kadın Oyuncu: Mürüvvet BÜLBÜL, Parasız Yaşamak Pahalı, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği
 
Yardımcı Kadın Oyuncu: Huri ODABAŞ, Parasız Yaşamak Pahalı, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Bir Garip Oyun, ORSEV

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Umut Şahin ve Hasan İrfan Buzcu, Carmen Oda Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Dilek Çelik, Zilli Zarife, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu  

Komedi Toplu Canlandırma: FATSA Kıvılcım T. Harç Parası

SAMSUN

Prodüksiyon: BİR GARİP MASAL , Samsun Düşevi Oyuncuları

Erkek Oyuncu: Hakan ALKAN, Bir Garip Masal,Samsun Düşevi Oyuncuları

Yardımcı Erkek Oyuncu: Hasan İrfan BUZCU, Bir Garip Masal,Samsun Düşevi Oyuncuları

Yardımcı Kadın Oyuncu:Mübeccel YALÇIN ve Manolyaya KUL, Samsun Düşevi Oyuncuları

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  19 mayıs Üni.Tiyatro Kulübü, Guguk Kuşu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):Tiyatro Amisos, Ters Evlenme

Özgün Yeni Oyun:  Bir Garip Masal, Murat Can Kibiroğlu, Samsun Düşevi Oyuncuları

TRABZON

Yönetmen: Barış ERDENK, İstibdat Kumpanyası, Trabzon Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu:Nuray YEŞİLARAZ, Savaş ve Kadın, Trabzon Şehir  Tiyatrosu

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Trabzon)

Gizem GÖRNAZ, Trabzon UMUT Tiyatrosu,


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here