Şehir Tiyatroları’nda Şubat Ayında 3’ü Yeni 27 Oyun

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şubat ayında 3’ü yeni 27 oyunla seyircisini  selamlıyor. 2009-2010 sezonunda, pek çok yeni oyunu repertuarına katan İ.B.B. Şehir Tiyatroları, Şubat ayında da Bakhalar, Merhaba Hoşçakal ve çocuk oyunu Fareli Köyün Kavalcısı’nı seyirciyle buluşturacak.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Bakhalar, 5-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde… Euripides’in ilk kez ölümünden sonra İ.Ö. 407 yılında oynanan ünlü “Bakhalar” piyesi bu kez Romanyalı yönetmen Mihai Maniutiu’nun farklı metin düzenlemesi ve rejisi ile oynanıyor. Coşku tanrısı Dionisos, Anadolu ile Orta Doğu’da ün kazandıktan sonra doğduğu yere gelir; kendi âyinlerini benimsetmek ister. Kral Pentheus ona karşı çıkar. Oysa bu noktada fırsat doğduğunu düşünen biri vardır: Teresias.  Nitekim kralı iknaya çalışır: Dionisos tanrı olmasa bile öyle tanıtılıp çıkar uğruna kullanılabilir. Ama kral direnir; bunun üzerine, Dionisos’un etkisine giren kadınlar (Bakhalar) tarafından saf dışı bırakılır… Yönetmenin günümüzle bağlantılı yorumunda çıkar uğruna inanç sömürüsü ve kadın gücünün kullanılışı işleniyor. Euripides’in yazdığı Mihai Maniutiu’nun yönettiği oyunda; Jülide Kural, Şebnem Köstem, Aslı İçözü, Meriç Benlioğlu, Özge Borak Şakrak, Özge Kırış, Nergis Çorakçı, Seda Fettahoğlu, Esin Umulu, Çağlar Yiğitoğulları, Ali Mert Yavuzcan
Doğan Altınel, Mert Tanık, Okan Patırer, Nihat Alpteki, Cemal Ahhan Şener, Özgürefe Özyeşilpınar rol alıyor.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın ikinci yeni oyunu Merhaba Hoşçakal, 10-21 Subat 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyredilebilir. Oyun yıllar sonra eve dönen Hester’in, erkek kardeşi Johnnie’yle yaşadığı birkaç saat süren aile içi hesaplaşmasını anlatıyor. Yıllarca köle gibi çalıştırıldıktan sonra bir iş kazasında bacağı kopan babaları, hurdaya çıkarılmış bir makine gibi, kenara atılmıştır. Terkettiği eve on beş yıl sonra yalnızca bir “merhaba” ve “hoşçakal” demek için uğradığını söyleyen Hester’in asıl niyeti, babasının tazminat parasından payını almaktır. Yaşamın savurup attığı bu iki kardeş bir gece boyunca yitirdikleri her şeyi; aile, çocukluk, sevinç, umut, aşk… ne varsa sorguluyor. Athol Fugard’ın yazdığı Taner Barlas’ın yönettiği oyunda; Tolga Yeter, Ayşen Çetiner Sezerel rol alıyor.

Mefisto, Nazi Almanyası’nda yaşanmış en keskin çelişkilerden birini konu edinen bir yapıt. Oyunda mesleki tutku uğruna kişiliğini, bir zamanlar baş düşmanı olduğu ideolojiye, nazizme satan bir tiyatro sanatçısının gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor. Klaus Mann’ın aynı adlı romanından Ariane Mnouchkine’in oyunlaştırdığı oyunu Ragıp Yavuz yönetti. Mefisto, 17-21 Şubat 2010 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyredilebilir. Oyunda; Mert Tanık, Yiğit Sertdemir, Murat Coşkuner, Serdar Orçin, Kutay Kırşehirlioğlu, Ozan Gözel, Çağlar Yiğitoğulları, Ertuğrul Postoğlu, Selim Can Yalçın, Haldun Ergüvenç, Ali Gökmen Altuğ, Seda Fettahoğlu, Levend Yılmaz, Yeşim Koçak, Aslı Aybars, Çağrı Özgür Hün, Buket Yanmaz Kubilay, Rozet Hubeş, Aslıhan Kandemir, Ece Yıldız rol alıyor.

Kabare (Cabaret), bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkını ve onları kuşatan büyük toplumsal kaosu anlatıyor. Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare, 1972’de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazandı ve “Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi” listesine girdi. Joe Masteroff’un yazdığı Yücel Erten’in yönettiği oyunun unutulmaz müziği John Kander imzasını taşıyor. Oyunda Mert Turak, Senan Kara, Can Başak, Ergun Üğlü, Selma Kutluğ, Hakan Arlı, Işıl Zeynep Tangör, Tolga Coşkun, Eraslan Sağlam, Özge O’Neill Sarımola, Bahar Özge Göze, Yasemin Güvenç, Nurdan Kalınağa, Pelin Budak, Arda Alpkıray, Doğan Şirin, Berk Samur rol alıyor. Oyun, 3-7 Şubat 2010 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde; 24-28 Şubat 2010 tarihleri arasında ise Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyredilebilir.

Dullar, tüm hüznü ve neşesiyle dulluk durumunu ele alan, farklı yaşlarda dul kalan kadınlar hakkında komik ve grotesk, ama aynı zamanda trajik sahnelerle dolu bir revü. Alman yazar Fitzgerald Kusz’un 2004 yılında kaleme aldığı oyun, yüzyıllardır dramatik biçimde ele alınan dulluk durumunu, farklı bir açıdan mizahi bir bakışla sahneye taşıyor. Gencinden yaşlısına kocasını yitiren kadınların yeni bir hayat kurma mücadelesindeki farklı tutumlarını hüzünlü ve komik biçimde sunuyor. Hülya Karakaş’ın yönettiği oyunda; Güzin Özyağcılar, Hale Akınlı, Süeda Çil, Neslihan Ayşe Öztürk, Hülya Karakaş rol alıyor. Dullar, 3-7 Şubat 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde; 17-28 Şubat 2010 tarihleri arasında ise Ümraniye Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.  

Bekleme Salonu’nda, üç kişi aynı amaçla geldikleri bekleme salonunda, küçük bir ‘engel’le karşılaşırlar. Yapmaları gereken beklemek mi yahut beklemekten vazgeçip, içine sürüklendikleri şifreleri çözmek mi? Yiğit Sertdemir’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği oyunda Cengiz Tangör, Ertuğrul Postoğlu, Zeynep Özyağcılar rol alıyor. Oyun, 24-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde…

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan komik durumları sahneye taşırken, bu durumun değişmezlerini 26 yıldır sahnede diri tutuyor. Oyun, 10-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyredilebilir. Ekrem Reşit Rey’in yazdığı, Haldun Dormen’in yönettiği oyunda; Zihni Göktay, Şenay Saçbüker, Savaş Barutçu, Ayşegül İşsever, Münir Kutluğ, Derya Kurtuluş, Cem Karakaya, Aslı Aybars, Ali Gökmen Altuğ, İrem Arslan Aydın, Uğur Arda Aydın, Çağrı Hün, İlhan Kilimci, Betül Kızılok, Tolga Coşkun, Ümran İnceoğlu, Samet Hafızoğlu, Özgür Dağ, Yılmaz Arda Alpkıray, Doğan Şirin, Nurseli Tırışkan, Ceysu Aygen rol alıyor. Oyunun müzikleri ise ünlü besteci Cemal Reşit Rey imzasını taşıyor.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, 17-21 Şubat 2010 tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde seyircisiyle buluşacak… Aziz Nesin’in kaleminden birey-devlet ilişkisini sorgulayan oyunu, Y. Kenan Işık yönetiyor. Oyunda; Derya Kurtuluş, Ezgim Kılınç, Nur Saçbüker, Hasibe Eren, Ergün Işıldar, Şevket Avşar, Mehmet Bulduk, Can Doğan, Savaş Barutçu, Tuğrul Arsever, Mert Turak, Yalçın Avşar, Mevlüt Demiryay, Osman Gidişoğlu, Volkan Ayhan, Murat Güreç, Murat Üzen, Hamit Erentürk, Reyhan Karasu, Selin Türkmen, Senem Oluz, Berna Adıgüzel, Nurdan Kalınağa, Tolga Coşkun, Kahraman Acehan, Tankut Yıldız, Özgürefe Özyeşilpınar, Göksel Arslan, Cihan Kurtaran, Yasemin Güvenç, Özge O’Neill Sarımola, Bahar Özge Göze, Yılmaz Arda Alpkıray, Okan Patırer, Doğan Şirin, Berk Samur rol alıyor. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ın müzikleri Timur Selçuk imzasını taşıyor.

Balıkesir Muhasebecisi, 24-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyredilebilir. Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı Balıkesir Muhasebecisi, toplumda yok olmaya yüz tutmuş değer yargılarını, para karşılığında yiten ahlâki değerleri “aile” kavramı ekseninde sorguluyor. Mazlum Kiper, Berrin Koper, Naci Taşdöğen, Tarık Şerbetçioğlu, Demet Bozyaka, Turgut Arseven, Rıdvan Çelebi, Yılmaz Meydaneri, Bora Ayanoğlu, Erhan Özçelik, İbrahim Şirin, Nagehan Erbaşı, Aslı Narcı’nın rol aldığı oyunun yönetmeni Nedret Denizhan…

Savaş Dinçel’in, İstanbul atmosferinden yansıyan Sait Faik’in dünyasını, yazarın öykü ve anılarından yola çıkarak anlattığı Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, 3-7 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyredilebilir. Naşit Özcan’ın rol aldığı oyunu Ergün Işıldar yönetti.
Kafes’te, dünyadaki olumsuz gelişmeleri, yaşamın ve bireylerin yozlaşmasını, her şeyin çıkar üzerinde biçimlenmesini protesto etmek amacıyla, evinde kendini bir kafese kapatan Christiano’nun, bir yanıyla da Anton Çehov’un yapıtlarından yola çıkarak, yaşamı anlamaya, kavramaya ve değerlendirmeye çalışması anlatılıyor. Mario Fratti’nin yazdığı Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda; Mert Turak, Tolga Coşkun, Hikmet Körmükçü, Esra Ede, Murat Taşkent, Caner Çandarlı, Senan Kara rol alıyor. Oyun, 10-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyredilebilir.

Mecbur Adam oyununda, Dede Korkut’un zengin mirası arasında yer alan Deli Dumrul hikâyesi Ragıp Yavuz tarafından farklı bir bakışla işleniyor. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmıştır. Geçenden 30, geçmeyenden döve döve 40 akçe alır, derken konaklayan bir yiğit ölür. Buna içerleyen Deli Dumrul Azrail’e meydan okur… Bu kadim söylenceyi, Şehir Tiyatrosu’nun usta ismi Erol Keskin yönetiyor. Erhan Abir, Yeliz Gerçek, Burak Davutoğlu, Ersin Sanver, Ali Mert Yavuzcan, Özge Borak Şakrak, Metin Çoban, Gül Akelli’nin oynadığı oyun, 17-21 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde…

Musahipzade Celâl‘in yazdığı, Engin Alkan’ın yönettiği İstanbul Efendisi’nde, kızına uygun bir damat adayı bulmak için, dönemin batıl inançlarına bel bağlayan bir babanın gülünç durumu anlatılıyor. 24-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyredilebilir. İstanbul Efendisi’nde, Sezai Aydın, Mahperi Mertoğlu, Çağlar Çorumlu, Volkan Ayhan, Zafer Kırşan, Hüseyin Tuncel, Ümit Daşdöğen, Emrah Özertem, Tuğrul Arsever, Cihan Kurtaran, Serkan Bacak, Murat Üzen, Özlem Türkad, Derya Çetinel, Sevinç Erbulak, Selin Türkmen, Berna Adıgüzel, Reyhan Karasu, Çiğdem Gürel, Senem Oluz, Hamit Erentürk, Esra Karabaş, Murat Güreç, Utku Akıncı rol alıyor.

İntiharın Genel Provası’nda, intihar etmek isteyen bir mimar Tuna köprüsüne gelir. “Sanatsal bir ölüm” hayaliyle, sevgilisine son kez telefon edip aşkını vurgular. İntihar Eden Adam, köprüden tam atlayacağı sırada Balıkçı feryat edip onu durdurur: Köprü altına ağ yerleştirdiğinden adam buradan atlamamalıdır. Derken adamın sevgilisi Kadın belirir, intihara engel olmaya çalışır. İntihar Eden Adam tam atlayacakken Kadın ile Balıkçı dans etmeye başlar. Bu sırada beyaz üniformasıyla Kaptan belirir. İntiharda kararlı olan adamın mesleğini öğrenince ona bir iş teklifi yapar. Duşan Kovaçeviç’in yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği oyunda; Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can, Bennu Yıldırımlar rol alıyor. Oyun, 3-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

Düşüş, ülkemiz tarihinde önemli bir sürece damgasını vuran İttihat ve Terakki’nin, 1908 yılından sonra yaşama ve yönetime egemen oluşunun sonuçlarını anlatırken, insanın toplumsal değişimler karşısındaki duruşunu eleştirel bir gözle, çok yönlü biçimde ele alıyor. Nahid Sırrı Örik’in “Sultan Hamid Düşerken” adlı romanından Kemal Bekir’in yazdığı, Engin Gürmen’in yönettiği oyunda; Engin Gürmen, Haşmet Zeybek, Defne Gürmen Üstün, Toron Karacaoğlu, Oya Palay, Melike Altınbaran, Ali Karagöz, Erkan Sever, Rahmi Elhan, Yavuz Şeker, Murat Derya Kılıç, Özgür Dağ, Caner Çandarlı, Gökhan Eğilmezbaş, Samet Hafızoğlu, Engin Coşkun rol alıyor. Düşüş, 17-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

Gizli Oturum oyunu, insanın özgür iradesiyle seçtiği varoluşun başkası karşısında değiştirilemeyeceğini işliyor. Garcin, Estelle ve Ines ölümün döngüsü içinde, hayatlarında olan biten her şeyi önce eksik bir biçimde, sonrasında ise içtenlikle birbirleriyle paylaşırken; aslında geçmişteki hatalarını ve gerçek kişiliklerini ortaya koyuyorlar. Ece Okay, Özge Özder, Emre Narcı, Osman Gidişoğlu’nun oynadığı oyun 3-14 Şubat 2010 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Jean Paul Sartre’ın çağdaş tiyatro klasikleri arasına girmiş olan bu oyununu Ergün Işıldar yönetiyor.

Binali ile Temir, insanlardan uzak bir dağda yaşanan hesaplaşmanın hikâyesi. Çoban Temir’in ormanda yaralı olarak bulduğu namlı bir eşkıya olan Binali, yaralı haliyle kendine yardım eden Temir’e buyruk vermeye kalkışır. Ancak bu tavır buyruk almayı bilmeyen Temir’in hiddetiyle karşılanır. Ne namlı bir eşkıya olmasının ne de gücün korkusunu taşımayan Temir, Binali’ye karşı bir cengi başlatır. İyileşmeyi bekleyen Binali’nin de cenk sırası gelecektir. Silahları erkeklik, cesaret, güç ya da sevgi olan “cenk”i kazananı aslında ruhu en az yaralı olanın gücü belirleyecektir. Murathan Mungan’ın yazdığı, Yıldırım Fikret Urağ’ın uyarlayıp yönettiği oyunda; Haldun Ergüvenç, Gün Koper, Ahmet Özarslan rol alıyor. Oyun, 17-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Bozuk Düzen adlı oyunda, yaşadıkları kasabadaki depremden zarar görerek İstanbul’a yerleşmek zorunda kalan  orta halli bir ailenin, büyük şehrin karmaşası içinde yaşama tutunabilme çabaları anlatılıyor. Türk tiyatrosu ve sinemasının önemli isimlerinden Güner Sümer’in bu oyunu, Burteçin Zoga tarafından sahneleniyor. Gün Koper, Gürol Güngör, Demet Bozyaka, Berrin Koper, Aziz Sarvan, Selin İşcan, Perihan Savaş, Uğurtan Atakan-Ahmet Özaslan, Çağlar Polat, Yılmaz Meydaneri, Enes Mazak’ın rol aldığı oyun, 3-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde seyredilebilir.

Şubat Ayında Yeni Çocuk Oyunu: “Fareli Köyün Kavalcısı”…

İ.B.B. Şehir Tiyatroları, Şubat ayında yeni bir çocuk oyununu repertuarına katıyor. Adrian C. Mitchell’in yazdığı, Gülsün Siren Kınal’ın oyunlaştırdığı ve Cem Karakaya’nın yönettiği Fareli Köyün Kavalcısı,13-14-20-21-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyredilebilir.  Turgut Denizer’in yazıp yönettiği Benim Arkadaşım Yok, 6-7-13-14-20-21-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde… Caner Bilginer’in yazıp yönettiği Karagöz Geri Döndü adlı oyun, 6-7 Şubat 2010 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde; 13-14-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, Gökçe Okay Delagrange’nin yazdığı Ece Okay’ın yönettiği Boya Benek oyunu, 4-5-11-12-18-19-25-26 Şubat 2010 tarihlerinde Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde, yine Gökçe Okay Delagrange’nin yazdığı Ece Okay’ın yönettiği İyi Geceler adlı oyun, 4-5-11-12-18-19-25-26 Şubat 2010 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde, Emill Alfred Hermann’ın yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği Çizmeli Kedi adlı oyun, 4-5- 6-7-11-12-13-14-18-19-20-25-26-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde seyredilebilir. Hans Christian Andersen’in yazdığı Şevket Avşar’ın uyarlayıp yönettiği Kibritçi Kız adlı oyun, 6-7 Şubat 2010 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde, Gülşah Gülebenzer’in yazdığı, Semah Tuğsel’in yönettiği Şahmeran, 6-7 Şubat 2010 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde; 13-14-20-21-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde, Hakan Yavaş’ın yazıp yönettiği Kazuu adlı oyun, 20-21-27-28 Şubat 2010 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi’nde küçük tiyatroseverleri bekliyor.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here